Dobré noviny
Odkladáte ráno budík až do poslednej možnej sekundy? Nie je to ideálny štart dňa, takto s tým skoncujete
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Odkladáte ráno budík až do poslednej možnej sekundy? Nie je to ideálny štart dňa, takto s tým skoncujete

Odsúvanie budíka až do poslednej možnej sekundy nie je úplne ideálny štart do produktívneho dňa.
Odsúvanie budíka až do poslednej možnej sekundy nie je úplne ideálny štart do produktívneho dňa. — Foto: Pexels, Miriam Alonso

Ak máte nezdravý vzťah s funkciou odkladania ranného budíka, možno je najvyšší čas, aby ste povedali dosť.

Poznáte to. Je ráno, ale vy by ste ešte tak veľmi spali. Lenže nemôžete, pri hlave vám pípa otravný zvuk ranného budíka. Keďže viete, že jedným tlačidlom je možné zvonenie o pár minút posunúť, spravíte to, možno aj niekoľkokrát a vstávanie odkladáte do poslednej sekundy. To však, priznajme si, nie je úplne ideálny štart do produktívneho dňa. 

Zaseknutý medzi spánkom a bdelosťou

Opakované ranné odkladanie budíka po piatich minútach vášmu telu a mysli zabezpečí len jediné - zostanete zaseknutý niekde na pomedzí spánku a bdelosti. Týmto spôsobom však nedokážete využiť ani jedno z toho, čo nepredstavuje dobrý spôsob, ako začať deň.  

Problém so spánkom v kombinácii s odkladaním budíka je v tom, že kvalita spánku potom nie je dobrá. Aj keď na chvíľku zaspíme, nie je to ten správny druh spánku," hovorí terapeutka Claire Elmesová pre portál Metro a zároveň uvádza tri tipy, vďaka ktorým dáte svojej rannej rutine nový impulz a odnaučíte sa odkladať budík.

1. Začnite si písať spánkový denník

Ako prvé Claire Elmesová odporúča pozrieť sa na spánkovú rutinu komplexne, pomocou spánkového denníka. V ňom by ste mali sledovať veci, ako napríklad, kedy ste zaspali, kedy sa zobudíte či koľko spíte. S týmito údajmi vám v dnešnej dobe vedia pomôcť aj rôzne inteligentné hodinky. „Väčšina z nás potrebuje spať šesť až desať hodín,“ vysvetľuje Claire a dodáva, že tomu treba prispôsobiť aj čas, kedy idete spať: „Premyslite si, koľko spánku možno potrebujete/chcete, a potom na tom zapracujte, aby ste sa uistili, že budete spať požadovaný čas a v požadovaný čas aj vstanete.“

Do svojho spánkového denníku si môžete tiež zapísať doplňujúce informácie ako napríklad to, čo ste robili pred spaním, kedy ste sa naposledy pozreli do vášho smartfónu či čo ste pred spaním jedli, aby ste získali lepšiu predstavu o tom, ktoré návyky váš spánok priamo ovplyvňujú.

2. Odložte budík ďaleko z vášho dosahu

Ako druhý tip Claire odporúča, aby ste si nechcené odloženie budíka sťažili fyzicky a svoj budík umiestnili ďaleko z vášho dosahu. „Uistite sa, že musíte vstať z postele, aby ste vypli budík,“ hovorí. Napriek tomu, že to znie príliš jednoducho, funguje to. Ak už vstaneme z postele, je ľahšie pokračovať v tradičnej rannej rutine a prejde vás chuť vrátiť sa naspäť do vyhriatych perín.

3. Pevné ranné návyky

Claire ako tretí a zároveň najlepší tip uvádza niečo, čo nazýva ukladaním návykov. Je to podľa nej skvelý spôsob, ako si zabezpečíte novú a zároveň efektívnu rutinu. „Zvážte, čo by ste chceli spraviť ako prvé, keď vstanete,“ hovorí a dopĺňa: „Niektorí ľudia idú na toaletu, niektorí sa obliekajú, niektorí si dajú kávu/čaj. Nájdite svoj návyk a potom do toho choďte priamo." Ide o to, aby ste sa ihneď po zobudení naučili automaticky, bez premýšľania spraviť ďalší krok vašej rutiny bez toho, aby ste pomysleli na odloženie budíka.

„Začnite s malými činnosťami, ktoré sú pre vás dosť jednoduché na to, aby ste ich robili každý deň, a pokračujte,“ hovorí Daniela Mercado Beivideová. Daniela tiež odporúča, aby ste si ráno vyberali veci tak, aby ste sa cítili dobre – napríklad namiesto toho, aby ste siahli po tlačidle odloženia, keď začujete budík, možno by vás z postele vylákala predstava, že sa vrhnete na svoje obľúbené raňajky. „Nakoniec jediná osoba, ktorá je zodpovedná za vaše rozhodnutie, či ísť späť do postele, ste vy,“ uzatvára Claire.

Už ste čítali?