Fanúšička súpera zachránila život Halákovmu kustódovi. Počas zápasu si všimla, že môže mať rakovinu
Simona Gálová
Simona Gálová

Fanúšička súpera zachránila život Halákovmu kustódovi. Počas zápasu si všimla, že môže mať rakovinu

Brian Hamilton je jedným z kustódov hokejového Vancouveru Canucks, za ktorý chytá aj slovenský brankár Jaroslav Halák. Nebyť však fanúšičky súperovho tímu zo Seattlu, mohlo to s ním skončiť veľmi zle.

Nadia Popoviciová a Brian Hamilton. — Foto: TASR/AP; Twitter - Vancouver #Canucks

Študentka medicíny a veľká fanúšička hokeja, Nadia Popoviciová, si išla v októbri minulého roku užiť obyčajný zápas. Po čase však pozornosť začala presúvať z hokejového zápasu na zátylok Briana Hamilton. Všimla si, že tento kustód tímu Vancouveru Canucks, má na krku znamienko, ktoré vyzerá veľmi nebezpečne.

Záchrana v hodine dvanástej

Znamienko malo nepravidelný tvar a červenohnedú farbu, čo sú všetky príznaky rakovinového materského znamienka. „Musím mu to povedať,“ povedala 22-ročná Nadia svojim rodičom počas zápasu NHL medzi Canucks a Seatlle Kraken. „To znamienko, ktoré máte na krku, je rakovinové. Prosím, choďte k lekárovi,“ napísala Nadia do svojho telefónu, ktorým mávala na Hamiltona.

Ten sa však naplno venoval zápasu, pretože ako kustód má na starosti výstroj hráčov, ich pitný režim a častokrát im robí počas zápasov aj psychológa. Po tom, čo konečne upútala jeho pozornosť, položila telefón na plexisklo, aby si dokázal prečítať jej odkaz. Ukázalo sa, že mladá študentka medicíny mala pravdu.

Hamilton absolvoval biopsiu a zistil, že ide o malígny melanóm v druhom štádiu, čo znamená, že rakovina bola iba na vonkajšej vrstve kože a neprenikla do tej vnútornej. To všetko zistil vďaka Nadii, ktorú bude už navždy nazývať jeho hrdinkou. „Zachránila mi život. Nevytiahla ma z horiaceho auta ako vo veľkých príbehoch, ale vytiahla ma z pomaly tlejúceho ohňa. Keby som to znamienko ďalšie roky ignoroval, rakovina by sa rozrástla a ja by som zomrel,“ uviedol s vďakou pre ESPN.

Záchrankyňu vypátral a poďakoval sa jej

Keď Hamilton zistil, že mu mladá žena zachránila život, ihneď po nej spustil pátranie, aby sa jej patrične poďakoval. „Správa, ktorú ste mi ukázali na svojom mobilnom telefóne, sa mi navždy vryje do mozgu a skutočne zmenila život mne a mojej rodine,“ uviedol na Twitteri. „Vaše inštinkty boli správne a to materské znamienko vzadu na mojom krku bol malígny melanóm a vďaka vašej vytrvalosti a rýchlej práci našich lekárov je teraz preč. Pomôžte nám nájsť túto skutočnú hrdinku, aby som mohol vyjadriť svoju úprimnú vďaku,“ dodal.

Na tweet reagoval Yukyung Nelson, otec mladej záchrankyne. „Preboha! To bola moja dcéra! Práve ju prijali na viacero lekárskych fakúlt,“ priznal hrdý otec.

Dvojica sa nakoniec stretla v sobotu 2. januára pre ďalším zápasom, kde tentokrát zažila veľký šok Nadia. Za potlesku publika jej oznámili, že Hamiltonova rodina a tím Canucks jej darujú desaťtisíc dolárov, ktoré sú určené na pomoc so štúdium na lekárskej fakulte. „Skutočne mi zachránila život a chcem, aby vedela, že si to budem do smrti vážiť,“ dodal na záver Hamilton.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…