Dobré noviny
Záhadný zápal pľúc. Pred dvoma rokmi k nám dorazili prvé správy o pandémii, ktorej koniec môže byť na obzore
Marián Tabakovič
Marián Tabakovič

Záhadný zápal pľúc. Pred dvoma rokmi k nám dorazili prvé správy o pandémii, ktorej koniec môže byť na obzore

— Foto: TASR/AP

S pandémiou žijeme už dva roky. Pozrite sa, ako vyzerali prvé správy o záhadnom víruse, ktorý v Číne vyvolával obavy.

Žili sme v úplne inom svete a ešte sme sa spamätávali z novoročných osláv. Prvé zmienky o záhadnom zápale pľúc, ktorým sa v ďalekej Ázii nakazili desiatky ľudí, na začiatku roka 2020 v médiách nevzbudili príliš veľkú pozornosť.

Vrátil sa nebezpečný SARS?

Web Českej televízie písal o tom, ako sa čínske úrady snažia zistiť, čo spôsobilo epidémiu záhadného zápalu pľúc, ktorým sa v meste Wu-chan nakazilo už 44 ľudí. Na sociálnych sieťach vraj kolovali špekulácie, že sa mohol vrátiť nebezpečný SARS, ktorý sa v krajine šíril na začiatku storočia. Situáciu sledovala aj Svetová zdravotnícka organizácia.

“Stále sa uskutočňujú testy a úrady zatiaľ nemôžu potvrdiť, ktorý patogén nákazu spôsobuje,” uviedol podľa ČT hovorca WHO Tarik Jašarevič. Dnes už vieme, že nešlo o SARS, ale o nový, podobný vírus, ktorý je je rovnako z “rodiny” koronavírusov. Singapur ako jeden z prvých oznámil, že začne na letiskách kontrolovať teplotu ľuďom, ktorí prilietali z Wu-chanu.

Vlny, rúška, vakcíny, varianty

Odvtedy prešli dva roky a svet sa zmenil. Vírus sa neskôr dostal do celého sveta a hoci sme dúfali, že nepríde, zasiahol aj nás. Prišla prvá vlna pandémie, ktorú Slovensko zvládlo, aj oveľa horšia, druhá a tretia vlna, ktoré si na Slovensku vyžiadali tisícky životov. Vedci vyvinuli vakcíny, ktoré poskytujú relatívne účinnú ochranu a ktorými sa zaočkovala polovica našej populácie. Začali sme nosiť rúška a potom respirátory, obľúbené posedenia s priateľmi v podnikoch a na rodinných oslavách sme museli obmedziť.

Vírus sa však nevzdával a mutoval do čoraz nebezpečnejších podôb, ktoré sa postupne stávali dominantntnými. Po variante delta prišiel omikron, ktorý, hoci zrejme nie je takým zabijakom ako delta, je oveľa infekčnejší. Niektorí odborníci však dúfajú, že po tom, ako sa “preženie” populáciou, imunizuje ju do takej miery, že pandémia pominie a koronavírus sa stane bežnou chorobou, ktorá nás bude trápiť najmä v zime.

Už ste čítali?