Kým celá zemeguľa privíta Nový rok, ubehne presne 26 hodín. Kto privíta rok 2022 ako prvý?
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Kým celá zemeguľa privíta Nový rok, ubehne presne 26 hodín. Kto privíta rok 2022 ako prvý?

Aj príchod roka 2022 výrazne poznačí pandémia. Zoškrtala oslavy vo veľkomestách.

Novoročné oslavy — Foto: TASR / Instagram @eclairpiya

Zatiaľ čo my sa na silvestrovskú oslavu ešte len chystáme, na opačnej strane zemegule začne už čochvíľa búchať šampanské a oblohu zažiari veľkolepý ohňostroj. Tento rok sa síce pre súčasnú situáciu nedočkáme obrovských osláv a mnohé svetové metropoly zrušili aj tradičnú svetelnú show na oblohe, no napriek všetkým skutočnostiam sa našli iné spôsoby, vďaka ktorým si vstup do nového roka dokážu užiť ľudia po celom svete. Ako oslávia krajiny príchod roka 2022?

Kým celá zemeguľa privíta Nový rok, ubehne presne 26 hodín - od piatka 11.00 h SEČ do soboty 13.00 h SEČ, píše tlačová agentúra DPA.

Kto privíta rok 2022 ako prvý?

Aj keď mnohí z nás už poobede sledujú pompézne oslavy v Sydney, Austrália nie je úplne prvou krajinou v poradí pri vstupe do Nového roka. Tou sú ostrovné štáty Kiribati a Samoa v Tichom oceáne, ktoré oslavujú už o 11.00 hod. nášho času. O hodinu neskôr Nový Zéland a o 14:00 SEČ východná časť Austrálie. Oslavy potom postupne pokračujú v Ázii, Európe, Južnej Amerike, na východnom pobreží Spojených štátov, v Kalifornii, na Havaji a späť v Tichom oceáne – na neobývaných ostrovčekoch Bakerov ostrov a Howlandov ostrov.

Veľkých osláv sa nedočkáme

Mnoho veľkých osláv a ohňostrojov vo svete úrady zrušili, napríklad v Londýne a Paríži. Inde boli tieto veľké verejné párty výrazne zredukované, napríklad v Madride a Riu de Janeiro alebo sa budú iba prenášať na obrazovky či cez streamovacie zariadenia.

Ani v Berlíne nebude pri Brandenburskej bráne žiadna veľká ohňostrojová šou a ani oslava so státisícmi ľudí, ako to bývalo v minulosti. Verejnoprávna stanica ZDF však plánuje ponúknuť program so speváčkami ako Bonnie Tyler či Marianne Rosenbergová.

Nemecko pre obavy zo šírenia koronavírusového variantu omikron nedávno znovu zaviedlo obmedzenia v spoločenských kontaktoch a v posledných dňoch tohto roka opäť platí zákaz predaja zábavnej pyrotechniky. Cieľom je zmierniť v pandemickom období záťaž na nemocnice, ktoré by museli ošetrovať ďalších pacientov. V niektorých mestách sú ohňostroje v určitých častiach úplne zakázané. Polícia oznámila, že bude nariadenia kontrolovať vo zvýšenej miere.

Tradičné ohňostroje

V austrálskom Sydney sa opäť bude konať veľkolepý, obrovský ohňostroj s divákmi, ale tí, čo ho budú chcieť vidieť naživo, si museli vopred kúpiť vstupenku do jednej z približne 30 diváckych zón.

V Dubaji najvyššia budova sveta, 828 metrov vysoká Burdž chalífa, znova plánuje obrovský ohňostroj spolu so svetelnou a laserovou šou.

V ruskom hlavnom meste Moskva nie sú takmer žiadne obmedzenia, aj keď – na rozdiel od Spojených arabských emirátov (SAE) – je tam miera zaočkovania obyvateľstva nízka. Na moskovskom Červenom námestí je okrem iných akcií naplánovaný veľký ohňostroj.

V New Yorku sa bude tradičná silvestrovská párty na námestí Times Square konať opäť s divákmi, ale bude ich výrazne menej a všetci musia byť zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Ako každý rok aj tentoraz sa bude oslava na Times Square vysielať naživo v televízii a online – vrátane tradičného rituálu nazývaného ball drop, teda spúšťania žiarivej krištáľovej gule. Na tejto párty majú vystupovať rôzne hviezdy, napríklad rapper LL Cool J.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…