Rok 2021 bol plný športových úspechov. Pripomeňte si s nami tie najkrajšie momenty našich športovcov
TASR, Dobré noviny

Aj takto vyzeral rok 2021 v slovenskom športe.

Najväčšie športové úspechy v roku 2021. — Foto: TASR

Rok 2021 so sebou priniesol množstvo športových podujatí a s nimi aj obrovské množstvo úspechov našich športovcov. Napriek tomu, že sa uplynulý rok sa niesol v znamení hokejových majstrovstiev sveta či letných olympijských hier, jeho hlavnou hviezdou sa nepochybne stala zjazdárka Petra Vlhová, ktorá sa stala najúspešnejšou a podľa výročnej ankety Športovec roka aj najlepšou reprezentantkou Slovenska. Suverénne však dominuje aj vo výberovej chronológii najvýznamnejších úspechov, ktorú pripravila športová redakcia TASR:

Január

Hneď v úvode roka nás potešila lyžiarka Petra Vlhová, ktorá vyhrala slalom Svetového pohára v Záhrebe. S náskokom päť stotín odsunula na druhú priečku Rakúšanku Katharinu Liensbergerovú. Pripísala si tak na konto 18. triumf v SP, 11. v slalome.

Záver mesiaca január naopak patril šprintérovi Jánovi Volkovi, ktorý zlepšil na medzinárodnom mítingu vo Viedni časom 21,04 sekundy vlastný slovenský halový rekord na 200 m. Bol to pre neho jubilejný 20. slovenský seniorský rekord v kariére.

Február

Úspešný február opäť otvorila Petra Vlhová, ktorá dosiahla premiérové pódiové umiestenie v kĺzavých disciplínach Svetového pohára. V super-G v nemeckom Garmisch-Partenkirchene obsadila druhé miesto, čím si udržala vedúcu priečku v celkovom poradí SP. Počas februára si tiež na konto pripísala svoju prvú medailu na majstrovstvách sveta, keď v alpskej kombinácii obsadila 2. miesto za Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Neskôr k nej pridala aj striebro zo slalomu.

V lyžovaní sa darilo aj Adamovi Žampovi, ktorý dosiahol životný výsledok na majstrovstvách sveta, keď v Cortine d'Ampezzo obsadil v obrovskom slalome ôsme miesto.

Vo februári prekvapili aj slovenské basketbalistky, ktoré si vybojovali postup na majstrovstvá Európy 2021 v Španielsku a Francúzsku, tenista Filip Polášek získal prvý grandslamový titul v kariére a strelkyňa Danka Barteková zvíťazila v disciplíne skeet na podujatí Svetového pohára v streľbe z brokových zbraní v Káhire. Darilo sa aj hokejistovi Zdenovi Chárovi, ktorý vo februári nastúpil v drese Washingtonu Capitals proti Philadelphii na svoj 1565. zápas v NHL. Dostal sa tak na čelo rebríčka v tejto štatistike spomedzi európskych obrancov.

Marec

Úvod marca patril šprintérovi Jánovi Volkovi, ktorý získal bronzovú medailu v behu na 60 metrov na atletických halových majstrovstvách Európy. Vo finále zabehol čas 6,61 s.

Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom Svetového pohára v Jasnej. Pripísala si na konto 19. triumf v SP, z toho piaty v obrovskom slalome. O pár dní neskôr, 12. marca, dosiahla jubilejný 20. triumf na podujatiach Svetového pohára a vrátila sa na čelo celkového poradia. V slalome v Are zvíťazila o 20 stotín s pred Rakúšankou Katharinou Liensbergerovou, čím si zabezpečila zisk najcennejšej trofeje - veľký glóbus celkovej víťazky Svetového pohára v alpskom lyžovaní, ktorý dovtedy žiadny iný slovenský športovec nevyhral celosezónny seriál v zimnom olympijskom odvetví.

V marci zožala úspech aj tenistka Viktória Kužmová s Holanďankou Arantxou Rusovou, ktoré zvíťazili vo štvorhre na turnaji WTA 250 v Lyone. Pre Kužmovú to bol tretí deblový titul na okruhu WTA Tour.

V marci čakalo premiérové víťazstvo v sezóne cyklistu Petra Sagana. Triumfoval v 6. etape pretekov Okolo Katalánska. V rovnaký deň prekvapila svojou presnou streľbou reprezentantka v športovej streľbe Zuzana Rehák Štefečeková, ktorá zvíťazila v trape na podujatí Svetového pohára v indickom Naí Dillí.