Dobré noviny
​Rodičia majú za sebou ďalší ťažký rok. Odborníci radia, ako byť v novom roku šťastnejším rodičom
Simona Gálová
Simona Gálová

​Rodičia majú za sebou ďalší ťažký rok. Odborníci radia, ako byť v novom roku šťastnejším rodičom

Ilustratívna fotografia.
Ilustratívna fotografia. — Foto: Freepik

Práca z domu, zavreté školy, strach o zdravie. To všetko museli prežívať rodičia po celom svete, ktorí rovnako ako všetci veria, že rok 2022 bude lepším.
 

Rok 2021 bol opäť vyčerpávajúcim, a to najmä pre rodičov, ktorí museli zvládnuť výchovu svojich detí v pokračujúcej pandémii. „Som unavená z toho, aká som unavená,“ napísala redaktorka portálu Huffpost. Rozhodla sa spísať najmä pre seba, no i pre ostatných bojujúcich rodičov, päť jednoduchých rád, vďaka ktorým by v novom roku mohli o čosi šťastnejší.

1. Všímajte si svoje dieťa

„Prvá vec, ktorú odporúčam rodičom, je jednoducho stráviť pár minút všímaním si svojho dieťaťa každý deň. Spôsob, akým sa usmievajú, výraz ich malej tváre, keď sa hrajú, ich vzrušenie, keď vám rozprávajú príbeh, ich váha vo vašich rukách, keď ich nosíte do postele,“ vyzvala psychologička Sarah Conwayová, zakladateľka Mindful Little Minds. V týchto malých chvíľach možno nájsť množstvo radosti.

Všimnúť si dieťa je obzvlášť dobré, ak vás niečím skúša. Ashurina Reamová, zakladateľka Psyched Mommy, uviedla , že si často pripomína, že je dôležité pamätať si, kto je vaše dieťa namiesto toho, čo robí. Najmä keď vás to, čo robí, privádza do šialenstva. A jeden spôsob, ako si zapamätať, kto skutočne je vaším dieťaťom, je všimnúť si ho. „Pozri sa na nich! Ich malé ruky. Ich mihalnice. Ich líca,“ povedal Reamová

2. Objímajte sa

Sarah Conwayová odporúča „osemsekundové objatie“ kedykoľvek, keď sa potrebujete zbaviť stresu a znovu nadviazať spojenie. „Výskum naznačuje, že objatia, ktoré trvajú osem alebo viac sekúnd, nám pomáhajú znižovať stres a napätie,“ povedala.

3. Pozor na sociálne siete

Existuje však veľa výskumov, ktoré naznačujú, že mnohí rodičia cítia tlak, aby držali krok na sociálnych sieťach a všetko dokumentovali – a tiež porovnávali seba i svoje deti s ostatnými. „Urobte veci tak, aby ste boli v danom momente, namiesto toho, aby ste sa ich pokúšali hneď zdieľať so svetom,“ povedal Reamová.

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?