Dobré noviny
Zo Zeme odletel superprístroj za miliardy, ktorý môže konečne nájsť mimozemšťanov. Vyvíjali ho desaťročia
Marián Tabakovič
Marián Tabakovič

Zo Zeme odletel superprístroj za miliardy, ktorý môže konečne nájsť mimozemšťanov. Vyvíjali ho desaťročia

— Foto: NASA

Mnoho ľudí po celom svete má v očiach slzy šťastia, dostali totiž ten najkrajší vianočný darček.

Podarilo sa! Gigantická raketa Ariane 5 vyniesla z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane do vesmíru prístroj, ktorý môže zmeniť osud celého ľudstva. Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba pripravovali desaťročia a celkovo stojí neuveriteľných 10 miliárd dolárov. Na vysokú cenu ale sľubuje to najlepšie ovocie - nielenže by mal odhaliť, ako vesmír vyzeral pri svojom zrode pred takmer 14 miliardami rokov, mohol by konečne nájsť aj život na iných planétach!

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/NASA/videos/388217413099851

Zrkadlo veľké ako tenisový kurt

Webbov ďalekohľad mal už dávno nahradiť ikonický Hubblov vesmírny ďalekohľad, ale jeho vývoj bol mimoriadne zložitý. Nakoniec to ale stálo za to, ľudstvo má vo svojich rukách superprístroj, ktorý nemá obdoby.

Ďalekohľad sa skladá zo zrkadla veľkého ako tenisový kurt, ktoré pozostáva z 18 hexagonálnych menších zrkadiel vyrobených z berýlia. Ich presnosť sa meria v atómoch. Webbov teleskop bude sledovať vesmír v infračervenom spektre a dovidí oveľa ďalej, ako jeho prechodca.

Dovieme sa, či sme vo vesmíre sami

Pozrie sa napríklad na najbližšie planéty mimo našej slnečnej sústavy. V atmosfére Proximy B, čo je najbližšia planéta podobná Zemi, ktorá obieha okolo hviezdy Proxima Centauri len 4,2 svetelného roka od nás, môže zistiť zloženie atmosféry a dokonca detekovať aj umelé svetlá na jej povrchu! Už v roku 2022 by sme sa preto mohli dozvedieť odpoveď na najväčšiu z otázok - sme vo vesmíre sami?

Kým to ale Webb dokáže, čaká ho dlhá cesta do hlbín vesmíru a zložité manévre. “Zaparkuje” totiž na orbite až 1,5 milióna kilometrov od Zeme. Mesiace bude kalibrovať svoje prístroje a prvýkrát začne pracovať asi pol roka po dnešnom štarte.

Už ste čítali?