Dobré noviny
Simon sa za svoj koníček hanbil aj pred priateľkou. Odkedy ľudia uvideli, čo vytvoril, zbiera len slová obdivu
Dominik Slavkovský
Dominik Slavkovský

Simon sa za svoj koníček hanbil aj pred priateľkou. Odkedy ľudia uvideli, čo vytvoril, zbiera len slová obdivu

— Foto: FB - Andy Brook / Aire Valley Railway Modellers Club

Vášnivý modelár myslel vo svojom megaprojekte na každý detail, vrátene odhodených nákupných tašiek.

Každý máme nejaký koníček, ktorému sa viac či menej intenzívne venujeme. Niekto zbiera známky, iný chodieva behať, ďalší vyrezáva z dreva šachové figúrky. Tento muž bral svoje hobby smrteľne vážne a tomu zodpovedala aj vynaložená námaha. Simon George je fanatický milovník vláčikov. Počas rokov tvrdej driny postavil 61 metrov dlhú, do detailov prepracovanú repliku železničnej dráhy mesta, kde sa narodil, píše BBC. Je najväčšia v Britanii. Aby mohol Simon naplniť svoju predstavu, prenajal si starý mlyn s obrovskou pivnicou. Za svoje hobby sa najprv hanbil aj pred vlastnou priateľkou. Tvrdil, že je obchodník s vínom. 

Do najmenších detailov

Simon George si ako malý obľúbil jedno miesto v jeho dedine, odkiaľ mohol sledovať prechádzajúce nákladné vlaky. Na toto obdobie z detstva si veľakrát spomenul aj v dospelosti, preto sa rozhodol, že ho navždy zveční veľmi unikátnym spôsobom. Do posledného detailu vymodeloval celú železničnú trasu, ktorá prechádza cez anglické mestečko Calder Valley.

Simon George a jeho obľúbené miesto pri železničnej trase ako model
Simon George a jeho obľúbené miesto pri železničnej trase ako model Foto: FB - John Gurney

„Zobrazuje osemdesiate roky, presne tak, ako si ich pamätám, aj s hromadou vlakov prevážajúcich uhlie, ešte pred štrajkom baníkov,“ hovorí autor projektu. Vyrobiť takýto model mu trvalo osem rokov, okrem vlastných spomienok si pomohol aj dobovými fotografiami. Dráha je obrovská. Keď ju chce presťahovať, musia ju prevážať tri nákladné autá. Modely vlakov jazdia po trati s celkovou dĺžkou jedného kilometra.

Nechýbajú najmenšie detaily ako elektrické skrinky, stromy, železničiari, cestujúci či staré drevené búdky. „Robil som to čisto s tým zámerom, aby som sa mohol preniesť naspäť do osemdesiateho tretieho. Aj teraz, keď sa čo i len na chvíľu pozriem, ako idú v diaľke vlaky, prechádzajú mi telom zimomriavky, je to úplné déjà vu,“ hovorí. Všetky vlaky idú podľa dobového cestovného poriadku.

Foto: FB - John Gurney

Otvorila dvere a užasla

Ambíciu vytvoriť najväčší model železničnej dráhy v Británii spočiatku Simon vôbec nemal. Svoje hobby najprv tajil aj pred svojou priateľkou “Keď sme sa zoznámili, nevedela, že niečo takéto staviam. Vedela, že som si prenajal priestor, no povedal som jej, že som obchodník s vínom, pretože mi to prišlo viac cool ako to, čo som naozaj robil,“ priznáva.

„Jeden deň som tam prišla, otvorila dvere a zostala som v úžase,“ spomína jeho priateľka. Simon sa už pred nikým hanbiť nemusí. Jeho obrovský model si už mohli prezrieť aj návštevníci a on počúva len slová obdivu.

Už ste čítali?