Pravé slovenské Vianoce: S celou rodinou a s receptami po babičke
Inzercia
Inzercia

Pravé slovenské Vianoce: S celou rodinou a s receptami po babičke

Vianoce sú čarovným obdobím, keď si zas a znova uvedomujeme, aké máme šťastie na blízkych ľudí okolo seba. Spoločný čas môžeme tráviť aj pri príprave štedrej večere.

Ilustratívna fotografia. — Foto: Adobe Stock

Ani vy sa už neviete dočkať momentu, keď z rúry vyberiete chutného kapra a prinesiete ho najbližším k sviatočnému stolu? My Slováci sme už raz takí. Na svoju rodinu nedáme dopustiť, a ak s ňou môžeme tráviť neopakovateľné chvíle pri skvelom jedle, robí nás to ešte šťastnejšími.

Všetci spolu

Slováci sa veľmi radi delia o radosť z (nielen) vianočných špecialít, potvrdili zákazníci. Na stolovanie a varenie si „posvietil“ medzigeneračný prieskum spoločnosti BILLA, ktorý zisťoval, aké zvyky má v kuchyni staršia a mladšia generácia našincov. Z prieskumu vyplynulo, že skôr narodení respondenti, vo veku 60+, sa najčastejšie za prestretým stolom stretávajú s najbližšou rodinou – odpovedalo ich takto až 93 %. So svojimi deťmi, rodičmi či súrodencami rado stoluje aj 94 % opýtaných mladých ľudí od 16 do 30 rokov. Slováci si však jedlo vedia vychutnať aj s príbuznými, priateľmi či kolegami v práci.

Ilustratívna fotografia.
Ilustratívna fotografia. Foto: Adobe Stock

A prečo je prítomnosť iných ľudí za stolom taká dôležitá? „Dôvodov je viacero, no tým najčastejšie uvádzaným je, že spoločné stolovanie je dôležité pre deti a na upevňovanie vzťahov v rodine. Odpovedalo takto deväť z desiatich respondentov v našom prieskume. Pre 91 % opýtaných tiež ide o zvyk a tradíciu, a pre drvivú väčšinu respondentov aj o spôsob, ako udržiavať komunikáciu,“ vysvetlila Kvetoslava Kirchnerová, hovorkyňa BILLA. S odpoveďami v prieskume sa nedá nesúhlasiť, veď Vianoce sú čarovným obdobím, keď si zas a znova uvedomujeme, aké máme šťastie na blízkych ľudí okolo seba.

Recepty sa dedia z generácie na generáciu

A ako to počas Vianoc vyzerá vo voňavej kuchyni? Tak, že pri príprave štedrej večere sa strieda celá rodina. Starí rodičia sa napríklad postarajú o vynikajúcu kapustnicu s domácimi hríbami, zatiaľ čo ich vnúčatá pomôžu so syrovými opekancami a zemiakovým šalátom. Slováci radi varia pre svojich blízkych, čo potvrdil aj prieskum BILLA. „Obľúbené recepty pripravuje pre svojich príbuzných veľmi rada takmer polovica opýtaných starších respondentov, a zároveň viac ako tretina respondentov z mladšej vekovej kategórie,“ uviedla Kirchnerová.

Pri varení, a to nielen počas Vianoc, pritom Slováci používajú kvalitné potraviny a inšpiráciu čerpajú z tradičných rodinných receptov. Zo starých kníh po babičke radi varia dve tretiny mladších respondentov, pričom na „rodinné zlato“ nedá dopustiť až 84 % opýtaných vo veku 60+. Vianoce sú tak dokonalou príležitosťou, ako zablúdiť do hlbín špajze, z police vytiahnuť starú kuchársku knihu a odovzdať rodinné tradície budúcim generáciám.

Na fakt, že prestretý stôl plný delikates stmeľuje celé rodiny, poukazuje BILLA vo svojej kampani Skvelé jedlo spája generácie. „Našim zákazníkom aj prostredníctvom tejto kampane prajeme, aby prežili radostné Vianoce v kruhu svojich blízkych a upevňovali si s nimi dobré vzťahy, pretože tie sú v živote veľmi dôležité. V predajniach BILLA navyše ľudia nájdu všetko, čo potrebujú na slávnostné vianočné menu, ktoré ulahodí chuťovým pohárikom každého člena rodiny,“ povedala Kirchnerová.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…