Zateplenie podlahy pomáha nielen proti studeným nohám
Inzercia
Inzercia

Zateplenie podlahy pomáha nielen proti studeným nohám

Tepelný komfort patrí k základným benefitom kvalitného moderného bývania. Oplatí sa však pristúpiť k zatepleniu podláh napríklad pri rekonštrukcii staršieho domu?

Zateplenie podlahy pomáha nielen proti studeným nohám

Odpoveď znie – určite áno, veď len cez nezateplenú podlahu môže náš príbytok opustiť až 20 % energie. Tepelná izolácia múrov, stien či strechy je pevnou súčasťou stavebných postupov už niekoľko desiatok rokov, no pri podlahách sa často príliš nerieši.  Nevraviac o tom, že domy staršie ako povedzme 40 rokov z dnešného pohľadu rozhodne tepelné normy nespĺňajú.

Ako na zateplenie podlahy staršieho domu?

Ak sa rozhodneme rekonštruovať starší dom, treba si pripraviť väčšiu dávku trpezlivosti, než pri novostavbe, kde sa zo zateplením ráta už v projekte.

Úplne prvým krokom by mala byť dôsledná kontrola odizolovania muriva a základov domu, aby sa predišlo nežiadúcemu vzlínaniu a prenikaniu vlhkosti k novému zatepleniu.

Predtým, než pristúpime k pokladaniu zatepľovacieho materiálu je tiež treba vykonať drenáž a hydroizoláciu podkladového betónu. Medzi hydroizolačnú vrstvu a tepelnú izoláciu odporúčame inštalovať fóliu, ktorá zamedzí ich vzájomnému kontaktu. Hrúbka samotnej tepelnej izolácie závisí od rozmerových možností domu, ale odporúčaná je minimálne 10 cm.

Zatepľovanie podláh novostavieb

Ako sme už spomínali, pri novostavbách sa so zatepľovaním podláh zväčša počíta už priamo v stavebnom projekte. Odpadajú tiež problémy so starým a nie správne zaizolovaným murivom či základovou doskou.

Na izoláciu podlahy sa najčastejšie používa izoláciu s hrúbkou v rozmedzí od 8 do 10cm, resp. je potrebné zateplením dosiahnuť tepelný odpor R =2,5. V čase stavby môžu byť tieto hrúbky či hodnoty dostačujúce, do budúcnosti, vzhľadom na stále sa zvyšujúce štandardy, však nie. Preto je rozumné pár centimetrov pridať, ako neskôr ľutovať. Odporúčaná hrúbka zateplenie podlahy je 15-20cm, čo je mimochodom typická hrúbka napr. pre pasívne domy. Následne sa tepelná izolácia prikryje ešte jednou vrstvou fólie a môže sa pristúpiť k realizácii betónového poteru alebo rozvodov pre podlahové kúrenie.

Aké materiály použiť pri zateplení podlahy?

Pri izolácii podláh v novostavbách aj starších domoch sa štandardne používa polystyrén. Je cenovo prijateľný a s výbornými izolačnými vlastnosťami. Keďže však pri podlahách dochádza k vysokému zaťaženiu tlakom, odporúčame použiť materiál, ktorý je schopný tejto záťaži odolať bez degradácie svojich úžitkových vlastností. Preto je dôležité použiť podlahový polystyrén s vyššou pevnosťou, 150 kPa, prípadne 200 kPa. Tento izolačný materiál prináša výborný pomer ceny a kvality.

Vďaka odolnosti pri trvalom zaťažení tlakom sú EPS dosky okrem zateplenia podláh vhodné aj na izoláciu plochých striech. Svojimi izolačnými vlastnosťami sa tiež výborne hodia na izolačné vrstvy energeticky úsporných stavieb – pasívnych domov.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…