Fantastickí Slováci: dodávajú antigénové testy a vyvíjajú lekárske prístroje budúcnosti pre celý svet
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Fantastickí Slováci: dodávajú antigénové testy a vyvíjajú lekárske prístroje budúcnosti pre celý svet

Siemens Healthineers, pre ktorý na Slovensku pracuje už 700 členný tím, priniesol na Slovensko antigénové testy v špičkovej kvalite, ktoré používa celý svet. Vladimír Šolík o samotestoch aj inováciách v zdravotníctve.

V košickej UNLP (foto vľavo) testujú koronavírus aj vďaka Siemens Healthineers. — Foto: Siemens Healthineers, webimage

Predstavte si, že špičkový americký lekár sa posadí do svojej ordinácie v USA a na diaľku vyšetrí pacienta v Piešťanoch. A vďaka vášmu „digitálnemu dvojčaťu“ otestuje liečbu ešte predtým, ako ju odporučí vám. Aj tieto technológie vyvíjajú profesionálne tímy programátorov a IT expertov zo spoločnosti Siemens Healthineers. Slovenské „mozgy“, ktoré stoja za vývojom novej generácie lekárskych prístrojov s prvkami umelej inteligencie, uľahčujú prácu lekárom a pomáhajú zachraňovať životy pacientov. To sú programátori a IT experti zo Siemens Healthineers, pre ktorý pracuje v Bratislave, v Žiline a v Košiciach 700 talentovaných Slovákov. Healthineers špecialisti majú svoj podiel aj v boji proti pandémii koronavírusu. Po príchode COVID-19 sústredila spoločnosť všetky svoje kapacity na to, aby Slovákom priniesla vysoko kvalitný antigénový samotest. Riaditeľ Siemens Healthineers, Vladimír Šolík Dobrým novinám načrtol scenár zdravotníctva z budúcnosti, podľa ktorého budú na princípe umelej inteligencie pomáhať aj slovenským lekárom mnohé prístroje.  

Na začiatku pandémie ste v Siemens Healthineers čelili náročnej výzve. Priniesť na trh kvalitné antigénové testy, ktoré by nielen konkurovali, ale kvalitou aj predbehli ostatné. Ako sa to podarilo?

Už na začiatku pandémie sme ako jedna z prvých spoločností dostali certifikáciu na antigénové testy, na ktorých vývoji sme popri PCR testoch začali pracovať. Dnes môžeme s hrdosťou povedať, že naše antigénové testy (profesionálne, aj samotesty), ktoré si objednáva aj Slovensko, patria medzi najkvalitnejšie. Majú 97%-nú senzitivitu a 100%-nú špecificitu. Hoci tá maličká testovacia platnička na to na prvý pohľad nevyzerá, ukrýva v sebe množstvo technológie a nekonečný „um“.  To, čo vnímame ako jednoduchý výsledok za pár minút, je v podstate náročným technologicko-laboratórnym procesom.

„Na Slovensku pracuje pre Siemens Healthineers približne 700 kolegov. Z toho 500 zabezpečuje vývoj softvérových riešení v našich zdravotníckych prístrojoch," hovorí Vladimír Šolík zo Siemens Healthineers (na foto vpravo). Foto: webimage, Siemens Healthineers

V lekárni dostať desiatky rôznych samotestov. Pýtajú sa vás známi, podľa čoho si vyberať? Čo im radíte? 

Ako prvé by ste si mali všímať, či má test certifikát CE. To je základné kritérium kvality. Druhým, o niečo náročnejším na overenie je fakt, či test uvoľnila na účely samotestovania aj Európska komisia. Existuje presný zoznam Európskej komisie s prehľadom konkrétnych výrobcov, ktorých samotesty odporúča aj EK. Tretím meradlom by mali byť parametre senzitivity a špecificity. Zjednodušene môžeme povedať, čím vyššia senzitivita, tým kvalitnejší test. Štvrtým je otázka jednoduchosti použitia. Hoci väčšina samotestov vyzerá rovnako, niektoré sú komplikovanejšie, iné jednoduchšie.

Dajú sa vaše testy kúpiť v lekárni?

My ako spoločnosť testy nepredávame, to zabezpečujú naši distribútori. Naše antigénové testy si však vybralo Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré ich distribuuje okrem iného aj do škôl, nemocníc či domovov pre seniorov. Počas decembra a januára môže Slovensko očakávať dodávku ďalších 10 miliónov kusov samotestov CLINITEST®.

Školy, nemocnice či domovy dôchodcov nedávno obdržali celkovo 10 miliónov antigénových samotestov CLINITEST Rapid COVID-19 Antigen Self-Test od Siemens Healthineers. Ďalších 10 miliónov samotestov by malo doraziť do konca januára (na foto vpravo). Foto:  Shutterstock, Siemens Healthineers

Vaša práca miestami pripomína sci-fi sondu do budúcnosti. Vyvíjate softvéry na princípe umelej inteligencie, ktoré uľahčujú prácu lekárom. V čom?

Pandémia vývoj všetkého urýchlila. Hoci sme o jej nástupe nemohli tušiť, boli sme na ňu pripravení. Vo väčšine našich prístrojov vrátane ultrazvukov, pľúcnych ventilácií, CT či MR, ktoré nájdete v nemocniciach na Slovensku aj vo svete, máme nainštalované technológiu s názvom Smart Remote Services. Vďaka nej vedia špecialisti zabezpečiť rýchlu identifikáciu chýb, preventívne sa o prístroje starať alebo chyby opraviť na. Uvediem príklad: lekár v nemocnici, ktorý pracuje s magnetickou rezonanciou alebo „cétečkom“, môže mať pocit, že všetko bezchybne funguje. My však na základe analýz umelej inteligencie už dopredu zistíme, či je predpoklad, že sa niečo pokazí. Dostatočne včas nás upozorní, že na tomto prístroji sa napríklad o tri dni opotrebuje istá súčiastka. Takéto riešenia umožňujú predchádzať výpadkom a riadiť plánované odstávky. Prispievame tak k efektívnemu chodu nemocníc, včasnej diagnostike, ale aj významnému šetreniu nákladov nemocníc. 

Niektoré vaše programy pomáhajú lekárom ešte viac...

Inou možnosťou je napríklad predpoveď a analýza CT skenov hrudníka. AI Rad Companion Chest CT softvér s prvkami umelej inteligencie (AI), na ktorého vývoji pracujeme aj na Slovensku, pomáha rádiológom jednoduchším a rýchlejším spôsobom analyzovať snímky hrudníka. Softvér pomôže vyhodnotiť diagnózu pacienta. V prípade aktuálnej pandémie pri RTG skenoch pľúc môže napríklad AI Rad Companion Chest X-ray tiež určiť, do akej miery má pacient postihnuté pľúca ochorením Covid-19. 

Významným posunom na poli magnetickej rezonancie je aj prístroj MAGNETOM Free.Max, ktorý je prínosný najmä pre pacientov s obezitou či klaustrofóbiou. Foto: Siemens Healthineers

Magnetická rezonancia ako zo sci-fi

Príkladom práce špecialistov zo Siemens Healthineers je najmodernejší MR prístroj MAGNETOM Vida, ktorý je k dispozícii detským pacientom v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave (NÚDCH). Prináša presnejšiu diagnostiku či lepšiu kvalitu obraz. Poskytuje veľkú výhodu v rýchlosti aj rozsahu vyšetrení, bez nutnosti podania anestézie.

Významným posunom na poli magnetickej rezonancie je aj MAGNETOM Free.Max, ktorý je prínosný najmä pre pacientov s obezitou či klaustrofóbiou. K vyššiemu pohodliu ich vyšetrení prispieva otvor so šírkou 80 cm. Ide o prvý prístroj s takto veľkým otvorom na svetovom trhu.

MR prístroj MAGNETOM Vida (na foto vľavo), ktorý je k dispozícii v NÚDCH, prináša presnejšiu diagnostiku či lepšiu kvalitu obrazu. Na foto vpravo SOMATOM X.cite. Foto: Siemens Healthineers

Znamená to, že lekár si môže overiť svoju diagnózu u umelej inteligencie, teda „robota“?

Umelá inteligencia pracuje na základe predikcie (predpovede) a porovnania obrovského množstva dát. Odborníkovi, v tomto prípade rádiológovi, dokáže vysvietiť rizikové časti a upozorniť ho - Pozri sa sem, tu to vyzerá na problém. V blízkej budúcnosti bude možno schopná napísať aj diagnózu. Samozrejme, zodpovednosť a rozhodnutie ostáva vždy na lekároch. V tomto momente je umelá inteligencia skôr doplnkom. Pomáha urýchliť procesy, zanalyzovať veľké množstvo dát, odstrániť riziko možných chýb. Prístroje totiž prechádzajú kontinuálnym vývojom. Stávajú sa neustále dokonalejšími, dokážu vytvárať a analyzovať množstvo dát, zatiaľ čo ľudské oko a rozum ostávajú stále na rovnakej úrovni. Medicínske informácie rastú obrovským tempom. Kým v roku 1950 trval čas čas zdvojnásobenia lekárskych vedomostí zhruba 49 rokov, dnes je to iba 70 dní. Toľko nových  informácií nedokáže absorbovať ani ten najšikovnejší lekár na svete. A práve oblasť analýzy dát je miestom, kde môže prísť na pomoc umelá inteligencia a jej programy.

Na Slovensku vyvíjate aj ďalší program umelej inteligencie, Digitálne dvojča. Čo prinesie lekárom a čo pacientom?

Softvér dokáže vytvoriť vernú kópiu niektorého z vašich orgánov, alebo dokonca celého človeka. Vaše „digitálne dvojča“ pomôže lekárovi v tom, že na ňom môžeme simulovať to, ako zareaguje na konkrétnu liečbu, prípadne zákroky. Ako príklad môžeme uviesť pacienta s rakovinou prostaty. Možnosti liečby sú v tomto prípade obrovské. Od chirurgického zákroku, rádioterapie až po hormonálnu terapiu. Digitálne dvojča pracuje s obrazovým záznam, laboratórnymi výsledkami a genetickými údajmi pacienta. V kombinácii s modelom klinického vývoja rakoviny prostaty pomáha pri rozhodovaní o najvhodnejšej liečbe konkrétneho pacienta. To je budúcnosť medicíny, pracujeme na tom, aby sa jej dožila už naša generácia.

Mnohé softvérové riešenia z dielne Siemens Healthineers využívajú už slovenské nemocnice, aj nemocnice na celom svete. Foto: Siemens Healthineers

V rámci Slovenska máte pobočky v Bratislave, v Košiciach aj v Žiline. Čo si na svojom tíme najviac vážite?

Som hrdý na to, že skoro každý prístroj, ktorý nájdete na Slovensku a vo svete pod našou značkou, ukrýva v sebe odtlačok práce zo Slovenska. Naši kolegovia sú nielen vynikajúci IT experti, ale lojálni kolegovia, ktorí pracujú mimo pandémie, aj počas pandémie na rovnako vysokej úrovni. Aj preto máme ako krajina obrovskú dôveru centrály, vďaka čomu máme práve na Slovensku prestížne celosvetové laby. Napríklad CT Lab, v ktorom vyvíjame softvér pre najnovší prístroj somatom on.site. Ide o najnovšie mobilné CT, ktoré slúži na sken hlavy. S jeho vývojom sme začali pred štyrmi rokmi v našom centre Košiciach. Je unikátny v tom, že je mobilný. V budúcnosti by mohlo byť súčasťou vybavenia každej sanitky, ktorá ide k pacientovi s podozrením napríklad na krvácanie do mozgu. Vďaka rýchlosti a precíznosti môže doslova zachrániť život pacienta. Svoje využitie nájde napríklad aj na jednotke intenzívnej starostlivosti. Pacienti sú tam neraz napojení na život monitorujúce prístroje a pri prevážaní na CT vyšetrenie ich lekári musia odpájať a zase pripájať. Vďaka mobilnému CT však pacient nemusí absolvovať prevoz, čím sa minimalizujú opäť ďalšie riziká.

Slováci pracujú aj na ďalšom jedinečnom softvéri, vďaka ktorému bude môcť pacienta v Žiline vyšetriť dajme tomu lekár, ktorý sa práve nachádza v USA...

Ide o tzv. virtuálny kokpit, ktorý dokáže aj na diaľku nahradiť personál. Predstavte si, že nejakej sieti nemocníc či v nejakom regióne vypadne posledný dostupný rádiologický laborant, ktorý obsluhuje prístroje. Vďaka virtuálnemu kokpitu bude môcť prístroj obsluhovať kolega z akejkoľvek inej krajiny, kdekoľvek zo sveta. Zdravotnícki špecialisti tak budú môcť v plnom rozsahu obsluhovať medicínske zariadenia na diaľku a poskytnúť aj takto pacientovi presnú diagnostiku. Prístup je možný z ktoréhokoľvek miesta na svete bez toho, aby museli cestovať. Do tzv. kokpitu si napríklad „sadne“ špecialista v USA či Austrálii a na diaľku môže vyšetriť pacienta napríklad v Žiline. Softvér je už reálny, aktívne sa využíva v mnohých krajinách. Verím, že čoskoro to bude na Slovensku. 

V košickej UNLP testujú koronavírus aj vďaka Siemens Healthineers. Foto: Siemens Healthineers

Intenzívne žijete všetkým, čím naše zdravotníctvo prechádza. Je niečo, čo by ste čitateľom Dobrých novín chceli odkázať?

Už počas prvého lockdownu sme prežívali veľký tlak na jednotlivcov, na firmy, aj na celé rodiny. Svojim kolegom zvyknem hovorievať, že sa potrebujeme naučiť rozlišovať medzi vecami, ktoré dokážeme a nedokážeme ovplyvniť. Tie, ktoré sú mimo nás, musíme vedieť prijať. Vyvarovať sa vecí, ktoré nám môžu poškodiť. Tiež rozumným spôsobom analyzovať informácie, ktoré máme dostupné. Aktuálne veda hovorí, že očkovanie a zníženie mobility je to, čo nám v boji proti pandémii pomôže. Každého, kto môže, by som chcel vyzvať k tomu, aby sa nechal očkovať. Pacienti s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 môžu totiž znemožniť zdravotnícke ošetrenie ostatným chorým. História hovorí, že každá pandémia sa v istom bode ukončí.  Pevne verím, že väčšina z nás ju dokáže v telesnom aj psychickom zdraví dobre prekonať. A keď bude „po tom“, dokážeme sa ohliadnuť späť do minulosti a uvidíme, že sme sa ako jednotlivci aj ako spoločnosť niekam posunuli. Ideálne vpred a smerom k lepšiemu.

Článok bol pripravený v spolupráci so Siemens Healthineers

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…