Dobré noviny
Pokladali ho za blázna, on ako prvý pokoril stratený kontinent. Od najväčšiej ľadovej drámy prešlo 110 rokov
TASR
TASR

Pokladali ho za blázna, on ako prvý pokoril stratený kontinent. Od najväčšiej ľadovej drámy prešlo 110 rokov

— Foto: Wiki/Olav Bjaaland

Vo veľkom súboji o dobytie južného pólu nebol favoritom. Nepriek tomu ho vyhral a najmä - prežil.

Zatiaľ čo Roald Amundsen išiel po dovtedy nepreskúmanej ceste, Robert Scott zvolil trasu známu už z predchádzajúcich neúspešných výprav. Bola však nielen neúspešná, ale tragická. Nielenže prišiel do cieľa ako druhý - 17. januára 1912, ale návrat do základného tábora neprežil. Jeho zamrznuté telo našli spolu s ďalšími dvoma polárnikmi o osem mesiacov neskôr, len 18 kilometrov od tábora so zásobami paliva a jedla.

Roald Amundsen sa vrátil domov ako hrdina a pokračoval vo svojich výpravách. V máji 1926 spolu s talianskym konštruktérom vzducholodí Umbertom Nobileom a americkým objaviteľom a milionárom Lincolnom Ellsworthom preleteli ako prví na vzducholodi Norge najsevernejší bod planéty. Po tejto expedícii sa ale začali spory medzi Amundsenom a Nobileom o to, kto vlastne tím viedol a teda o to, kto má najväčšiu zásluhu na úspešnom zavŕšení projektu.

Pátranie po havarovanej vzducholodi

V máji 1928 viedol Nobile vlastnú arktickú expedíciu, keď vzducholoďou Italia absolvoval niekoľko letov do neprebádaných oblastí Severného ľadového oceánu. Počas jedného z nich na spiatočnom lete vzducholoď havarovala.

Do medzinárodnej záchrannej akcie sa zapojil aj Roald Amundsen, ktorý však počas nej zahynul. Predpokladá sa, že jeho lietadlo sa v hmle zrútilo do Severného ľadového oceánu. Dátum smrti bol oficiálne stanovený na 18. jún 1928. Amundsenovo telo ani pozostatky ďalších členov posádky sa ale nikdy nenašli.

 

Časť 2 / 2

Už ste čítali?