Pokladali ho za blázna, on ako prvý pokoril stratený kontinent. Od najväčšiej ľadovej drámy prešlo 110 rokov
TASR
TASR

Pokladali ho za blázna, on ako prvý pokoril stratený kontinent. Od najväčšiej ľadovej drámy prešlo 110 rokov

Vo veľkom súboji o dobytie južného pólu nebol favoritom. Nepriek tomu ho vyhral a najmä - prežil.

— Foto: Wiki/Olav Bjaaland

Polárnych bádateľov Nóra Roalda Amundsena a Angličana Roberta Scotta spájala túžba, ktorej boli ochotní podriadiť všetko - dobyť južný pól. Víťazom však mohol byť iba jeden. V napínavom a dodnes fascinujúcom bádateľskom súboji zvíťazil napokon nórsky polárnik Amundsen. Ako prvý človek na svete dosiahol južný pól a Scotta predstihol o 35 dní. Od tohto okamihu 14. decembra uplynulo 110 rokov.

Posledný neprebádaný kontinent

Večne zamrznutá Antarktída bola posledným neprebádaným kontinentom, o ktorom sa hovorilo aj ako o "stratenom kontinente". Britský polárnik Robert Scott podnikol do tejto oblasti štyri expedície a preto sa očakávalo, že to bude práve on, kto dorazí na južný pól ako prvý.

Roald Amundsen, ktorý vyrastal v rodine lodiarov a námorných kapitánov, sníval od detstva o tom, že bude polárnym bádateľom, hoci jeho matka chcela, aby sa stal lekárom. "Pokladali ma za blázna, keď som v najtuhšej zime spával pri oknách dokorán otvorených. Moja matka mi preto starostlivo dohovárala, ale uspokojila sa, keď som jej povedal, že mám rád čerstvý vzduch. V skutočnosti však vykonával som tým len časť svojho svedomito pripravovaného programu otužovania," napísal vo svojich spomienkach Človek objaviteľ, ktoré vyšli v roku 1935.

Pre výpravu boli kľúčové psy

Prvú expedíciu podnikol Roald Amundsen v rokoch 1903 až 1906. Počas nej ako prvý uskutočnil severozápadný priechod medzi Atlantickým oceánom a Tichým oceánom na lodi Gjoa okolo Grónska do prístavu Nome na Aljaške a určil pozíciu severného magnetického pólu. Jeho ďalším cieľom mal byť severný pól, ale keďže svet obletela správa, že najsevernejšie miesto planéty už dosiahol v roku 1909 americký polárnik Robert Peary, rozhodol sa Amundsen vydať k južnému pólu.

Na cestu do Antarktídy sa vydal v roku 1910 na legendárnej lodi Fram, čo v preklade znamená Vpred. K Zátoke veľrýb, kde si vybudoval základný tábor, dorazil 14. januára 1911. Amundsen začal svoju púť k južnému pólu 20. októbra 1911. Na cestu sa vybral so štyrmi mužmi a desiatkami psov, ktoré považoval za najväčší poklad. "Od nich závisí celá expedícia," hovoril polárnik.

Po prekonaní zľadovatených náhorných planín, tri tisíc metrov vysokého Axel-Heibergovho ľadovca a nebezpečných trhlín, dosiahol Roald Amundsen a členovia jeho výpravy 14. decembra 1911 južný pól. Celkovo urazili za 99 dní približne tritisíc kilometrov. "Tak sme dorazili a mohli sme vztýčiť našu zástavu na geografickom južnom póle. Vďaka Ti, Bože!" napísal si do svojho denníka slávny bádateľ.

Zamrzol len pár kilometrov od tábora

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…