Dobré noviny
Prevratný objav v liečbe srdcových infarktov prirovnávajú svojim významom k pristátiu na mesiaci
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Prevratný objav v liečbe srdcových infarktov prirovnávajú svojim významom k pristátiu na mesiaci

Profesor Martin Ng.
Profesor Martin Ng. — Foto: Sydney Heart Team / Unsplash, Robina Weermeijer

Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí u nás aj vo svete.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že v roku 2019 zomrelo na kardiovaskulárne ochorenia 17,9 milióna ľudí, čo predstavuje 32 % všetkých celosvetových úmrtí. Z týchto úmrtí bolo až 85 % spôsobených srdcovým infarktom a mozgovou príhodou.

Práve liečba srdcového infarktu sa za celých 20 rokov vôbec nezmenila. Uviedol to profesor Martin Ng pre portál 9 News. Austrálski lekári však prišli k naozaj dôležitému objavu, ktorému pripisujú rovnakú dôležitosť ako pristátiu na Mesiaci. Vďaka dlhodobému výskumu získali prevratné informácie, ktoré im pomôžu pristúpiť k liečbe srdcového infarktu novým, revolučným spôsobom. Na testovanie týchto metód dokonca získali viac ako sedem miliónov eur.

Prvým na svete, ktorý sa zúčastní tejto novej štúdie bude Wayne Cook, ktorý pred časom taktiež prekonal infarkt. „Mal som bolesti na hrudníku aj v chrbte," povedal o svojom infarkte 57-ročný Wayne a pokračoval: „Myslel som si, že moje príznaky nie sú infarkt, ale tá bolesť bola naozaj neznesiteľná." Jedinou Waynovov záchranou bolo, že život zachraňujúcu liečbu dostal včas – lekári mu balónikom odblokovali tepnu a zaviedli stent, aby ju udržali otvorenú.

Každý druhý liečený pacient má v mikrocievach svojho srdca takzvané upchatie po prúde, čo niekoľkonásobne zvyšuje riziko úmrtia. Predstavuje to naozaj zásadný problém, ktorý podľa profesora Martina Ng stále nie je vyriešený. Tieto cievy sú také malé, že ich nie je možné vidieť na röntgenovom zariadení, z ktorého robíme angiogram (röntgenová fotografia krvných alebo lymfatických ciev zhotovená angiografiou, pozn. red.)," hovorí profesor.

Novinkou v liečbe či diagnostike srdcového infarktu je teraz drôt so senzormi, ktorý meria krvný tlak a prietok jednotlivých ciev. Používa sa na identifikáciu blokád po prúde, takže pacienti môžu včas dostať liek na zrážanie krvných zrazenín. 

Skoršia štúdia tejto metódy odhalila úžasné výsledky. „Toto pozorovanie je pre nás ako pristátie na Mesiaci," povedal profesor. Táto väčšia štúdia bude zahŕňať viac ako 500 pacientov s infarktom, ktorí sú identifikovaní ako pacienti s vyšším rizikom.

Už ste čítali?