Dobré noviny
Bez končatín, bez zraku aj sluchu. Stav beztiaže si vyskúšala prvá posádka so zdravotným postihnutím
Simona Gálová
Simona Gálová

Bez končatín, bez zraku aj sluchu. Stav beztiaže si vyskúšala prvá posádka so zdravotným postihnutím

Posádka v stave bez tiaže.
Posádka v stave bez tiaže. — Foto: Instagram - @gozerog

Posádka dvanástich odvážlivcov úspešne absolvovala let v beztiažovom stave v snahe sprístupniť vesmírne letectvo všetkým ľuďom.

Stať sa astronautom je pre väčšinu populácie takmer nemožné. Nová vesmírna spoločnosť Mission Astro Access chce narušiť predstavu o tom, že vesmíre lety sú len pre tých, ktorí spĺňajú špecifické fyzické kritéria. Preto sa rozhodli v októbri vyslať svoju prvú posádku so zdravotným znevýhodneným na skúšobný let s nulovou gravitáciou.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Mission: AstroAccess (@missionastroaccess)

Nevidiaci, hendikepovaní aj nepočujúci

„Bolo to magické. Po tomto som túžil od svojich štyroch rokov, no vždy mi bolo povedané, že to je nemožné,“ uviedol pre BBC nevidiaci inžinier Sina Bahram zo Severnej Karolíny, ktorý bol súčasťou dvanásťčlennej výpravy. Na palube sa nachádzali ľudia s pohybovým, zrakovým aj sluchovým postihnutím. Cieľom bolo využiť ich skúsenosti, aby konštruktéri kozmických lodí mali predstavu, ako ich vylepšiť tak, aby boli prístupné pre všetkých astronautov. Aj takých, ktorí majú fyzické postihnutie.

Posádka zažila pocit beztiaže v lietadle Boeingu 727, ktoré prešlo do voľného pádu a vytvorilo beztiažový stav na približne dvadsať sekúnd. „Bol to mimoriadny pocit. Myslel som si, že zažijem pocit vznášania, ale skôr to bol pocit toho, že ma nič netlačí smerom nadol,“ vysvetlil Sina Bahram.

Vesmír pre všetkých

Každý člen posádky pracoval počas letu na špecifických experimentoch v súlade so svojím postihnutím, aby zistili, ako by sa vesmírny priemysel mohol pohnúť vpred. Študentka leteckého inžinierstva a informatiky na Standfordskej univerzite, Mary Cooperová, sa narodila bez dolnej končatiny. Počas letu beztiaže skúšala bezpečne manévrovať po kabíne s protetickou nohou aj bez nej. „Dokázala som ti nohu odložiť a zase dať späť. Bol to úžasný zážitok,“ uviedla.

Všetci pasažieri sa zhodli, že ich skúsenosť s beztiažovým stavom môže byť prínosom pre celú komunitu letectva. „Keď sa robia zmeny, ktoré majú byť výhodou pre zdravotne postihnutých ľudí, uľahčí to život všetkým. Napríklad, prerezanie obrubníkov, aby sa mohli ľudia na vozíku pohybovať jednoduchšie, nakoniec vítali aj rodičia s kočíkmi,“ dodal Sina Bahram.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…