Stratil zrak, no svojich snov sa nikdy nevzdal. Ako hokejový brankár teraz odchytal zápas s vidiacimi
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Stratil zrak, no svojich snov sa nikdy nevzdal. Ako hokejový brankár teraz odchytal zápas s vidiacimi

„Čokoľvek si zmyslíte bez ohľadu na prekážky, dokážete to," hovorí Nelson, ktorí sa stal prvým nevidiacim brankárom v ozajstnom hokejovom zápase.
 

Nelson Rego so spoluhráčmi z vidiaceho tímu. — Foto: Facebook Nelson Rego

V roku 2001 sa Nelson Rego dozvedel zdrvujúcu správu. Špecialista mu oznámil, aby sa pripravil na postupné zhoršovanie zraku, ktoré sa však nezastaví a jedného dňa prestane vidieť úplne. Táto predpoveď sa potvrdila a čoskoro zistil, že je jeho zrak navždy preč. Napriek tomu, že Nelsonovi niekoľko rokov trvalo, kým sa novej situácii prispôsobil, bol odhodlaný nevzdať sa a prežiť svoj život naplno. Dokonca bol motivovaný viac ako kedykoľvek predtým.

„Mám krásnu ženu a dieťa, takže nemôžem povedať, že by som to všetko vzal späť, pretože by som nemal to, čo mám teraz," povedal Nelson.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4786201794757025&set=pb.100001017553321.-2207520000..&type=3

Nakoľko mal Nelson vždy veľmi blízko k športu, rozhodol sa pripojiť k rekreačnému hokejovému tímu pre nevidiacich, Edmonton „SeeHawks“, kde začal hrávať ako brankár. Aby sa ešte viac zapojil do komunity, pripojil sa aj k facebookovej skupine s názvom „Edmonton Goalies“, kde nadviazal zaujímavé priateľstvá, vrátane brankára z vidiaceho tímu Johna Huntera. Brankár najprv oslovil Nelsona, aby sa spýtal na špeciálne úpravy jeho výstroja a chránič hrudníka. To však Nelson ešte netušil, že sa blíži jeho životná šanca.

O niekoľko týždňov neskôr sa pred jedným zo zápasov John nepríjemne zranil, a tak siahol po náhrade na poslednú chvíľu v skupine brankárov na Facebooku. Keď nikto neprejavil záujem, zdalo sa, že sa zápas bude musieť zrušiť. Potom John dostal nečakaný telefonát.

„Volal mi Nelson,“ povedal John a objasnil, že sa pýtal na chránič hrudníka. Neskôr však pokračoval so slovami: „Mimochodom, nie som si istý, či je to dobrý nápad alebo nie, ale videl som tvoj príspevok o brankárskej náhrade pre tvoj ligový zápas dnes večer. Čo si myslíš o tom, že by som si zahral?'“

„Mohol by byť prvým slepým brankárom, ktorý hrá ligový zápas," povedal John. "Určite tu v Edmontone nikto na 100 percent slepý nikdy nehral ligový zápas." A tak John túto myšlienku rýchlo predniesol svojim tímovým kolegom, ktorí boli nadšení a jednohlasne tento nápad podporili.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=4786631298047408&set=pb.100001017553321.-2207520000..&type=3

Ak bol Nelson nervózny zo svojho prvého zápasu s vidiacim tímom, nedal to na sebe znať. Napriek tomu, že je neskutočne talentovaný, niektoré kľúčové prvky sú výrazne odlišné a náročnejšie. Napríklad pri hokejovej hre naslepo je puk omnoho väčší, ako ten v tradičnom hokeji. Je tiež dutý, vyrobený z ľahšieho materiálu a obsahuje guľôčkové ložiská, aby ho hráči lepšie počuli.

Bez ohľadu na prvotné obavy, Nelson zostal sústredený a používal svoje osvedčené triky. Aby sa udržal v strede bránky, vymeral si vzdialenosť medzi žrďami poklepaním hokejky po pravej strane a rukavicou po ľavej strane. Zároveň využíva aj svoj perfektný sluch, aby držal krok s pukom. „Pokiaľ nie som ďaleko od siete, potom viem, kde som," povedal Nelson. „Jemné náznaky, ktoré vidia ľudia svojim zrakom, zachytávam svojím sluchom." Jeho najväčším trikom je však jeho manželka Emelinda, na ktorú sa môže vždy spoľahnúť. Poctivo celú hru sleduje z tribúny a dáva Nelsonovi zvukové pokyny. S týmito metódami je Nelson pozoruhodným hráčom.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=4786631188047419&set=ecnf.100001017553321

John celú hru taktiež sledoval a nemohol uveriť Nelsonovemu talentu. „Myslím, že má výborné zmysly," povedal John a pokračoval: „No počas zápasu s ním určite hovoria aj všetci hokejoví bohovia.“

Všetci v tíme dali zo seba všetko, no konečný výsledok napokon rozhodol jediný gól. Napriek tesnej prehre 9:8 sú však všetci na Nelsona hrdí a sú vďační, že mohli byť súčasťou takejto nádhernej hry. „Bolo to ako byť jedným z chlapcov v tíme a to je vec, ktorú naozaj milujem najviac,“ povedal Nelson a na záver dodal: „Čokoľvek si zmyslíte bez ohľadu na prekážky, dokážete to."

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…