Netradičné Vianoce: tipy na originálne recepty Sloveniek zo sveta, ktoré „ochutia“ aj slovenské Vianoce
Ľubka z Egypta, Jana z Kanady, Broňa z USA, Silvia z Kene a Miška z Austrálie prezradili tipy na jednoduché exotické vianočné recepty, nápady a hry, ktorými si môžete ozvláštniť aj vaše Vianoce.

Aké budú vaše tohtoročné Vianoce? Hoci možno v niečom iné, ako sme boli dlhé roky zvyknutí, je len na nás, aké si ich spravíme. Slovenky, ktoré cesty osudu zaviali mimo Slovenska, Dobrým novinám prezradili, o aké pekné miestne zvyky si obohatili tradičné slovenské Vianoce.
EGYPT
Egypťania milujú vianočné dekorácie a večierky
Ľubka Mohamady je novinárka, ktorú osud zavial do manželovej domoviny v Egypte. Po rokoch života na Slovensku museli náhle opustiť Bratislavu a presťahovať sa do egyptskej Hurgady. Hoci väčšina obyvateľov krajiny sa hlási k islamu, podľa Ľubky mnohí s radosťou prijímajú aj Vianoce. Presnejšie, ich dekoratívnu časť v duchu amerických santaclausovských filmov a seriálov. „Niektorí svojim deťom kupujú vianočné dekorácie a navštevujú vianočné akcie. Vianočnú výzdobu nájdete aj vo veľkých shopping centrách po celej krajine. Množstvo hotelov, rezidencií a reštaurácií usporadúva vianočné bazáre a večierky.“

Kresťanské vianočné sviatky slávia v Egypte koptskí kresťania, ktorí tvoria zhruba 10% obyvateľov Egypta. „Rodiny spoločne vyrazia na polnočnú omšu, ktorou končí 40-dňovy pôst. Kostoly sú vyzdobené podobne ako na Slovensku, v každom nájdete Betlehem a lampáše, podobné tým, ako používajú moslimovia cez ramadán,“ opisuje tradície Ľubka. „Pečú chlebový posúch kurbán s vtlačenou pečaťou kríža s dvanástimi bodkami symbolizujúcimi apoštolov. Po omši deti dostanú darčeky. Hlavným jedlom na druhý deň je fatta, varené jahňacie mäso, vývarom poliate opečené placky s ryžou a tradičný koláčik kahk. Deti dostávajú aj sviatočné peniaze, rovnako ako moslimské deti počas ich sviatkov,“ dodáva novinárka.

Hoci sa Ľubka vydala do moslimskej rodiny, s manželom a so synmi slávia všetky sviatky, kresťanské aj moslimské. „Vianoce si pripravujeme naše, slovenské. Naši dvaja synčekovia sa každý rok nevedia dočkať, ako si budú na Štedrý deň rozbaľovať darčeky a pochutnávať si na vianočných dobrotách. Stromček máme už od konca novembra. Hlavne kvôli mne, aby som mala aspoň trochu pocit, že sa blížia Vianoce, keďže pri pohľade na palmy a more mi to nepríde.“
Na Štedrý večer servírujú u Mohamadyovcov slepačí vývar, zemiakový šalát a pečeného lososa. „Zo sladkého pečiem medovníky, linecké koláčiky a moravské koláče. Aby sme mali na stole aj niečo egyptské, pripravujem tradičný egyptský koláčik z krupice. Nie je síce typicky vianočný, ale určite ho oceníte aj na štedrovečernom stole.“
KANADA
Elfove dobrodružstvá v kanadských rodinách
V Kanade môžete vianočné stromčeky obdivovať neraz už od 12. novembra. „S výzdobou sa tu začína hneď po Remembrance Day, sviatku spomienky na padlých vojakov,“ hovorí Slovenka Jana Pašková Beattie. „Od kedy sa mi narodil syn, vždy od 1. decembra máme u nás ďalší zvyk. Je ním Elf on the Shelf (Elf na polici), ktorý prichádza do domácností 1. decembra a zostáva do Vianoc. Elf je pomocníkom Santa Clausa a každý večer odlieta Santu informovať, ako sa deti cez deň doma správali. Každé ráno, keď sa zobudia, nájdu Elfa na inom mieste. Rodičia si musia sakramentsky dať záležať na tom, aby sa Elf sťahoval a dieťa ho ráno našlo vždy na inom mieste. Napríklad v čižme, na záchode, pri pečení koláčov." Inokedy má zase podľa Jany na rováši neporiadok v kuchyni... „Je to zábava pre celu rodinu. Deti sa Elfa však nesmú dotýkať, akurát posledný deň pred Vianocami sa s nim môžu rozlúčiť.“

Keďže Kanada je multikultúrna krajina, každý slávi Vianoce podľa zvykov z vlastnej krajiny. „My s manželom Kanaďanom máme večeru na Štedrý večer a menu je slovenské. Kanaďania si v tento deň dávajú obyčajne brunch, lebo pravú večeru servírujú až na náš prvý sviatok vianočný. Večerajú obyčajne morku, šunku alebo teľacie, pečenú zeleninu a zemiaky.“ V Janinej rodine prežívajú slovensko-kanadské Vianoce. „Na Štedrý večer nosí darčeky Ježiško a ráno 25. decembra sa zase rozbaľujú darčeky od Santu.“
USA
Žiaden stres, ani upratovací maratón
Podobne romanticky ako v Kanade to v USA Broňa Duhanová nevidí. „V Amerike sa s Vianocami spája skôr agresívna nevkusná vianočná výzdoba. Už ma neprekvapí ani dvojmetrový nafukovací Ježiš v záhrade, nevkusné vianočné svetre, dámy s náušnicami v tvare vianočných ozdôb na stromček či autá so sobími parožkami a vianočnými vencami na kapote.“ Vianoce sa podľa Brone v USA oslavujú prakticky celý december, už od Dňa vďakyvzdania. „Samotný vianočný deň 25. decembra je už len dohrou, kedy sa odbalia darčeky, zje sa presolená šunka, vianočný stromček sa vyhodí na smetisko a všetci sú radi, že to majú za sebou,“ opisuje bez prikrášlení dojem z vianočnej atmosféry Slovenka Broňa Duhanová, ktorá už v Amerike žije dvadsiaty rok.
Vianočné stromčeky tu ľudia ozdobia už posledný novembrový víkend, ktorým zároveň štartuje sezóna vianočných večierkov. „Za normálnych okolností, teda pred pandémiou, ste boli pozvaní aspoň na päť, šesť a očakávalo sa, že nejaký usporiadate aj vy.“ Prvý sviatok vianočný, teda 25. december, je skôr rodinná záležitosť a po návštevách sa už veľmi nechodí. Štedrý večer je však pre väčšinu Američanov úplne obyčajný deň.

„Keďže väčšina Američanov nemá dostatok platenej dovolenky (bežné sú dva týždne ročne a v mnohých firmách platenú dovolenku vôbec nemajú), strávia ho v práci. V niektorých rodinách je zvykom, že sa večer otvorí jeden vianočný darček, so zvyškom počkajú do rána. Pokiaľ ide o štedrovečerné menu, väčšina Američanov, ktorých poznám, konzumuje na Štedrý večer pred televízorom špagety alebo inú všednú večeru. Nikoho tu neprekvapia dlhé rady v drive-throught McDonaldu a iných sietí rýchleho občerstvenia.“
Niektorí Američania sa zvyknú podľa Brone večer voziť po meste a obdivovať vianočnú výzdobu jednotlivých domov, „takže tie nafukovacie jasličky a umelohmotné soby nadživotnej veľkosti nie sú v predzáhradkách nadarmo.“
Keďže americké vianočné tradície za dlhé roky života v USA Broňu nenadchli, doma so synom a s jej americkým partnerom oslavujú typické slovenské Vianoce. „Existuje však predsa jedna vec, ktorá sa mi na Američanoch a Američankách páči. Nepraktizujú vianočné upratovanie, žiadne komplikované menu a nedovolia, aby ich so sebou stiahol predvianočný zhon.“ Na vianočný večierok kúpia hotové zákusky a syrové misy v supermarkete, alebo objednajú sendviče z miestnych potravín a nikto za to na hostiteľov nepozerá cez prsty. „V rodinách sa tiež podáva niečo jednoduché, ako už spomínaná presolená šunka. Kúpite ju ako polotovar v obchode, stačí ju na tridsať minút zapiecť v rúre. Vianoce tu teda rozhodne sú taký stres ako v slovenských domácnostiach. Možno preto, že trvajú len jeden deň a nikto ho nechce celý zabiť pečením a varením.“

Ešte jeden zvyk je podľa Brone v Colorade, kde aktuálne žije, čarovný. „U nás v Colorade si môžeme ísť vyťať vianočný stromček do lesa. Od štátnych lesov si kúpite povolenie a idete s pílkou po svoj stromček do hory. My to robíme každý rok. Je to celkom iný zážitok než si kupovať uniformný stromček v obchode. Vždy si pritom spomeniem na môjho dedka z Liptova, ktorý tiež ako dieťa chodil vytínať vianočný stromček do tatranských lesov. Pokiaľ viem, týka sa to len horských štátov USA.“
KEŇA
Vianoce sú príležitosťou byť spolu
Aj naša kolegyňa, redaktorka Silvia Mabena, dôverne pozná, čo v praxi znamenajú „medzinárodné Vianoce“. S manželom Kilianom, ktorý pochádza pôvodne so Zimbabwe, žijú na Slovensku, no niekoľko rokov strávili pracovne v Keni. Tam oslavovali aj Vianoce. „Keňania berú Vianoce skôr ako dni vytúženého voľna s dobrým jedlom. Rodiny si objednávajú dovolenky pri oceáne. Ak si to môžu finančne dovoliť, idú si radšej niekam oddýchnuť. Aj preto sú počas Vianoc v obľúbených hoteloch a destináciách zvýšené ceny, je o ne skrátka veľký záujem.“
Nie každá rodina však podľa Silvie trávi čas spolu. V Keni Vianociam neprikladajú taký význam ako na Slovensku. „Niektorí cestujú za rodinou na dedinu, kde sa griluje nejaké mäso a ľudia si užívajú jednoducho to, že sú po dlhej dobre spolu.“ Aj tu chodia veriaci do kostola a deti sa tešia na darčeky. V chudobnejších rodinách je podľa Silvie už aj samotné lepšie jedlo darčekom. „V mnohých domácnostiach nemajú dokonca stromček. Deti ho poznajú iba z výzdoby v nákupných centrách.“ Roky, počas ktorých trávila Vianoce v Keni Silvia s rodinou, si ich dotvorili zvykmi zo Slovenska. „Zadovážili sme si živý miestny stromček v kvetináči, ktorý sa podobal na ihličnan. Po troch Vianociach bol taký veľký, že sme ho vysadili von. Robievali sme kapustnicu, zemiakový šalát a smaženú rybu. Namiesto kapra bola tilapia."
AUSTRÁLIA
Vianoce plné pohody a barbecue
„Ráno 25. decembra sa deti zobudia a rozbaľujú darčeky od Santu. Celý deň sa oslavuje s kamarátmi, stretáva, je a popíja. Doma, no pulárne je aj barbecue na pláži. Najneskôr na začiatku decembra píšu austrálske deti list Santovi. Adresu pozná každé z nich: Santa Claus, 999 Severný pól. Každé dostane naspäť obálku s odpoveďou od Santu, o ktorú sa stará austrálska pošta.“ Na stole nesmú podľa Slovensky Michaely Delaforce chýbať bon bons alebo crackers, veľké zabalené cukríky, ktoré vždy rozbaľujete s človekom sediacim vedľa vás. „Jeden drží, druhý ťahá. Bon bon v strede pukne a čaká sa, aké malé prekvapenie z neho vypadne.“
Michaela s deťmi a s manželom pripravujú na Štedrý deň typické slovenské Vianoce. „Pripravíme si rybu a šalát a deti si rozbalia darčeky, ktoré im poslala rodina. Večer ideme na spoločnú prechádzku, pozeráme rozsvietene ozdobené domy a vychutnávame si spoločný čas.“
Článok bol pripravený v spolupráci s Delimano.