Dobré noviny
Byť dobrým otcom sa vyplatí. Kvalitný čas strávený s otcom má pre deti väčší význam, ako sa môže zdať
Simona Gálová
Simona Gálová

Byť dobrým otcom sa vyplatí. Kvalitný čas strávený s otcom má pre deti väčší význam, ako sa môže zdať

Ilustratívna fotografia.
Ilustratívna fotografia. — Foto: Freepik

Nejde o množstvo času, ktorý s deťmi otcovia trávia, ale najmä o kvalitu, vďaka ktorej sa buduje nie len ich vzťah, ale aj osobnosť dieťaťa.

Tie deti, ktoré mali prospech z kvalitného času na hranie so svojimi otcami, mali podľa štúdie menšiu pravdepodobnosť hyperaktivity, emocionálnych ťažkostí alebo problémov so správaním. Tiež sa ukázalo, že dokážu ovládať svoju agresivitu.

„Fyzická hra vytvára zábavné, vzrušujúce situácie, v ktorých deti musia uplatniť sebareguláciu. Možno budú musieť ovládať svoju silu, učiť sa, keď veci zašli priďaleko – alebo im možno náhodou otec šliapne na palec na nohe a musia na to nejako reagovať. Je to bezpečné prostredie, v ktorom si deti môžu nacvičiť, ako reagovať. Ak zareagujú nesprávnym spôsobom, možno im to niekto povie, ale nie je to koniec sveta – a nabudúce si možno spomenú, že sa budú správať inak,“ vysvetlil pre Guardian výskumník Paul Ramchandani.

Deti majú vyššie sebavedomie

Výhody pre deti siahajú až do dospievania. Štúdia Pennsylvánskej štátnej univerzity, ktorá sa zaoberala tínedžermi prišla k jednoznačnému výsledky  - čím viac kvalitného času trávili deti osamote so svojimi otcami, tým vyššie bolo ich sebavedomie. A čím viac času trávili so svojimi otcami v skupinovom prostredí, tým lepšie mali sociálne zručnosti.

Taktiež zistili, že deti, ktoré trávia viac kvalitného času so svojimi otcami, vykazujú menšie známky delikventného správania a je u nich menšia pravdepodobnosť, že sa podvolia tlaku rovesníkov.

Deti majú menšiu šancu upadnúť do depresie

Vedci z univerzity v Marylande zistili, že deti, ktoré majú vo svojom živote angažovaných otcov, majú vyššiu sebaúctu. „Deti, ktoré považovali svojich otcov alebo otcovské postavy v ich živote za podporujúce, mali väčší pocit kompetencie, väčšiu spoločenskú akceptáciu a menej často upadli do depresie v porovnaní s deťmi, ktoré svojho otca alebo otcovskú postavu nepovažovali za podporujúcu,“ uviedli výskumníci. Štúdie v ranom detstve ukazujú, že deti neskôr v školskom veku s dobrými vzťahmi so svojimi otcami mali menšiu pravdepodobnosť depresie.

Na kvalite vzťahu otca a dieťaťa podľa odborníkov záleží viac ako na konkrétnom množstve spoločne strávených hodín. „Hrajte sa so svojimi malými deťmi, aj keď si to nebudú pamätať, pomáhajte svojim deťom pri dôležitých rozhodnutiach. Nestačí byť len prítomným, otcovia by sa mali angažovať a mali by byť veľkou súčasťou výchovy. Byť dobrým otcom znamená skutočne veľa a oplatí sa ním byť,“ dodal pre portál Fatherly sociológ Paul Amato.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?