Na oblohe zrazu nebol ani mráčik. V Číne rozkázali vetru a dažďu, aby nič nenarušilo ich stranícke oslavy
Simona Gálová
Simona Gálová

Na oblohe zrazu nebol ani mráčik. V Číne rozkázali vetru a dažďu, aby nič nenarušilo ich stranícke oslavy

Počasie ovplyvnili aj v roku 2008 pri otváracom ceremoniáli letnej olympiády v Pekingu.

Oslavy 100. výročia čínskej komunistickej strany. — Foto: TASR

Autoritatívna čínska vláda je nadšeným zástancom technológie "cloud-seed", ktorá spočíva v manipulácii počasia a minula na ňu už stámilióny dolárov. Cieľom je podľa vlády chrániť poľnohospodárske oblasti pred extrémnymi prejavmi počasia alebo zlepšiť počasie pri významných udalostiach. Denník Guardian zverejnil najnovšiu správu, podľa ktorej čínska vláda manipulovala s počasím aj v júli tohto roku, kedy čínska komunistická strana oslavovala svoje sté výročie.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo?fbid=283902590419826&set=bc.AbrsA3emQvzszDzeJQ9X3ORYx_ohPEEiAKgYyNMugBt9sl_QJWwNRIO5AdUwLNpXpGePI1nQGatDcsAi73CwnsNW9KF4wXriZdU4qmQmg1MfL7Iwaii2GHMnsNSVLhKf7RA7QX50XjHciPoP7C-rOghw&opaqueCursor=Abq4DI-AW4vXikzaD6tz9HnydGNTtv8NF8iOw2wA84UxxU3fygJOt4C9ODs3zCWoCa3lYhAhLjF-6NxXus6YIc4eNvToMGD67MfQUd0SOx1wvP3xVBUlgd2z5UNXaltKn6igUn4QWqkPo2qSmQRYodYhmB_INW76_JmRIWfGVL9aMp0ehOkh6Q7Dpf_w673ilY_9jHHxYXiIbG2zJ9RlpdxLoMlXCyR5zxa9U39bBlTHlQF0PJ63hJzcOaKzTejU6FXVuEMvw_5ISdcPsOf0kcB-VxLgLPGkbnJcbkxKC50spWHiZKao2oDUssNHVtOhepkLImrAVE45y9GznLj_UxY3CSkxp8HO-PFqoV04U-bftZ_9nCmWLZiEjKABtwGdvW5Ikc3jNRno5zMIeOVNDw6WbKzo_7tA9EN4rDbshoz1ljyLm4jmCjyWNj1VXJSrzdJJ5DWW0L-kL41T0oDGBIipAP7qmDzPMh1Q0Pebkubcux99vI47ikqGLqOerICTrTygXLSdbkHeBtKXS_qO0SvO-bWdEccSBnRBhyuAnvS8lbsPj6rpJ9dNxwKtpMpQs321OWh1EbUR-vWdtudSdqc68L40oHSca6_2Qmn3e8FzuWjN6mqvqHtacI_8jh-rtmsxHHyOdH7xpbNXDP2SwE7nHGQYJUS0A9IV3KcIKGwF-qzVRI7UYms4o4QTGIIbXUw

Zmeniť počasie za pár hodín

Takzvaná cloud-seed technika spočíva v modifikácii počasia, pri ktorej sa do oblakov pridávajú chemikálie ako sú malé častice jodidu strieborného, ​​čo spôsobuje, že sa okolo nich hromadia kvapky vody a zvyšuje sa pravdepodobnosť zrážok. K vyvolávaniu dažďa Číňania používajú bombardovanie mrakov chemikáliami, a to pomocou lietadiel, rakiet alebo delostreleckých granátov. Pri niektorých udalostiach sa naopak vláda snaží oblaky rozptýliť a zabezpečiť modrú oblohu.

Výskumný dokument z univerzity Tsinghua uviedol, že rozsiahla operácia zmeny počasia pár hodín pred júlovými oslavami zabezpečila jasnú oblohu, nižšiu teplotu a menšie znečistenie ovzdušia.

Dokument publikovaný v recenzovanom časopise Environmental Science vysvetlil, že v predvečer osláv bola spustená dvojhodinová operácia, počas ktorej cielene menili počasie. Obyvatelia okolitých horských oblastí hlásili, že videli na oblohe vystrelené rakety, ktoré vynášali na oblohu jodit strieborný, ktorý stimuluje zrážky. „Bolo to veľmi hlasné ako udretie hromu. A trvalo to veľmi, veľmi dlho,“ uviedol jeden z obyvateľov pre South China Morning Post. Výsledný umelý dážď znížil hladinu látok znečisťujúcich ovzdušie PM2,5 o viac ako dve tretiny a posunul index kvality ovzdušia z „mierneho“ na „dobré“. Podľa vedcov by mohol tento spôsob zmeniť aj následky klimatických zmien, ale je to hra s ohňom.

Musíme byť opatrní

Štátne médiá tvrdili, že Čína minula do roku 2017 viac ako 1,3 miliardy dolárov na túto technológiu, ktorou vyvolala približne 233,5 miliardy kubických metrov dodatočného dažďa. V roku 2019 úradníci uviedli, že postupy modifikácie počasia pomohli ročne znížiť škody spôsobené krupobitím v poľnohospodárskych oblastiach Sin-ťiangu o 70 percent.

Okolité ázijské krajiny sa čoraz viac obávajú, že čínsky program by mohol negatívne ovplyvniť monzúny a pravidelné dažde, ktoré živili ich ľudí po tisícročia. „Skok od pochopenia počasia k jeho ovládaniu je veľmi nebezpečný. Pokiaľ ide o upravovanie počasia, nemôže to byť len v rukách jednej krajiny, ktorá sa zahráva s našou klímou. Áno, modifikácia počasia môže byť jednou z odpovedí na zmenu klímy, ale môže to byť aj začiatok nezvratných atmosférických problémov, ktoré by navždy zmenili našu planétu,“ dodal pre BBC profesor Jim Fleming, odborník na zmeny počasia.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…