Dobré noviny
Miliardy odhodenych rúšok a respirátorov zaplavili planétu. V Žiline konečne prišli na to, čo s nimi
Marián Tabakovič
Marián Tabakovič

Miliardy odhodenych rúšok a respirátorov zaplavili planétu. V Žiline konečne prišli na to, čo s nimi

— Foto: TASR/AP

Tento nápad vyrieši hneď niekoľko problémov - vyrobí palivo, dekontaminuje a pomôže zbaviť sa všadeprítomného odpadu.

Jedným z mnohých negatívnych dôsledkov pandémie, je aj to, že planéta sa doslova topí v množstve použitých rúšok a respirátorov. Zapĺňajú smetné nádoby, nachádzame ich na chodníkoch, cestách aj v mori. Ide o miliardy a miliardy kusov, ktoré predstavujú veľký environmentálny problém. Ako píšu Tvnoviny, výskumníci zo Žilinskej univerzity majú odpoveď na otázku, čo s tým.

Na tejto slovenskej univerzite vyvinuli metódu, ktorá pomáha tento pandemický odpad premieňať na ekologické vykurovacie pelety. Ako uviedla Nikola Čajová Kantová, jedna z výskumníčok z tohto projektu, podobný projekt na výrobu paliva z rúšok a respirátorov nikde na svete nenašli. Je preto možné, že v prípade úspechu sa slovenský nápad rozšíri aj do iných krajín. Držíme palce!

Trik spočíva v tom, že respirátory a rúška sa najprv pomelú na hmotu a zmiešajú sa s vodou a pilinami v presne stanovenom pomere. “Tu nie je zmyslom vyrobiť palivo a zachrániť uhlie pre jednu tepláreň,“ zdôraznil pre Markízu Milan Malcho z Katedry Energetickej techniky Žilinskej Univerzity. Cieľom celého procesu je okrem výroby ekologického paliva podľa neho najmä vysporiadanie sa so všadeprítomným odpadom a aj dekontaminácia použitých tvárových masiek.

Už ste čítali?