Vyčistili ste si už svoje topánky? Toto je dôvod, prečo ich na sviatok svätého Mikuláša dávame do okien
Sviatok svätého Mikuláša bezpochyby patrí k udalostiam, ktoré sa zapisujú najmä do spomienok detí, no čaro tohto sviatku cítiť v každom veku.

Opäť prichádza ten deň, ktorý naznačuje, že Vianoce sú už za dverami. Zajtra oslavujeme sviatok svätého Mikuláša, na ktorý celý rok čakajú všetky deti. Každé z nich verí, že si vo svojich vyumývaných čižmách nájde od Mikuláša nejakú drobnosť a najmä sladkosť. Málokto však vie, odkiaľ sa tu vlastne tento sviatok vzal.
Štedrý a skromný svätec
Všetky naše tradície a zvyky vychádzajú zo života svätého Mikuláša, ktorý žil na prelome tretieho a štvrtého storočia na gréckom ostrove Myra. Podľa legiend bol počas svojho života veľmi štedrý a skromný zároveň. Azda najslávnejším príbehom sa stal hrdinský čin, s ktorým sa viaže tradícia rozdávania darčekov. Mikuláš sa podľa legendy dozvedel o troch sestrách, ktoré boli kvôli chudobe odkázané na prostitúciu. Rozhodol sa, že zvráti ich osud a zmení im život.
V noci sa vkradol do ich domu a každej zo sestier dal mešec peňazí, ktorý položil na okno. Od toho dňa si deti i dospelí dávajú do okien čižmy a očakávajú, čo im Mikuláš prinesie. Jeho veľká štedrosť sa stala legendárnou a stal sa symbolom obdarovávania. Jeho štedré skutky si pripomíname 6. decembra, kedy podľa legendy tento svätec zomrel. Dodnes je patrónom všetkých detí, ktoré podľa tradície chodí vždy v tento deň obdariť sladkosťami.
Aj keď sa dnes tento sviatok spája najmä s nosením sladkostí dobrým deťom, v minulosti bol 6. december dňom, ktorý mal priniesť ľuďom bohatstvo. Preto v ten deň obchodníci uzatvárali obchody, vďaka ktorým mali zbohatnúť. Podľa inej legendy bol zas Mikuláš patrón šťastného manželstva, a tak sa v tento deň k nemu modlievali slobodné ženy, ktoré túžili po manželovi.
Článok pokračuje na druhej strane: