Dobré noviny
Plánujete Štedrý deň so širšou rodinou? Tieto tipy vám pomôžu udržať si baktérie a vírusy ďalej od tela
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Plánujete Štedrý deň so širšou rodinou? Tieto tipy vám pomôžu udržať si baktérie a vírusy ďalej od tela

— Foto: Pexels / N. Michalou, www.aggiemackenzie.co.uk

Tieto Vianoce nás okrem pravidelného upratovacieho maratónu čaká ešte jedna sparťanská úloha. Spraviť maximum preto, aby bol náš domov nielen vygruntovaný, ale aj zdravotne bezpečný.

Už par rokov sledujem, že trend predvianočného upratovacieho šialenstva našťastie utícha. Nie je predsa cieľom sa absolútne vystresovať, ale prežiť vianočné dni v pokoji a v pohode. Jediné, čo môžem odporučiť, je robiť všetko s mierou. Upratovanie vrátane,“ hovorí Dana Freyová z upratovacej firmy Karpatské gazdinky. Pokiaľ podľa expertky na upratovanie chceme mať dobrý pocit z toho, že sme domácnosť pripravili na Vianoce, navrhuje venovať sa miestam, kútom, policiam, kde sa veci len zbytočne hromadia. „Ide o rôzne kôpky a kútiky, kam si obyčajne odkladáme „drobnosti“ a tie sa kopia jedna po druhej. Keď ich odstránite, postrehnete hneď väčší poriadok a priestor na vianočné zdobenie.“

Pred Vianocami by sme podľa odborníkov mali upratať to najnutnejšie, ale len do tej miery, aby sme sa predvianočnými prácami nenechali stresovať. Foto: Pexels / N. Michalou

Nechajte si niečo aj na január

Ak ste v časovej tiesni a už teraz viete, že časť upratovacích predsavzatí určite nestihnete, D. Freyová odporúča nechať vnútra skríň na začiatok roka alebo jarné meiace. Pomôže tiež spraviť si zoznam upratovacích úkonov, bez ktorých by ste si skutočne nedokázali užiť Vianoce. Tie dostanú v rámci priorít jednotku.  Pod číslo dva zoraďte všetky činnosti, ktoré chcete stihnúť, ale dokážete prežiť, ak by ste ich odložili na január. Dôležité je podľa Dany Freyovej „veci si dobre rozplánovať a zaťažované plochy ako sú kúpeľne, kuchyňa, plochy nábytku a podlahy udržiavať priebežne.“ Radí tiež poodťahovať ľahšie kusy nábytku a vyčistiť miesta, kam sa pri bežnej údržbe nedostaneme. Špeciálnu pozornosť by sme podľa expertky mali pred Vianocami venovať kuchyni.Kuchyňa je cez Vianoce veľmi využívanou oblasťou. Je samozrejme na vás, či ju chcete mať ako zo žurnálu, aj keď to počas vianočného varenia vydrží len krátko. Osobne odporúčam povenovať sa pedantnejšie chladničke aj mrazničke. Pretriediť a povyhadzovať potraviny po lehote, všetko povyťahovať, vyumývať octom a pred odložením späť poriadne vytriediť.

Medzi priority číslo jeden by sme mali zaradiť predvianočnú "generálku" chladničky. Dôsledným čistením uvoľníme nielen priestor vianočným dobrotám, ale aj odstránime mikróby. Foto: Pexels / Cottonbro, J. V. Meulen

Chladnička si zaslúži predvianočný grunt

Aj podľa známej škótskej celebritnej „upratovacej influencerky“ Aggie MacKenzie, ktorá v britskej televízii Channel 4 moderovala populárnu reláciu  „Aký čistý je skutočne váš dom“ (How Clean Is Your House), je generálka chladničky absolútne kľúčová. „Povyberajte všetky zásuvky a uistite sa, či medzi zeleninou, otvorenými zaváraninami a konzervami nie sú nejaké, v ktorých prežívajú mikróby. Vyberte von tiež všetky flexibilné poličky, vrátane tých v dverách a pedantne ich umyte. Vyčistite celú vyprázdnenú chladničku mikrovláknom namočeným do octu, ktorý má sám o sebe dezinfekčné vlastnosti.“ Špeciálne by sme mali podľa Aggie myslieť aj na hostí: „Ak uvidia vašu znečistenú chladničku, ľahko si môžu pomyslieť: Ak to takto vyzerá v ich chladničke, čo sa mi potom dostane do jedla?

Skryté hrozby v predvianočnej chladničke

Vianočná generálka chladničky má podľa expertov na čistú domácnosť aj zdravotné dôvody. Hoci sa môže zdať, že v chladnej klíme sa mikroorganizmy veľmi nedržia, realita je odlišná. Nízka teplota potraviny a jedlo pred množením baktérií a plesní celkom neochráni. Enzymatické procesy dokáže iba spomaliť.  Najviac ich vraj nájdeme v boxoch na zeleninu, medzi nimi napríklad  salmonelu, listériu alebo E.coli.  Do chladničky si ich nosíme z nákupov, spolu s potravinami, zeleninou a ovocím. K ich obľúbeným príbytkom patria údajne aj kartónové obaly na vajíčka. Bezpečnejšie je preto presunúť ich z obalov do pripravených nádobiek na vajíčka umiestnených na dvierkach. Odborníci tiež odporúčajú nedržať sa pravidla našich babičiek, ktoré zvykli pokazený či splesnený kus potraviny odkrojiť a ostatnú bez problémov použiť. Z baktérií a plesní z potravín môžu vznikať mikroskopické mykotoxíny. Aj keď odkrojíte viditeľne napadnutú časť, môžu sa ukrývať vo zvyšku potravy. Preto je lepšie vyhodiť celú pokazenú potravu.  

Parné čistitče s nano technológiou dokážu preniknúť hlboko do nano úrovne materiálov a tým domácnosť precízne hĺbkovo vyčistiť. Nano para dokáže navyše odstrániť až 99,9 % baktérií a vírusov. Foto: Rovus

Účinné parné čističe

Dana Freyová nedá vo svojej upratovacej firme dopustiť na parné čističe. „Dezinfikujú a čistia výborne. Para sa dostáva do rôznych kútov a špár, s ktorými máme obyčajne problémy. Výborne odstraňujú mastnotu a rôzne nánosy. So špeciálnymi násadami sa veľmi dobre umývajú aj okná." Inováciou na trhu sú aj nano čističe, vrátane parných čističov. Vďaka nano technológiám dokážu preniknúť hlboko do nano úrovne materiálov a tým domácnosť precízne hĺbkovo vyčistiť. Nano parný čistič dokáže odstrániť až 99,9 % baktérií a vírusov. Obsahujú aj HEPA 13 filtre, ktoré vedia zachytiť aj tie najjemnejšie nanočiastočky a tým zneškodniť 99,95 % mikróbov. Najnovší pomocníci pri upratovaní majú v sebe zabudovanú aj technológie ionizácia a UV-C svetla, ktoré bez použitia chemikálii zneškodňujú 99,9 % všetkých mikroorganizmov. Na trhu sú k dispozícii ručné aj tyčové parné čističe.

Ako prežiť Vianoce v zdraví a v bezpečí 

Škótska expertka na upratovanie Aggie MacKenzie sa vo svojich blogoch a článkoch venuje špeciálne  téme zdravotne bezpečných Vianoc počas covidu. Ak plánujete Štedrý deň s najbližšou rodinou a pozvete si hostí ku stolu, Aggie radí zostať obozretný, čo sa týka hygieny. „Ak ste si pozvali k štedrovečernému stolu svokrovcov, každý by mal mať na toalete či v kúpeľni vlastný uterák. To platí aj na uterák na ruky. Praktickou alternatívou môžu byť kuchynské papierové utierky. Ide o krátkodobé hygienické riešenie.“ Podľa expertky je tiež vhodnejší kôš, ktorý sa dá otvoriť dotykom špičky nôh ako ten, s ktorým je potrebné manipulovať prstami.

Expertky na upratovanie, Slovenka Dana Freyová a Škótka Aggie Mackenzie, radia spraviť si z vianočného upratovania príjemný rituál a tam kde sa dá, použiť prírodné prostriedky namiesto chémie. Foto: archív D. Freyovej, aggiemackenzie.co.uk

Radí tiež častejšie čistiť všetky styčné plochy, ktorých sa zvykneme pravidelne dotýkať. Kľučky na dverách, vypínače, diaľkové ovládače, splachovač na WC... „Čistite pravidelne všetky dotykové plochy, ktorých sa denne dotýkate. Ideálne pred každou návštevou, počas návštevy aj potom, ako návšteva odíde. Odporúčam mať v dome tiež dezinfekčný prostriedok.“

Nano čistička vzduchu

Aj vzduch, ktorý sa zdá na prvý pohľad čerstvý, môže obsahovať  baktérie, vírusy, nečistoty a prach. Nano čistička vzduchu Nano Rovus určená do domácností a do offisov  zneškodní celú „rodinu“ mikróbov. Je vybavená ionizátorom, UV žiaričom, HEPA 13 filtrami. Vďaka uhlíkovému predfiltru neutralizuje aj nepríjemné zápachy, dym, pachy zvierat či vône z kuchyne.

Čistý vzduch bez alergénov, baktérií a vírusov. Ten doma či v kancelárii dokážu udrzať nano čističky vzduchu. Foto: Rovus

Prečo po každom použití oprať handričku

Počas pandémie je podľa Aggie dôležitejšie ako kedykoľvek inokedy prať po každom použití aj čistiace handričky. „Ak použitú handričku ovoniate a hoci len jemne niečo cítite, znamená to, že je plná baktérií a je nutné ju vyčistiť.“ Inak ňou je nevedomky roznášame baktérií na ďalšie miesta po dome. Aggie všetky použité mikrovlákna a handričky namočí na noc do lavóra, zaleje vriacou vodou, pridá bieliaci čistiaci prostriedok a nechá takto do rána. Ráno handričky už len preperie.

Aj správne vetranie patrí podľa expertov k dôležitým preventívnym opatreniam pri prevencii vírusov. Pokiaľ nemáte doma systém riadeného vetrania, ktorý do interiéru pravidelne privádza čerstvý vzduch, americkí vedci v článku Why opening windows is a key to reopening schools potvrdili, že pravidelné a dostatočné vetranie je skutočne kľúčové. Aby sme najmä v zimných mesiacoch zabránili zbytočným stratám tepla, vetrali správne a vpustili do miestnosti čistý vzduch, odborníci odporúčajú krátke intenzívne vetranie otvorením okna dokorán. Už po piatich minútach by sa mal v miestnosti vymeniť vzduch. V prípade, že vás bude pri štedrovečernom stole doma viac, vhodné je takto nechať vymeniť vzduch za hodinu aj trikrát. Vetranie ventilačkou je neefektívne, takáto výmena vzduchu môže trvať aj dve hodiny.

Ak v čase epidémie čakáme na večeru svokrovcov alebo rodičov, okrem základných opatrení by sme mali myslieť na častú dezinfekciu kľučiek a vypínačov a na to, aby mal aj na toaléte každý vlastný uterák. Službu spravia aj jednorazové papierové utierky. Foto: Pexels / M. Vakh, K. Grabowska

Nano vysávače vás zbavia prachu aj mikróbov

Nano vysávače Rovus  vysávajú na nanoúrovni. Znamená to, že čistia na 99,95 % a z vysávača vychádza späť len čistý vzduch. Vďaka HEPA filtrom H13 odstraňuje alergény, dráždivé látky, aj zápachy. S praktickým bezkáblovým systémom sa dostanete aj na ťažko dostupné miesta. Pedantne vysajete podlahy, dostanete sa pod nábytok, do kútov či na strope. Mnohé môžete použiť aj v „ručnom režime“ a dokonale povysávať kuchynskú linku, pracovnú dosku a ťažko dostupné miesta doma, v aute, v garáži... . Bezvreckový dizajn využíva jednoducho vyprázdniteľnú 0,5 l nádobu na prach, vďaka čomu už nikdy nemusíte kupovať drahé či ťažko dostupné vrecká do vysávača.

Nano vysávač Rovus na suché aj mokré vysávanie Foto: Rovus

Ocot nad zlato

Tam, kde sa dajú chemické prostriedky nahradiť niečím prírodným, odborníčky radia spraviť to.  „Obyčajný ocot je najlepší domáci pomocník. Odstraňuje vodný kameň, pleseň, pachy a je skvelý na lesklú dlažbu. Nesmie sa však používať na povrchy z prírodného kameňa, mohol by ich poškodiť. V kombinácii so sódu bikarbónou ešte posilníte jeho účinok. Ak máte napríklad fľak na dreve, nasypte naň sódu bikarbónu alebo prášok do pečiva, pokvapkajte octom alebo citrónom. Vznikne penivá chemická reakcia, ktorá vytiahne biologické znečistenie z jeho štruktúry. Nielen z dreva, ale aj z iného pórovitého povrchu. Ak to nezaberie na prvý krát, stačí proces niekoľkokrát zopakovať.“

Aggie MacKenzie dopĺňa, že ak máte dvere na sprchovom kúte pokryté zaschnutými kvapôčkami či vodným kameňom, namočte kuchynské papierové utierky do octu, pokryte nimi plochu sprchového kúta a nechajte do rána pôsobiť. „Väčšina vodného kameňa by sa mala rozpustiť. Povrch potom dôkladne umyte a vysušte mikrovláknom určeným na sklá a zrkadlá.“ Ocot podľa Aggie ľahko vyčistí aj zanesené odtoky či rýchlovarnú kanvicu s vodným kameňom.

Samozrejme, aj počas Vianoc je kľúčové dodržiavať všetky epidemiologickej pravidlá. Vrátane očkovania a samotestovania pomocou samotestov, ktoré sú dostupné vo väčšine lekární.

Tipy, ako zvládnuť upratovanie pred Vianocami bez ujmy na zdraví

Spravte si prechádzku po byte. Cielenú. S perom a notesom. Hoci sa táto činnosť môže zdať ako číra zbytočnosť, opak je pravdou. Do notesa si poznačte, či všetko skutočne potrebujete pred Vianocami upratať. Držte sa pri zemi. A potom postupujte podľa zoznamu.

Odstráňte vizuálny smog. Alebo tzv. „zóny bordelu“, ktoré ukrýva snáď každá jedna domácnosť. V preklade zbavte sa každého viditeľného neporiadku, ktorý vám je neustále na očiach. Usporiadajte si knihy a veci v poličkách, zbavte sa starých časopisov, roztrieďte veci na poličkách. 

Aj upratovanie môže byť predvianočným relaxom. Poodkladajte všetko z vonkajších plôch. Spracte si riad, rozhádzané veci, ktoré vám len zbytočne vytvárajú vizuálny smog. Spravte si plán, čo konkrétne chcete v daný deň upratať. Odhadovaný čas pre istotu navýšte. Ak sa nádejate, že danú aktivitu stihnete za 3 hodiny, vyčleňte si na ňu aspoň 4.5 hodiny. Takto pripravení sa na upratovanie predvianočne nalaďte. Zapnite si obľúbenú (alebo pokojne predvianočnú) hudbu, spravte si drink (pokojne čaj alebo vianočný punč) a pustite sa do toho.

Okná dodajú vôňu a punc čistoty. Hoci sa medzi nami nájde asi len málokto, u koho je pulírovanie okien na najvyšších priečkach hodnotového rebríčku, aspoň tie „najdôležitejšie“ sa oplatí vyčistiť. Keď k tomu vyperiete záclony, váš domov sa bude jagať a voňať čistotou.

Menej je viac, alebo „nestresujte“ sa iba v sobotu. Nenechávajte si celé upratovanie na víkend. Ak si viete počas pracovného týždňa vyčleniť aspoň hodinu, poctivo si naplánujte, čo za ňu spravíte. Uvidíte, že aj za krátky čas dokážete za počas týždňa „pohnúť s balvanom“.

Článok bol pripravený v spolupráci s Rovus

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…