Myši s poškodenou miechou po jednej injekcii opäť chodia. Nový liek dáva nádej všetkým ochrnutým ľuďom
Simona Gálová
Simona Gálová

Myši s poškodenou miechou po jednej injekcii opäť chodia. Nový liek dáva nádej všetkým ochrnutým ľuďom

Americkí vedci chcú výskum posunúť ku klinickým štúdiám s ľuďmi.

Ilustratívna fotografia. — Foto: Pixabay, Freepik

Pokrok v potenciálnej liečbe poškodenej miechy urobili výskumníci z americkej Severozápadnej univerzity. Vďaka špeciálnej liečbe dokázala ochrnutá myš po štyroch týždňov znova chodiť. Tím vedcov, ktorí stojí za týmto prevratným úspechom, sa plánuje obrátiť na Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), aby mohli začať klinické štúdie s ľuďmi.

Pomoc všetkým ochrnutým

Štúdia publikovaná v novembrovom čísle prestížneho časopisu Science prináša nádej pre všetkých ľudí, ktorých zdravotný stav bol storočia považovaný za neliečiteľný. Tím neurológov vyvinul jednorazovú injekciu gélu, ktorá funguje tak, že sa molekuly v mieste poranenia organizujú do komplexnej siete nanovlákien napodobňujúcich prirodzenú matricu, ktorá sa nachádza vo všetkých tkanivách, ktoré zohrávajú hlavnú úlohu pri hojení rán.

Injekcia tak vyšle signál na aktiváciu určitých molekúl, aby sa zregenerovali a množili sa. S ďalšími štúdiami a klinickými testami sa vedci pravdepodobne dostanú k liečbe ochrnutia, ktoré je častým dôsledkom dopravných nehôd, vážnych pádov či strelných poraneniach.

Tancujúce molekuly

Vedci pri novej špeciálnej liečbe hovoria o takzvaných tancujúcich molekulách, pretože tento gél dokáže ovplyvniť pohyb molekúl, núti ich doslova tancovať, aby sa ľahšie zapojili do neustále sa pohybujúcich bunkových receptorov. „Ak molekuly tancujú okolo vlákien alebo z nich vyskakujú, zvyšuje sa tým pravdepodobnosť, že sa stretnú s príslušnými receptormi,“ vysvetlil podľa agentúry Reuters vedúci štúdie Samuel I. Stupp zo spomínanej univerzity v štáte Illionis. Keď sa molekuly spoja s receptormi, spúšťajú dva signály dôležité pre hojenie miechy.

Jeden zo signálov podnecuje regeneráciu dlhých chvostov nervových buniek miechy, ktorých poškodenie má často za následok stratu citu v tele až paralýzu. Druhý signál spôsobuje rozmnožovanie iných typov buniek okolo nervov, čo podporuje opätovný rast stratených krvných ciev zásobujúcich neuróny a dôležité bunky na opravu tkaniva.

„Poranenie miechy je veľkou výzvou pre vedu po celé desaťročia,“ poznamenal Stupp. Verí, že vzhľadom na výsledky novej injekčnej terapie u týchto laboratórnych hlodavcov vedci možno našli prelomovú liečbu pre budúce zvrátenie ochrnutia aj u ľudí. Jeho tím by bol rád, keby sa v USA presadili pokusy na ľuďoch a vynechalo by sa tak testovanie na väčších zvieratách. Stupp chce, aby FDA schválila testy na ľuďoch, pretože nervový systém je u druhov cicavcov veľmi podobný a neexistuje teraz nič, čo by pomohlo pacientom s poranením miechy, a to je podľa neho obrovský problém.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…