Šialené vynálezy: Prilba proti rozptyľovaniu mala byť súčasťou každej kancelárie. Ľudia v nej ale zaspávali
Drevená prilba bola obalená plsťou a dokázala redukovať až 95 percent hluku.

Máte problém sústrediť sa pri práci? Rozptyľuje vás každé pohnutie lístka a aj dýchanie vlastných kolegov? V tom prípade by ste boli ideálnym zákazníkom Huga Gernsbacka, ktorý v roku 1925 prišiel na trh s revolučným vynálezom - helma proti rozptýleniu.
Nevideli, nepočuli a vlastne ani nedýchali
Gernsback je niekedy označovaný ako otec sci-fi, a keď sa pozriete na fotografie „izolátora“ je ľahké pochopiť prečo to tak je. Účel šialenej prilby bol celkom jednoduchý. Drevená helma blokovala nie len zvuk, ale aj videnie, aby sa mohol jej nositeľ sústrediť na jedinú úlohu, ktorú má v rukách.
Gernsback v presvedčivej reklame tvrdil, že prilba zníži hluk až o 95 percent a vďaka slabej viditeľnosti cez malé sklenené otvory vás nebudú rušiť žiadne vonkajšie vplyvy. Sklá, cez ktoré mal človek vidieť, natrel čiernou farbou, cez ktorú vyškrabal dve tenké čiary, aby sa človek naozaj sústredil na to, čo robí a neodbehol pohľadom napríklad na stenu, po ktorej sa plazí mucha.
Keď sa helma dostala na trh, objavil sa jeden veľký problém. Pri dlhodobom nosení, čo bolo približne pätnásť minút, bola prilba naplnená oxidom uhličitým, takže jej používatelia boli na sústredenie príliš ospalí. A aby sa človek v prilbe teda nezadusil, Gernsback helmu rozšíril o kyslíkovú nádrž. „Aj keď v helme vládne maximálne ticho, vždy budete svojím vlastným rušiteľom,“ písali o prototype dobové magazíny.
Helma sa po sto rokoch vrátila
V roku 1925 bol tento produkt uvedený v časopise American Physical Society, ktorého bol Gernsback významným členom. Koncept vynálezu bol podľa odborníkov skvelý, ale prilba bola jednoducho príliš ťažká a nepohodlná, čo sa stalo rušivým faktorom. Izolátor tak nakoniec na trhu vôbec neuspel.
Aj keď sa môže zdať, že ide o bohom zabudnutý vynález, tento koncept nedávno oživila ukrajinská dizajnérska spoločnosť Hochu Rayu, ktorá prišla na trh s prilbou Helmfon. Táto moderná prilba proti rozptýleniu bola v podstate navrhnutá tak, aby izolovala nositeľa uprostred rušného pracovného prostredia presne ako Gernsbackova helma z roku 1925. Koncept „izolátora“ nie je nakoniec až taká smiešna myšlienka, pokiaľ vám teda nezáleží na tom, čo si o vás myslia vaši kolegovia a kolegyne v práci.