Vyrobili hračku najväčšieho superhrdinu všetkých čias: Z úspešného predaja teraz pomáhajú aj charite
Inzercia
Inzercia

Vyrobili hračku najväčšieho superhrdinu všetkých čias: Z úspešného predaja teraz pomáhajú aj charite

V dobe, keď sa celý svet točí okolo rôznych superhrdinov, Mikulášovci priniesli na trh toho najväčšieho.

— Foto: MercyToys

Najčastejšou hračkou, s ktorou prichádzajú deti od malička do kontaktu, sú jednoznačne „plyšáky“. Na trhu je toľko druhov, že rodičia to pri výbere nemajú ľahké. Rodina Mikulášová sa však rozhodla vytvoriť alternatívu k trhu preplnenému rozprávkovými a komiksovými postavičkami a začali vyrábať plyšové figúrky z Biblie – Ježiša, Pannu Máriu, svätého Jozefa aj anjela. Snažia sa tak do detského sveta dostať dôležité postavy a skutočné hodnoty.

Našli dieru na trhu

V dobe, keď sa celý svet točí okolo rôznych superhrdinov, Mikulášovci priniesli na trh toho najväčšieho. Významná postava kresťanstva a tiež ľudských dejín vo forme plyšovej hračky síce v konzervatívnejších ľuďoch môže vyvolávať rôzne pocity, no vo všeobecnosti slávi úspech.

Ako tento nápad vznikol? „Naše tri deti dostávali v istom období veľa zvláštnych plyšákov. Rôznofarebné zvieratá a príšerky tvorili nezvyčajné osadenstvo našej detskej izby,“ opisuje zrod nápadu Martina Mikulášová.

S manželom mali pocit, že ich deti by mali zaspávať skôr s inými hračkami. V duchu vlastných rodinných hodnôt sa rozhodli vyskúšať, ako ich potomkovia zareagujú na plyšovú hračku Ježiša. „Na Slovensku ani v okolí sme žiaden podobný produkt nenašli, a tak sme sa napokon rozhodli, že si ho vytvoríme sami,“ hovorí.

„Keď sme v roku 2017 začínali, naše deti mali 1, 3 a 5 rokov, a tak sme vôbec neuvažovali o vlastnom obchode. Značku rozvíjal hlavne manžel popri svojej práci a sústredili sme sa na predaj distribútorom a nadáciám,“ spomína Martina.

Keď po pol roku hľadania správneho výrobcu a dolaďovania dizajnu dostali do rúk prvú verziu plyšového Ježiška, boli z neho nadšení a hneď ho chceli ponúknuť svetu. Prvých tisíc kusov sa v Európe počas Vianoc rýchlo vypredalo. Keď deti podrástli a predaj sa pohol, prišiel aj čas založiť si vlastný obchod. A tak vznikol MercyToys.

Foto: Adobe Stock

Rodinný podnik a spoľahlivý e-shop

Dnes im to už funguje absolútne perfektne. Martina zastrešuje všetko okrem rokovania o cenách a platenia faktúr, ktoré rieši manžel. Ich pracovné porady prebiehajú pri zaspávaní alebo za jedálenským stolom, pretože obaja pracujú z domu. O komplikované účtovníctvo sa im stará manželov otec.

„Do práce sa dokonca rady zapájajú aj naše deti. Vždy si spolu kreslíme a plánujeme novú plyšovú figúrku a pomáhajú mi aj so zásielkami. Takto sa učia, že bez práce nie sú koláče,“ opisuje Martina, ako funguje ich malý rodinný podnik.

Vlastný e-shop si založili prostredníctvom Shoptetu. Na tejto platforme funguje už takmer 28-tisíc internetových obchodov a veľkou výhodou je najmä to, že si vďaka nej prakticky všetko dokážete spravovať sami.

„Shoptet ma zaujal jednoduchosťou používania, peknými šablónami a rýchlou podporou. Podľa zrozumiteľného návodu som si samostatne nakonfigurovala na slovenskom a poľskom e-shope SEO a ďalšie technické vychytávky, o ktorých som dovtedy ani nevedela. Shoptet naozaj odporúčam všetkým začínajúcim e-shoperom,“ vraví Martina Mikulášová.

Ich produkty sú obľúbené aj v zahraničí

Originálnemu nápadu zo Slovenska sa darí aj za hranicami. MercyToys dnes pôsobí vo Veľkej Británii, Rakúsku, Česku, Španielsku, Taliansku, Chorvátsku, Poľsku a prostredníctvom Amazonu a eMAGu aj na iných trhoch v EÚ.

„Vyskúšali sme si aj predaj v USA prostredníctvom distribútora, ale po roku sme pre našu nespokojnosť spoluprácu ukončili,“ vysvetľuje majiteľka obchodu. Najlepšie sa však biblické plyšové figúrky predávajú doma na Slovensku, ale aj v Rakúsku či Nemecku. Najžiadanejšou figúrkou je jednoznačne plyšový Ježiško.

„Sú tu však aj nové trhy, ako napríklad Rusko, kde by sme sa chceli s našimi figúrkami dostať. Oslovujú nás aj firmy a nadácie, aby sme im vyrobili plyšáky na mieru, takže začíname využívať naše skúsenosti aj týmto smerom,“ hovorí Martina, ktorá s manželom pripravuje aj nové produkty špeciálne pre tých najmenších.

Dobročinné zameranie

Finančná aj časová náročnosť procesu tvorby jednej hračky je pomerne veľká. Mikulášovci vedia i to, že kresťanské plyšové figúrky určite nie sú ideálnym darčekom pre každého. Ani to ich však neodrádza. Naopak, myslia aj na iných. Z predaja svojich biblických postavičiek totiž podporujú aj charitu. „Zaviazali sme sa poslať Pápežským misijným dielam v Rakúsku jedno euro za každú našu plyšovú figúrku, ktorú predajú,“ hovorí Martina.

Manželia tvoriaci MercyToys tiež radi podporujú dobročinné diela týkajúce sa detí a starších a vedú k tomu aj svoje deti. „Oslovilo nás jedno neonatologické oddelenie na Slovensku, ktoré chce naše plyšáky využívať na ohrievanie bábätiek v inkubátoroch, tak ich plánujeme nečakane obdarovať a potešiť tak seba aj ich.“ Popri tom všetkom sa však Martina s manželom snažia vždy zachovať aj rovnováhu medzi prácou a rodinou, aby si mohli užívať čas s deťmi, kým sú ešte malé.

 

ZISTITE VIAC O MOŽNOSTIACH ONLINE PODNIKANIA SO SHOPTETOM

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…