Malý bojovník oslávil výhru nad zákernou chorobou v nemocnici, kde ho liečili. Rozsvietil vianočný stromček
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Malý bojovník oslávil výhru nad zákernou chorobou v nemocnici, kde ho liečili. Rozsvietil vianočný stromček

Nemocničný personál sa stal jeho druhou rodinou.

Malý bojovník Joey. — Foto: Twitter @echcharity

Prvé dni s bábätkom sú väčšinou plné lásky a radosti, no niekedy sa vie všetko v sekunde zvrtnúť a zmeniť na boj o život. Svoje o tom vie aj rodina statočného malého chlapca, ktorý len dvanásť dní po narodení absolvoval náročnú operáciu mozgu. Po pár mesiacoch od úspešného zákroku s rodinou a lekármi dostal slávnostné pozvanie, aby rozsvietil vianočný stromček pred nemocnicou, v ktorej mu zachránili život.

Ich svet sa zrútil

Krátko po narodení Joeymu Sharpovi objavili nádor na mozgu. „Náš malý Joey mal iba 12 dní, keď musel v decembri minulého roka podstúpiť rýchlu operáciu. Povedali nám, aby sme sa pripravili na najhoršie, náš svet sa zrútil,“ opisuje svoje pocity pre portál Metro Joeyho matka Sam.

Zostávalo len pár dní do Vianoc, no Vianočná nálada ich v momente opustila. „Robil som vianočné zoznamy, kupoval darčeky a organizoval rodinnú zábavu. Zrazu sa to všetko zdalo beznádejné,“ spomína si na nepríjemné obdobie otec Steven.

Ani po operácii nebolo nič vyhrané

Joey musel okamžite absolvovať život zachraňujúci zákrok na odstránenie výrastku na mozgu. Po prvej, takmer osemhodinovej operácii však nič nebolo vyhrané. Lekárom sa podarilo odstrániť len 50 percent nádoru, takže okamžite začali plánovať aj druhú operáciu. „Dni plynuli pomaly, keď sme sedeli po jeho boku na jednotke intenzívnej starostlivosti. Dva dni pred Vianocami absolvoval druhú operáciu mozgu,“ spomína si Sam. Našťastie všetko dobre dopadlo a lekárom sa podarilo odstrániť 98 percent nádoru. Krátko na to musel Joey podstúpiť dlhú, šesťmesačnú chemoterapiu, vďaka ktorej však svoj boj so zákernou chorobou vyhral.

Tento týždeň, takmer po roku od náročného obdobia, bol malý, teraz už jedenásťmesačný Joey pozvaný späť do Kráľovskej nemocnice pre deti a mládež v škótskom Edinburghu, no za oveľa príjemnejším účelom. Mal pomôcť rozsvietiť vianočné osvetlenie a zahájiť tak príchod sviatočného obdobia. Malého bojovníka sprevádzali v tento výnimočný deň rodičia Sam a Steven, ako aj jeho trojročná sestra Carly.

Rodina Sharpovcov napriek ťažkej chorobe svojho syna spomína na nemocnicu v Edinburghu len v dobrom, pretože v nej cítili obrovskú podporu v ťažkých časoch. „Počas nášho pobytu v nemocnici tu bol personál nemocnice aj charitatívnej organizácie Edinburgh Children's Hospital Charity vždy pre nás na každom kroku a podporovali nás na oddelení, keď nás nikto z rodiny alebo priateľov nemohol navštíviť,“ opisuje Sam a dodáva: „Podpora nepochybne výrazne pomohla jeho uzdraveniu a ovplyvnila naše prvé spomienky ako rodiny, takže bolo úžasné, že bol prvým, kto rozsvietil vianočné svetlá pre charitu v novej nemocnici.“

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…