Roky nezmenili obal a nepotrebovali reklamu. Naše arašidové chrumky poznajú už tri generácie zákazníkov
Simona Gálová
Simona Gálová

Roky nezmenili obal a nepotrebovali reklamu. Naše arašidové chrumky poznajú už tri generácie zákazníkov

Tržby firmy, ktorá desaťročia vyrába kultové arašidové chrumky, môžu iné spoločnosti len závidieť.

Arašidové chrumky. — Foto: Instagram - @chrumky_sk

Legendárna značka, za ktorou stojí jednoduchší príbeh, ako by sme čakali. Arašidové chrumky sa v bielo-modro-červenom obale dostali prvýkrát na pulty obchodov v časoch hlbokého socializmu. Odvtedy chutia stále rovnako a pravdepodobne sa aj dnes nachádzajú na stoloch mnohých slovenských rodín.

Najlepšou reklamou je kvalita chrumiek

Arašidové chrumky boli na slovenskom trhu unikátom. Začali sa vyrábať v roku 1974 v štátnom závode Nitrianske mlyny a cestovinárne, ktorý po revolúcii sprivatizovala nitrianska firma Miva, ktorá chrumky vyrába dodnes. Nájsť informácie o fungovaní či samotnej histórii tejto firmy je ťažkým orieškom. Miva nemá žiadnu webovú stránku a dlhé roky neexistovala na sociálnych sieťach a neprezentovala sa žiadnymi reklamami. Na Facebooku a Instagrame sa firma ukázala až koncom roku 2020.

Rovnako tajomným je aj majiteľ Dušan Kuča, ktorý s médiami nekomunikuje z jedného jediného dôvodu. Kvalita sa podľa neho predáva sama, a tak arašidové chrumky nepotrebujú žiaden druh reklamy. Peniaze, ktoré by dali na predražené reklamy, radšej investujú do nákupu kvalitnejších surovín.

Reklamy a propagácie slovenského gastro-pokladu sa v minulosti zhostili samotní fanúšikovia chrumiek, ktorý na Facebooku vytvorili fanúšikovské stránky, ktoré majú desaťtisíce sledovateľov. Jediným reklamným predmetov sa za desaťročia fungovania firmy stali farebné ponožky, ktoré sú zabalené v originálnych obaloch od arašidových chrumiek.

Tržby firmy môžu iní podnikatelia len závidieť

Chrumky už desaťročia vyrábajú podľa pôvodnej receptúry. Základnými surovinami na výrobu sú kukuričná krupica a arašidy. „Kukuričná krupica je od domácich alebo českých dodávateľov, arašidy dovážame zo zahraničia, ale pražia sa u slovenského dodávateľa a melú priamo v našej výrobe. Chrumky sú bez prídavných látok a vďaka tomu majú výraznú arašidovú chuť,“ uviedol vo výnimočnom rozhovore pre denník SME majiteľ spoločnosti Miva Dušan Kuča.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/divadelna.nitra/photos/basw.AbpbQ_RsdE8BFWLDxmS2PmBTq2kTSHUapIiqZnhKkD0HLALWsGxRk-clXOW_hhG0w3ogxU6WlVXKnxkqoRRKdbGRZPekTeoNmJGQ6yXjP44ECLmrP3p0kW6cov19JFnWzNEdjsTnUH4DqGSIn3k0eMDshUnM9enyz-G-1xyuY1tuaw/2759428500755575/?opaqueCursor=AbqagVJhgtrTwDleIyHtHB4ziJOh0E_7q-iKFtrIKBd1wrySbqKelbsqPxMurrkQ8ZpvPzFbMnKLkJT-vrlfEVmJ4F1G0E4Jlx6p7uYo28t5zqqKdi69pGQr6zAAo88z2ervQN6ctHY6c64HGFVMXeL1pHIrO3-aGPFY_oQw4SNxCh-QKJtuRcQlQo0FwSKxXII8U7_1-eUyvYB5Lgn5n0Z43uWrsqFjaO07826G-E0XaukMaRdoYUcvLhXiMKr6tch0fDaLqI7Ll-aE3mOF4TUDtBlGtQsdiPT-5fUmWoBf01EJ8HTc3tPQ3U0CPwo8H2VHKuLw0E9troxWir0a1S1jzSsL5UQcLW0J0f4fjhYxHfq2TgnflCnSz8lqktRF4cY3imMA6NQSc-9rtBcnEuAkP4RPW-wR7VtSxVYWC4HiSerEG0914IeFYYWbOqwsKQ01OxtBw-Xi0wL8DHs-z8PVn68saEy_957HCSVpUSmBhO2KbCjpbjviTgX6z5JCue_2CLci3hlgABgIgzCEFSqOww8BTds13oCY3TvulY7Y9ILpX6bA_RFrWGps5SSCUR-IxenbjdFo5T5V4zy0C3k3JFFhVPsa0vJPX6Ss-Sl2rn8alzuDDVBQLRgzodkQp-QFAI887ak0ioKu1L7h7nyRbC7_LEfT6KnxsF6_QtOtQEwj8QLYy4u5leVKtpxVMY7OlLGTbvWzvWQrPSvG7OySPKoDuZnKMbG9ZLQi1RdBcuaFDRg6RPEUM_UdQxb3a9IpXsXcwJnbhdUQBQ0XtK7o_lHWjvh7eGaEftKE6PI1PA

Tak ako sa rokmi nezmenila chuť, nezmenil sa ani retro obal. Podľa Kuču zmena obalu neprichádzala vzhľadom na tradíciu do úvahy. V typickom obale spoznajú chrumky tri generácie zákazníkov a okrem toho sa kultové chrumky predávajú v slovenských obchodoch vo Veľkej Británii či v Kanade, kde ich slovenskí rodáci môžu jednoducho nájsť.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…