Dobré noviny
Chcete naučiť svoje dieťa čítať ešte v predškolskom veku? Tu je zopár rád, ako im v tom môžete pomôcť
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Chcete naučiť svoje dieťa čítať ešte v predškolskom veku? Tu je zopár rád, ako im v tom môžete pomôcť

Ako naučiť deti čítať.
Ako naučiť deti čítať. — Foto: Pexels, Lina Kivaka / Pexels, Meruyert Gonullu

Komunikácia je na prvom mieste.

Mohli by ste sa mylne domnievať, že proces učenia sa čítať začína až v momente, keď si dieťa prvýkrát láme hlavu nad slovami v knihe. Pravdou je, že čítanie je zakorenené v každodennom živote. Zahŕňa veľa počúvania, komunikácie a jazykových aktivít – nielen samotné knihy.

Už v prvých týždňoch svojho života a dokonca ešte pred narodením deti šikovne spracovávajú dôležité informácie o zvukoch, ktoré počujú. Prispôsobujú sa tónom, vzorcom jazyka či rozlišujú známe hlasy dospelých. Toto porozumenie zvukom, slovám a vetám je dôležitá zručnosť, ktorá dieťaťu pomôže aj pri napredovaní v čítaní.

Pri deťoch je veľmi dôležité rozvíjanie slovnej zásoby a komunikačných schopností prostredníctvom obrázkov, piesní či riekaniek. Sú to aktivity, ktoré deťom neskôr pomáhajú orientovať sa v obrázkoch, slovách a vetách, ktoré uvidia v knihe.

Ak chcete u detí podporiť skoré čítanie, alebo im aspoň proces učenia sa čítať uľahčiť, mali by ste už od ich útleho detstva svoju pozornosť upriamiť na nasledujúce body, ktoré pre portál Metro uviedla Karen Boardmanová, ktorá sa venuje vzdelávaniu detí od útleho detstva:

1. Dbajte na komunikáciu

Dbajte na neustálu komunikáciu s bábätkami. Výskum ukazuje, že rozprávanie sa s bábätkami a batoľatami pomáha budovať silnú slovnú zásobu, zatiaľ čo konverzácia, ktorú dieťa jednoducho započuje, nie vždy prispieva k rozvoju ich slovnej zásoby.

Jednoducho komentujte ich aktivity a rutinu dňa. Môže to byť pri obliekaní, pri hre, pri prebaľovaní alebo pri prechádzke parkom. To umožní deťom mladším ako tri roky začať rozvíjať vnímavý jazyk – schopnosť porozumieť ostatným. Podnieti to u nich všímavosť či spájanie zvukov s konkrétnymi predmetmi.

2. Zabávajte sa pri riekankách a rýmovačkách

Pri hre a zábave sa deti naučia naozaj veľa. Skúste do ich každodenného života zapojiť rýmovačky, spievajte im detské riekanky... Opakovanie a predvídateľný rým pomáha deťom zapamätať si nové slová.

3. Zamerajte sa zmysluplné obrázky

Používajte v každodennom živote zmysluplné obrázky. Zamerajte sa na obrázky a fotografie známych miest, predmetov, rodín či každodenných aktivít. Vytvárajte z nich príbehy a povzbudzujte deti, aby poukázali na detaily, s ktorými sa stretávajú na obrázkoch. Tieto aktivity pomáhajú deťom naučiť sa vnímať súvislosti a prepájať obrázky s realitou. Je až prekvapivé, ako zbehlé sú malé deti v interpretácii vizuálnych textov a ako si všímajú detaily.

4. Upozorňujte na každodenné predmety

Využite každodenné prostredie na zdôraznenie slov doma, v škôlke alebo vonku. Môže to byť tlač na krabici od cereálií, nápisy alebo logá. Stretnutie s tlačou v ich bežnom prostredí pomáha deťom do troch rokov rozpoznať písmená, zvuky a obrázky, ktoré majú pre ne určitý význam.

5. Venujte pozornosť knihám

Pre deti do troch rokov je dôležité aj spoločné čítanie kníh či spoločné rozprávanie príbehov. Dokážu to vnímať ako istú formu spojenia a sociálnej interakcie, ktorá je pre deti potrebná. Keď rodič dieťa povzbudzuje k skúmaniu obrázkov či upozorňuje na text a zvyklosti, podporí u dieťaťa predstavivosť a začne si text spájať s konkrétnymi situáciami.

Skúste sa zároveň zamerať na rôzne typy kníh – látkové, obrázkové, rozprávkové a podobne. Predstavivosť dobre podnietia aj bábky či rekvizity, vďaka ktorým sa príbehy stanú interaktívnymi a pomáhajú deťom vytvárať príbehy prostredníctvom imaginatívnej hry. Deti do troch rokov musia spájať obrázky, zvuky a slová s ich vlastnými zážitkami, takže sa uistite, že rekvizity, ktoré používate, sú prepojené s kultúrou a každodenným životom dieťaťa.

Už ste čítali?