Dobré noviny
Tento šéf sa vzdal platu, aby pomohol zamestnancom. Keď sa dostal do problémov, bol šokovaný, čo spravili
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Tento šéf sa vzdal platu, aby pomohol zamestnancom. Keď sa dostal do problémov, bol šokovaný, čo spravili

Oplatili mu ľudskosť.
Oplatili mu ľudskosť. — Foto: Instagram @danpriceseattle

Ako sa hovorí, v núdzi spoznáš priateľa.

Čo znamená obetovať sa pre firmu? U zamestnávateľov to nemusí znamenať len to, že zabezpečia dobré podmienky na pracovisku. Gesto, ktoré sa pred pár rokmi rozhodol spraviť Dan Price, generálny riaditeľ spoločnosti, ktorá sa zaoberá spracovaním kreditných kariet a finančnými službami, nezostalo ani po rokoch bez povšimnutia. Jeho ľudskosť sa mu zamestnanci rozhodli v ťažkých chvíľach oplatiť.

On zarábal milión, oni mali druhú prácu

Pred šiestimi rokmi viedol Dan Price úspešný život, no zistil, že jeho zamestnanci majú finančné problémy. Životné náklady v americkom Washingtone sú vysoké a oni jednoducho nedokázali vyžiť zo svojho platu. Rozhovor so zamestnankyňou a zároveň kamarátkou Rositou sa Dana natoľko dotkol, že ho začalo hrýzť svedomie. 

Už vo veku 31 rokov totiž zarábal viac ako milión dolárov ročne. Uvedomil si, aké je to nespravodlivé, že má tak veľa, zatiaľ čo jeho zamestnanci žijú v neustálom strese z vyžitia. Danove výčitky sa ešte znásobili, keď na stole svojej zamestnankyne našiel príručku známej siete reštaurácií – dozvedel sa, že po práci chodí rovno na ďalšie smeny, len aby niečo zarobila a mala na nájom.

Vzdal sa všetkého a každému dal 70-tisícový plat

Rozhodol sa to nezištne vyriešiť a urobiť pre svojich zamestnancov niečo nevídané. V tom čase rozhodne netušil, akých lojálnych zamestnancov vo svojej firme má. Aby zastavil príjmovú nerovnosť vo svojej firme, znížil svoju vlastnú mzdu o 90 percent, založil svoje dva domy a vzdal sa svojich akcií a úspor, aby mohol zvýšiť plat každého jedného zamestnanca na 70 000 dolárov ročne.

Napriek tomu, že sa pôvodne obával, že produktivita zamestnancov klesne, ak budú všetci zarábať viac, opak sa ukázal byť pravdou. Keď sa z ich každodenného života odstránil stres z toho, či dokážu vyžiť, ich produktivita sa výrazne zvýšila. Dokázali si kúpiť domy, splatiť dlhy, schudnúť, zdravšie sa stravovať a dokonca si založiť rodiny.

Zamestnanci mohli konečne opustiť svoje druhé zamestnanie a sústrediť sa na prácu v Danovej firme, čím vlastne zvýšili produktivitu. Rosita sa dokonca vypracovala na riaditeľku predaja. „Keď peniaze nie sú v popredí vašej mysle, umožňuje vám to viac sa zanietiť tým, čo vás motivuje,“ povedala pre BBC v tom čase Rosita. „Nepremýšľaš nad tým, že musíš ísť do práce, pretože musíš zarábať peniaze. Teraz sa zameriavam len na to, ako môžem robiť dobrú prácu,“ dodala.

V kríze spoznáš dobrých zamestnancov

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…