Dnes je deň dobrých skutkov! Prinášame vám 10 tipov, ako sa aj vy môžete zapojiť do #GivingTuesday
Simona Gálová
Simona Gálová

Dnes je deň dobrých skutkov! Prinášame vám 10 tipov, ako sa aj vy môžete zapojiť do #GivingTuesday

Vianočné sviatky sú sprevádzané nákupným ošiaľom, ktorý vrcholí počas Black Friday. Newyorská organizácia sa rozhodla, že túto tradíciu bude bojkotovať vytvorením Giving Tuesday, deň, ktorý je určený na nezištné dávanie a pomoc druhým.

Ilustratívna fotografia. — Foto: Freepik; Pexels

Téma pomoci a solidarity je blízka mnohým ľuďom, využite preto príležitosť a zapojte sa do medzinárodného sviatku darovania #GivingTuesday aj vy. Ak chcete aj vy pomáhať, no ešte neviete ako, alebo si len chcete rozšíriť obzory či nájsť inšpiráciu, čítajte ďalej. Pripravili sme pre vás 10 tipov, ako sa môžete zapojiť do #GivingTuesday.

1. Prispejte svojej obľúbenej neziskovke a urýchlite dobro

Najjednoduchším spôsobom zapojenia sa do #GivingTuesday je venovať finančný dar niektorej z organizácií. Ak máte svoju obľúbenú, pozrite sa, či má na vlastnom webe zverejnenú platobnú bránu alebo číslo účtu, cez ktoré ju môžete podporiť hoci len pár drobnými eurami. V prípade, že nie, kontaktujte ju. Ak žiadnu neziskovku vybratú nemáte, ale chceli by ste niekomu takto pomôcť, pozrite sa na stránku #GivingTuesday Slovensko, kde nájdete takzvaný Urýchľovač dobra – nástroj, ktorý vám pomôže vybrať si organizáciu podľa zamerania, kraja či úplne náhodne.

2. Darujte materiálnu pomoc tam, kde sa zíde

Ak sa chcete zapojiť iným spôsobom, môžete napríklad venovať rôzne veci. Oblečenie, ktoré vám už roky sedí v skrini, môže pomôcť ľuďom bez domova. Nečítané knihy sa potešia novému záujmu v miestnej knižnici. A starý nábytok sa zíde pri zariaďovaní priestorov krízových centier. Kontaktujte miestne organizácie venujúce sa ľuďom bez domova, krízovým centrám, domovom sociálnych služieb a zistite, aké veci by im najviac pomohli. Ak ale neviete, koho kontaktovať, v Urýchľovači dobra si môžete ľahko vyfiltrovať organizácie, ktorým chýba materiálna pomoc.

3. Venujte svoj čas a urobte dobrý skutok

Keď chcete pomôcť trochu osobnejšie, skvelou formou je venovať svoj čas tam, kde sa pomocná ruka zíde. Kontaktujte miestny útulok a pomôžte vyvenčiť psíkov, prípadne im vyčistiť výbehy. Ozvite sa organizáciám a zistite, či by sa im zišla manuálna pomoc, napríklad s renováciou priestorov. Spôsobov je naozaj mnoho. Ak si neviete vybrať, pozrite sa na stránke #GivingTuesday Slovensko, ktoré organizácie zužitkujú práve váš čas.

4. Pripravte balíčky na Mikuláša či Vianoce

Mnohé rodiny si nemôžu dovoliť štedré Vianoce, prípadne sa ocitli v neželanej situácii. Niektoré deti žiaľ vyrastajú bez rodičov. Môžete prispieť k tomu, aby sa počas sviatočného obdobia aj títo ľudia cítili trochu lepšie. Pripravte im mikulášske alebo vianočné balíčky. Ozvite sa miestnemu krízovému centru alebo detskému domovu a zistite, čo by pre nich bolo najlepšie. Inšpirovať sa môžete príbehom z minulého roka.

5. Ak ste predajca, venujte časť zisku na dobrú vec

Vyrábate niečo, čo ďalej predávate, alebo vlastníte obchod? Venujte časť dennej alebo týždennej tržby na dobrú vec. Vyberte si organizáciu a takto ju podporte. Dôležité je samozrejme o tejto svojej aktivite hovoriť, aby vaši zákazníci vedeli, že svojím nákupom podporujú dobrú myšlienku. Inšpirovať sa môžete príbehmi z minulých ročníkov #GivingTuesday.

Influencerka Surová dcérka takto venovala 50 % z denného zisku z predaja svojej knihy organizácii OZ Topoľčianske packy. Martina Šedlbauer zase venovala na dražbu svoje 4 obrazy a zisk venovala organizáciám z Dobrej Krajiny.

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…