Kreatívne alebo praktické? S pravidlom 3 darčekov potešíte tieto Vianoce každého
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Kreatívne alebo praktické? S pravidlom 3 darčekov potešíte tieto Vianoce každého

Počuli ste už o pravidle 3 darčekov? Psychológ a kouč Patrik Pauko Dobrým novinám prezradil jednoduchú stratégiu, pomocou ktorej spravíte každému z vašich blízkych skutočne krásne Vianoce.

Pravidlo 3 darčekov vychádza zo symboliky Biblie, v ktorej traja králi priniesli novonarodenému Ježiškovi 3 dary. — Foto: Pexels / Cottonbro, A. Piacquadio

Aký vianočný darček vás v živote najviac potešil? Pri ktorom ste zase zapínali kompletné mozgové závity, aby ste neurazili darujúceho a potajomky ste sa ho „zbavili“? Vymýšľanie vianočných darčekov je alchýmia, ktorá má však presné pravidlá. Ak si podľa odborníkov dopredu položíme niekoľko užitočných otázok, malo by sa nám to s darčekmi pre našich najbližších tieto Vianoce určite podariť. „Najnevhodnejšia zo všetkého je hra „Čítaj mi myšlienky a uhádni, čo chcem.“. Takáto darčeková stratégia je skutočne nešťastná,“ hovorí pre Dobré noviny psychológ a kouč Patrik Pauko. Zo sklamania z nevhodných darčekov „viní“ súčasný blahobyt.

Často máme tendenciu obdarovávať sa na široko. Súvisí to s tým, že žijeme v období blahobytu. Osobnejšie vzťahy, užšie a bližšie spolunažívanie viacerých generáciu kedysi prialo úprimnejšiemu a prirodzenejšiemu záujmu o druhých. Viac generácii v jednej domácnosti bolo v úzkom kontakte. Poznali sa, vedeli, čo potrebujú a po čom túžia ich najbližší. Viac spolu hovorili o živote, vďaka čomu sa v otázke správneho darčeka aj lepšie trafili. Na druhej strane, v minulosti sa dávali oveľa viac pragmatické a praktické darčeky. Nepoznali sme dnešný blahobyt, ľudia sa vzájomne obdarovávali najmä tým, čo bolo potrebné.“

Podľa psychológa a kouča P. Pauka je hra „Čítaj mi myšlienky a uhádni, čo chcem na Vianoce“ vyložene nevhodná. Foto: Pexels / T. Araujo, Freestocks

Stavte na rozhovor

Ak chcete zistiť, po čom ten druhý túži a čo ho naozaj poteší, najprirodzenejšou detektívnou stratégiou je podľa psychológa obyčajný rozhovor. „Spoločne pri ňom trávime čas, pýtame sa ho na jeho názory, pohľady na svet, záujmy. Oveľa ľahšie sa tak dokážeme trafiť do toho, čo bude preňho vhodné, užitočné, potrebné." Ani úprimná otázky typu: Čo by ťa potešilo tieto Vianoce? nie je podľa Patrika Pauka žiadnym prešľapom. „Príde mi úplne prirodzené, že si ľudia dávajú tipy a hovoria o tom, čo ich poteší. Ide o celkom pragmatické riešenie. Aj vďaka týmto rozhovorom budete spolu, budete sa rozprávať o veciach, na ktoré by ste si inokedy možno nenašli čas.“ Okrem praktickosti by sme však podľa psychológa nemali zabúdať aj na to, aby sme dokázali toho druhého prekvapiť.

Pravidlo 3 darčekov

Riešením by mohlo byť tzv. pravidlo 3 darčekov (3 Gift Rule). Vychádza zo symboliky Biblie, v ktorej traja králi priniesli novonarodenému Ježiškovi 3 dary. Nech za ním vidíte hlbšiu symboliku kresťanstva, ekonomickú úsporu alebo jednoducho menej stresu v čase, keď by sme sa mali stíšiť a nie naháňať za desiatkami všakovakých darčekov, toto pravidlo nás dokáže „odľahčiť“. „Páči sa mi, že nás limituje na tri darčeky. Príliš veľa darčekov totiž znižuje ich hodnotu. Obdarovaný môže dokonca nadobudnúť pocit, ako by sme si všetkými tými vecami chceli niečo kúpiť alebo predplatiť. Menej je v tomto prípade často viac,“ myslí si psychológ.   

Priamy rozhovor o tom, čo si pod stromček želajú najbližší, je podľa psychológa celkom v poriadku. Foto: Pexels / B. Tohm

Aj pravidlo 3 darčekov má svoje pravidlá. Jeden darček by mal byť praktický, druhý kreatívny a potešiť blízkeho niečím, čo rád robí. Tretí by mal byť niečím, čo si tajne želá alebo čo ho prekvapí. Podľa Patrika Pauka je to ideálna kombinácia, ktorá by mala potešiť každého. „Praktické darčeky sú skvelá vec. Darujete nimi niečo, čo druhý potrebuje, využije, čo mu život do istej miery uľahčí. Na druhej strane, v trojici darčekov by sme nemali zabúdať ani na niečo osobné a na niečo, čo druhého prekvapí. Prekvapenia sú vždy spojené s prežívaním emócií a krásnych chvíľ a emócii.“

V Dobrých novinách sme zozbierali tipy, ktoré by vás mohli inšpirovať pri hľadaní tipov práve na praktické darčeky pre vašich najbližších.

Pre sestru, dcéru či kamošku na materskej

Praktický mixér, ktorý zmení ovocia a zeleninu na super smoothies, kaše a nápoje

Má vaša sestra či kamoška deti? Potom ju stopercentne potešíte niečím, čo ich naučí jesť viac zeleniny a ovocia. Aj ona si bude môcť pripravovať jednoduchý zdravý shot. Výkonný prenosný mixér Delimano Joy To Go obsahuje prenosnú fľašu s bezpečným cestovným vekom s objemom 600 a s motorom s výkonom 600 W. Čo to v praxi znamená? Dizajnéri navrhli mixér s fľašou v jednom pre aktívny a rýchly životný štýl. Zdravé a výživné nápoje si za moment viete pripraviť pred odchodom do práce, popri starostlivosti o deti a venovaní sa iným činnostiam. Do mixéra stačí „nahádzať“ ovocie, zeleninu, prípadne ďalšie oriešky, semienka či bylinky, pridať vodu a všetko zmixovať. Po dokončení stačí vziať fľašu a zdravý snack máte hotový. S Joy To Go pripravíte šťavy a smootihes, mliečne koktaily, omáčky či proteínové nápoje. Rýchle sladučké smoothies, kaše či „džúsiky“ zachutia aj najmenším, ktorých by ste do piatich porcií zeleniny a ovocia denne márne nútili. Rýchle smoothies, kaše či „džúsiky“ zachutia aj najmenším, ktorých by ste do piatich porcií zeleniny a ovocia denne márne nútili.

Náš názor: šikovným „smoothiečkovačom“ potešíte v podstate hocikoho, ktorá sa zdravo už stravuje, ale sa chce naučiť zdravšie jesť.

Mixér dokáže pripraviť lahodné krémové smoothie, kokteily, detské kaše, dresingy či omáčky. Foto: Pexels, Delimano

Pre mladšieho brata či sestru

Hrnček var, ktorý upečie pizzu aj navarí polievku

... ideálny pre niekoho, kto býva v malom byte a varí v menšej kuchyni. Na trhu je množstvo šikovných liliputánskych pomocníkov so super výkonom. Napríklad infra varič 4v1, v ktorom na malom priestore môžete variť, grilovať, pariť či piecť. Má v sebe zabudovaný gril, plech na pečenie, univerzálny varič, plech na pizzu aj palacinkáreň. V pohode upečie pizzu, hamburger, uvarí polievku či vykúzli dokonalé lievance. 

Náš názor: Praktická vecička, ktorá sa dá pribaliť do karavanu alebo na chatu.

Praktický infra varič 4v1 vhodný do malého priestoru vie obdarovaný využiť v lete v karavane alebo na chate. Foto: Delimano, Pexels / Cottonbro

Pre partnera a manžela

Tenisky, ktoré ho budú nadnášať

... v prírode, na prechádzke alebo pokojne aj v office. „Beztiažové“ tenisky Walkmaxx so zaoblenou podrážkou mu dodajú väčší pocit pohody a relaxu. Zaoblená podrážka zaisťuje pri chôdzi pocit beztiaže, spevňuje svaly a zlepšuje celkové pohodlie. Podrážka z pevnej recyklovanej gumy má extra protišmykové vlastnosti, medzipodrážka z recyklovanej EVA peny zase tlmí nárazy. 

Náš názor: Walkmaxxky vyrábajú aj pre ženy. S partnerom môžete mať pokojne rovnaké.

Pre mamu

Praktická dizajnová klasika

Ak už vašej mame po rokoch dosluhujú rôzni kuchynskí pomocníci a na „výsluhový dôchodok“ čakajú poškriabané pekáče a panvice, mohla by ju potešiť stará dobrá dizajnová klasika. Holandská rúra je legendou s nepriľnavým povrchom do rúry aj na každý typ sporáku. Zvládne prípravu náročných lahôdok, na ktoré by ste ju netipli: upečie kurča alebo kačicu, spraví v nej guláš, omáčky, polievky, rizotá aj  domáce koláče. 

Náš názor: pomocník do kuchyne pre mamu je ideálnou príležitosťou, ako ho počas Vianoc otestovať spoločne. Mamy a babičky môžu byť napriek jednoduchosti a praktickosti domáceho pomocníka k novinke skeptické. Strávte v kuchyni spoločný čas a v holandskej rúre si pripravte spoločný obed, napríklad na Štefana.

Holandská rúra dokáže nahradiť viaceré staré poškriabené hrnce a panvice. Foto: Delimano

Pre pratetu

Pedikúra bez námahy

Hoci termín u pedikérky je skvelým spojením starostlivosti o seba a relaxom, v čase pandémie oceníme aj praktického pomocníka na welness rituály na doma. Drobnosť z oblasti starostlivosti o seba poteší väčšinu príbuzných. Príkladom je odstraňovač stvrdnutej kože Wellneo® Supreme, ktorý bezpečne odstráni tvrdú, drsnú a suchú kožu na nohách. 

Náš názor: Sympatický praktický darček z oblasti beauty poteší každú ženu v rodine. Kľúčové je, aby bol kompaktný, jednoduchý na ovládanie a skutočne výkonný.

Štýlová brúska na päty spadá do kategórie welness a beauty darčekov, ktoré potešia každú ženu v rodine. Foto: Pexels / Rodnae Production, Wellneo

Pre dedka a babičku

Teplo pri krížovkách aj do dielne

Bývajú vaši (starí) rodičia v dome, ktorý skrýva aj chladnejšie zákutia? Potom by mohli oceniť malý prenosný štýlový ohrievač, ktorý vyhreje každý nedostatočne útulný a teplý kút. Môžu si ho umiestniť na stolík ku kreslu a lúštiť krížovky. S výškou cca 20 cm sa zmestí takmer kamkoľvek a ľahko ho hocikam prenesú. Štýlové a moderné prevedenie má špeciálnu ochranu proti prevráteniu pre väčšiu bezpečnosť. 

Náš názor: dizajnový „teplonosič“ ocení aj partner či manžel do dielne, kamoška, ktorá miluje varené víno na balkóne, alebo brat – študent, keď mu intráku vypadne kúrenie.

Praktický mini ohrievač sa dá položiť prakticky kamkoľvek. Foto: Rovus

Pre každého s vysokým hygienickým štandardom

Nano prístroje na dezinfekciu domácnosti (nielen) počas pandémie

Moderní nano pomocníci využívajú na čistenie a dezinfekciu priestoru 4 zabudované technológie: nano paru, hepa filtre, techonológiu ionizácie a UV-C svetlo. Nano para vniká hlboko do nano úrovne materiálu a ekologickým spôsobom dokáže odstrániť až 99,9 % baktérií a vírusov. HEPA 13 filtre zachytia aj tie najjemnejšie nanočiastočky, zneškodnia tak 99,95 % mikróbov. Ionizácia dokáže bez použitia chemikálií odstrániť široké spektrum vírusov. Štvoricu „silákov“ posilňuje UV-C svetlo, ktoré dokáže opäť zneškodniť 99,9 % mikroorganizmov. V nano výbave zoženie nano čističku vzduchu ideálnu do domácnosti v čase epidémie, nano vysávače a ručné vysávače. 

Náš názor: nano čističe potešia v dobe, keď nám na hygiene a dezinfekcii priestorov špeciálne záleží, pravdepodobne každého mužského aj ženského člena v rodine.

Bojovníci proti baktériám, vírusom a akýmkoľvek mikrómov. Nano prístroje sú ideálnym praktickým darčekom (nielen) v čase pandémie. Foto: Rovus

Pre rodičov

Sťažujú sa na problémy so spánkom, bolesti chrbtice alebo častejšiu únavu? Podľa odborníkov na matrace je vhodné matrac približne raz za desať rokov vymeniť. Za ten čas sa v ňom môže aj pri najlepšej opatere objaviť množstvo mikróbov. Tiež odumretá koža, alergény, presne, roztoče a prach. Viaceré svetové výskumy potvrdili, že roztoče, ktoré roky prežívajú v našich matracoch, môžu spôsobovať či zhoršovať zdravotný stav alergikom, astmatikom a ľudom, ktorých trápia dýchacie ťažkosti. Podľa výskumu Ohio State University môže v jedinom matraci prebývať až milión prachových roztočov. Aby ste pre rodičov či starých rodičov dokázali vybrať správny typ, nemusíte spánkovým expertom. Pomôže vám online poradca, ktorý vám po vyklikaní základných detailoch o „spáčoch“ odporučí ideálny typ. Niektoré matrace majú plusové body vďaka ochrane imunitného systému. Tento rok predstavil výrobca Dormeo novinku: matrac Lux s hrúbkou 30 centimetrov zabezpečuje čisté a priedušné prostredie na spánok. Kombinácia opornej a pamäťovej a  technológie CleanEffect® Essential poskytuje ochranu proti mikróbom, baktériám a prachovým roztočom. 

Náš názor: Kúpa nového matracu je vyššou investíciou ako bežné vianočné darčeky. Pri kúpe hodnotnejšieho darčeku sa oplatí, keď sa naň rodičom zložia v rodine viacerí.

Za problémami so spánkom, bolesťami chrbtice a častejšou únavou môžu byť zodpovedné aj staré matrace. Foto: Dormeo, Unsplash / B. Voros

Pre single kamošku

Deka, ktorá objíma 

... áno, je nám to jasné. Skutočné objatie blízkeho človeka nenahradí nič na svete. Môže ho však aspoň trochu nasimulovať tak, aby bolo obdarovanému počas dlhých chladných večerov teplo a príjemne. Pocit domácej Hygge pohody pomôže navodiť deka (v sete s hrejivým vankúšom so špeciálnymi vláknami Wellsleep) Warm Hug. Súprava je navrhnutá tak, aby evokovala hrejivé objatie, navodila pocit harmónie, tepla, radosti a uznania. Deky v rôznych farebných odtieňoch môžete pravidelne prať a využiť aj ako dekoráciu na sedačku. 

Náš názor: príjemný nenákladný darček, ktorým potešíte pokojne aj sestru, mamu, babičku.

Set vankúša a deky Warm Hug je navrhnutá tak, aby navodila pocit harmóniea evokovala hrejivé objatie. Foto:  Dormeo

Článok bol pripravený v spolupráci so značkami Dormeo, Delimano, Walkmaxx, Wellneo a Rovus. 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…