Muž sa rozhodol svoj majetok zredukovať na 44 vecí. Sníva o tom, že jedného dňa nebude vlastniť nič
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Muž sa rozhodol svoj majetok zredukovať na 44 vecí. Sníva o tom, že jedného dňa nebude vlastniť nič

K minimalizmu chce inšpirovať aj ostatných.

Muž výrazne zredukoval svoj majetok. — Foto: Instagram @robjgreenfield

Bojujete s neustálym neporiadkom či nedostatkom úložného priestoru? Možno vás inšpiruje životný štýl 35-ročného Roba Greenfielda a vydáte sa po jeho stopách. Svoj majetok totiž zredukoval na neuveriteľných 44 vecí.

Žil uponáhľaný konzumný život

Rob nebol vždy zástancom minimalistického štýlu života. Vlastnil digitálnu agentúru a jeho život bol v celku hektický, uponáhľaný a materialistický. Inšpirovali ho však dokumentárne filmy a knihy o jednoduchšom bývaní a rozhodol sa to vyskúšať. Začal tým, že zredukoval svoj majetok na polovicu, zbavil sa všetkého, čo za posledných šesť mesiacov nepoužíval.

Neskôr si uvedomil, že mu toto veľké upratovanie pomohlo a tak celý proces niekoľkokrát zopakoval. Jedného dňa dokonca predal auto a vymenil svoj trojizbový byt za maličký dom v americkej Kalifornii. Po roku takéhoto života opäť podstúpil triedenie svojho majetku a dostal sa na číslo 111. Boli to predmety, ktoré sa mu jednoducho zmestili do batohu, pretože sa chcel vydať za dobrodružstvom.

Majetok neznamená šťastie

Rok cestovania po svete mu otvoril oči natoľko, že sa presťahoval do Orlanda, ktoré sa nachádza na americkej Floride. Postavil si ešte menší domček, na ktorý použil až 99 % recyklovaných materiálov. Svoj majetok medzi časom zredukoval na neuveriteľných 44 kusov, vrátane všetkého, čo potrebuje na varenie a starostlivosť o seba, a len na 12 kusov oblečenia. „V priebehu rokov zmenšovania som zistil, že materiálne statky mi nevytvárajú dlhodobé šťastie ani ma nenapĺňajú – preto žijem tak, ako žijem,“ povedal Rob pre portál Metro a dodal: „Čím viac som počúval korporácie, ktoré mi hovorili, že potrebujem všetky tieto veci, tým viac som bol prilepený k tomu, aby som zarobil viac peňazí.“

Rob ďalej vysvetľuje, že veľké množstvo majetku nekupoval kvôli sebe, ale aby dokázal svoju hodnotu spoločnosti, no nevážil si sám seba, nesprával sa podľa toho, kým naozaj je. Teraz chce, aby dokázal ísť príkladom a učí ľudí, že konzumný spôsob života je niečo, bez čoho sa dá žiť.

Najväčšia obeť? Mobilný telefón

Vzdať sa mobilného telefónu bolo najťažšie, pretože to bola moja forma komunikácie s ľuďmi – nevedel som, či by som bez neho dokázal fungovať,“ opisuje Rob najťažšiu skúšku, s ktorou by mala problém väčšina moderných ľudí. „Predtým, ako som sa rozhodol zahodiť svoj telefón, trénoval som tak, že som ho na mesiac zamkol v zásuvke, aby som sa uistil, že sa bez neho zaobídem,“ vysvetľuje.

V súčasnej dobe nevie presne určiť, koľko vecí vlastní, pretože býva v komunitnom dome, kde obyvatelia zdieľajú väčšinu vecí. „Nevlastnenie ničoho nie je o nepoužívaní ničoho – je to o vyťažení maxima zo zdieľaných zdrojov a našej komunity, čo v konečnom dôsledku zachráni svet,“ vysvetľuje a dodáva: Snívam o tom, že jedého dňa nebudem nič vlastniť, ale práve teraz je pre mňa podstatné, aby som mal čo najlepší vplyv na svet a vlastnil viac majetku,“ vysvetlil.

Rob si kladie za cieľ priniesť trvalo udržateľný životný štýl medzi ľudí na celom svete a inšpirovať ich k malým zmenám vo svojom živote, ktoré majú veľký význam.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…