Dobré noviny
Nádhernú snímku slovenského fotografa si všimol celý svet. Prestížna asociácia ju vybrala ako snímku dňa
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Nádhernú snímku slovenského fotografa si všimol celý svet. Prestížna asociácia ju vybrala ako snímku dňa

Tomáš Slovinský
Tomáš Slovinský — Foto: Instagram - @slovinsky.art

Začiatkom tohto roku americký Národný úrad pre letectvo a vesmír NASA vybral za snímku dňa fotografiu slovenského astrofotografa Tomáša Slovinského. Tentokrát si ho všimla ďalšia dôležitá organizácia.

Univerzitná asociácia pre výskum vesmíru publikovala v stredu Geovedeckú snímku dňa, ktorej autorom je Slovák Tomáš Slovinský. Fotografia pochádza z nórskeho Tromsa, najsevernejšieho mesta tejto severskej krajiny, a zachytáva mimoriadne jasnú októbrovú polárnu žiaru nad nórskym morom. Autor ňou chce poukázať na šance súvisiace s pozorovaním polárnej žiary na Slovensku v nasledujúcich rokoch.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomas Slovinsky (@slovinsky.art)

Podľa Tomáša Slovinského, riaditeľa OZ Astronómia pre všetkých, sa šance na jej pozorovanie s blížiacim sa maximom slnečnej aktivity neustále zvyšujú. „Naše Slnko má niekoľko hlavných cyklov. Najznámejší z nich, 11-ročný slnečný cyklus, pravdepodobne dosiahne svoje maximum v júli 2025. Práve pri Slnku sa začína písať príbeh polárnej žiary, ktorú by sme z našich končín mohli v budúcnosti pozorovať,“ skonštatoval Slovinský.

Astrofotograf Tomáš Slovinský

Dvadsaťsedemročný Košičan bol už od detstva fascinovaný nočnou oblohou. Keď prvýkrát namieril objektív starej zrkadlovky k nočnej oblohe, vedel, že našiel svoju vášeň. Jeho fotografie už šesťkrát vyhrali snímku dňa APOD v NASA a deväťkrát geovedeckú snímku dňa EPOD. Objavili sa však aj v magazíne BBC Sky At Night, v galérii organizácie The World At Night, magazíne International Meteor Organization, či fínskom magazíne Tähdet ja avaruus. Obleteli tak celý svet. Fotografie okrem iného pravidelne publikuje vo vedecko-technickom magazíne Quark.

Pripomenul, že Aurora sa na našom území v minulosti už niekoľkokrát objavila, napríklad v roku 1989 či 2015. Avšak, ak sa chcú pozorovatelia v Európe vydať za jasnou a dynamickou polárnou žiarou, musia ísť severnejšie. V rámci Európy sú obľúbené najmä škandinávske oblasti za hranicou polárneho kruhu, kde je možné vychutnať si polárnu žiaru počas takmer celého roka, najjasnejšie na jar a jeseň.

Pre autora snímky to nie je jediné ocenenie, ktoré za posledné dni získal. Nedávno po ňom slovenský objaviteľ asteroidov Štefan Kürti pomenoval planétku v Slnečnej sústave. Earth Science Picture of the Day (EPOD), v preklade Geovedecká snímka dňa, zdôrazňuje rôznorodé procesy a javy, ktoré formujú našu planétu a životy. Zhromažďuje a archivuje fotografie, snímky, grafiku a umelecké diela s krátkymi vysvetľujúcimi popismi a odkazmi. Rubrika bola založená v roku 2000 a patrí pod Univerzitnú asociáciu pre výskum vesmíru.

Už ste čítali?