Tereza má recept proti depresii z pandémie: Toto doma robíme, aby sme zostali zdraví. Nepodľahnite beznádeji
Marián Tabakovič
Marián Tabakovič

Tereza má recept proti depresii z pandémie: Toto doma robíme, aby sme zostali zdraví. Nepodľahnite beznádeji

Administrátorka veľkej facebookovej skupiny, ktorá radí pacientom s koronavírusom, napísala dlhý príspevok, ktorým chcela priniesť ľuďom nádej.

— Foto: Facebook.com/Tereza Boehmová

Česká novinárka Tereza je administrátorkou veľkej facebookovej skupiny, ktorá radí pacientom s koronavírusom v Česku a Slovensku. S horšujúcou sa situáciou ich čoraz viac pribúda a viacerí členovia skupiny priznávajú, že súčasná situácia je pre nich už priveľmi náročná a psychicky ju nezvládajú. Tereza priznala, že niektorí z nich jej napísali súkromné správy plné zúfalstva. Rozhodla sa napísať dlhý otvorený príspevok, ktorý by priniesol nádej tým, na ktorých pandémia ťažko dolieha.

Bála sa o deti, o muža, o rodičov, o priateľov

Tereza uviedla, že mala oveľa väčší strach vlani, keď ešte nebola vakcína a situácia bola naozaj bezvýchodisková. “Bála som sa o deti, o muža vo firme, bála som sa o rodičov, o priateľov,” uviedla. Tento rok je však situácia iná - “máme očkovanie”, zdôraznila. “Áno, nechráni nás tak dobre pred nákazou, ako to vyzeralo pri pôvodnej mutácii vírusu, ale stále chráni veľmi dobre proti vážnemu priebehu choroby,” pokračovala administrátorka pacientskej skupiny.

Novinárka Tereza napísala dlhý príspevok plný rád a optimizmu.
Novinárka Tereza napísala dlhý príspevok plný rád a optimizmu. Foto: Facebook.com/Tereza Boehmová

Umierajú podľa nej najmä neočkovaní a keď sa už očkovaný dostane do nemocnice, “väčšinou potrebuje maximálne kyslík, ak má zápal pľúc, tak antibiotiká a podpornú liečbu a po pár dňoch sa vráti normálne domov.” Samozrejme, horšie sú na tom starší a chorí ľudia.

Tereza spomenula aj tretiu posilňovaciu dávku vakcíny, na ktorú môžu ľudia ísť a ktorá “pomôže prekonať zimu.” Jej účinnosť proti ťažkému priebehu choroby je “vynikajúca”.

Deti nechajte doma a kúpte si sprej

Čo s deťmi, ktoré sú na vakcináciu príliš malé a chodia do školy? “Nečakajte, že to za vás vyrieši štát, riaditeľ, alebo hygiena. Je im to úplne jedno. Deti skrátka obetovali premoreniu. Ak to nechcete, neposielajte ich do kolektívou a nechajte ich doma, kým sa preženie to najhoršie - do Vianoc,” uviedla. Medzitým by mala Európska lieková agentúra schváliť vakcíny pre deti od päť rokov a to “strašne pomôže brániť šíreniu choroby zo škôl do spoločnosti." Všetci podľa nej budeme “čumieť”, čo to urobí s pandémiou.

Ďalšia Terezina rada je medzi ľuďmi menej známa - ona aj jej rodina používajú práškový sprej do nosa Taffix. “Zatiaľ nám to už rok funguje perfektne,” tvrdí. Taffix by mal podla štúdií znižovať šancu, že v najbližších hodinách po aplikácii dostanete covid. Stále však treba používať respirátory a ide len o akúsi doplňujúcu ochranu k očkovaniu a rúškam. Tereza ani jej rodina zatiaľ covid nedostali. “Snáď to vydrží,” dúfa administrátorka. Ako dodala, ľudia s očkovaním majú šancu vyhnúť sa covidu a netreba podľahnúť beznádeji.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…