Bratislava sprísnila podmienky pre hazard. Tieto dni sa do herní a kasín nedostanete
Dobré noviny
Dobré noviny

Bratislava sprísnila podmienky pre hazard. Tieto dni sa do herní a kasín nedostanete

V Bratislave bude hazard opäť nedostupnejší.

V októbri prijali bratislavskí mestskí poslanci nové všeobecne záväzné nariadenie, ktoré zakazuje vo vybraných dňoch prevádzkovať v meste hazardné hry. Bratislava tak pokračuje v trende postupného vytláčania hazardu za svoje brány.

Hlavné mesto za posledné roky stupňuje tlak voči hazardu. Od 1. januára 2021 je zakázané umiestňovať herne a kasína na území Bratislavy. Tento krok schválili poslanci mestského zastupiteľstva všeobecne záväzným nariadením ešte v decembri 2020. Zo 40 prítomných poslancov hlasovalo za 39, jeden sa zdržal.

Neznamenalo to však okamžité zatvorenie herní a kasín v Bratislave. Schválený zákaz sa týka iba udeľovania nových licencií. Súčasní prevádzkovatelia tak môžu pokračovať vo svojej podnikateľskej činnosti až do doby, kedy im skončí platná licencia, približne do roku 2023 - 2024. Následne im už nebude opätovne udelená.

Čo je všeobecne záväzným nariadením?

Pod všeobecne záväzným nariadením rozumieme právnu normu, ktorú vydáva obec alebo samospráva. Všeobecne je záväzná pre všetky osoby a subjekty pôsobiace na území daného celku. Teda v prípade obce je to pre celé územie obce a pokiaľ všeobecne záväzné nariadenie vydá samosprávny kraj, platí na celom území kraja.

Túto právnu normu schvaľuje obecné zastupiteľstvo a na jeho prijatie je potrebný súhlas väčšiny poslancov. V prípade kraja je to trojpätinová väčšina. Všeobecne záväzné nariadenie musí rešpektovať ústavu a zákony Slovenskej republiky.

Úspech iniciatívy Zastavme hazard

Mesto týmto krokom vyhovelo iniciatíve Zastavme hazard, ktorá v rámci petície zozbierala 73 434 platných podpisov z radov obyvateľov Bratislavy. Podľa signatárov bol hazard v meste zdrojom porušovania verejného poriadku. V prospech zákazu sa vyjadril aj primátor hlavného mesta Matúš Vallo, ktorý uviedol, že “Bratislava sa prijatím tohto nariadenia posunie dopredu”.

Nadšenie neskrývali ani zástupcovia petície za zákaz hazardu. Ocenili najmä odhodlanosť mestských poslancov, ktorí nepodľahli tlaku majiteľov kasín. Tí chceli získať výnimku pre kasína v hoteloch, moteloch a penziónoch. Mesto totiž nemá v súčasnosti zákonnú možnosť, ako obmedziť počet týchto kasín. Podľa zástupcu iniciatívy Zastavme hazard by tak začali kasína pribúdať vo všetkých bratislavských hoteloch, moteloch a penziónoch.

Nesúhlasný postoj majiteľov kasín a Asociácie zábavy a hier

Opačný názor má jeden z prevádzkovateľov kasín, ktorý sa v rámci debaty o návrhu všeobecne záväzného nariadenia prihlásil o slovo. Podľa neho celoplošný zákaz hazardu inde na Slovensku alebo v Čechách nepriniesol nič dobré. Naopak, začal sa rozvíjať čierny trh. Podľa jeho názoru je súčasná legislatíva dostatočná a nie je potrebné ju meniť.

Podobný postoj zdieľa aj Asociácia zábavy a hier. Podľa ich hovorkyne Dominiky Lukáčovej, ktorá pre TASR uviedla, že sa hazard v Bratislave zakazuje už štyri roky. Ďalšie štyri roky bude legálne fungovať, teda až do doby, než herniam a kasínam skončia platné licencie. Pre obyvateľov sa teda nič zásadné nemení a nedôjde k žiadnemu posunu. Opäť zároveň prizvukuje zvýšené riziko rozvoja ilegálnych herní v Bratislave.

Čo prinesú nové obmedzenia hazardu v Bratislave?

Zákazom vydávania nových licencií pre kasína a herne však tlak voči hazardu v Bratislave neskončil. V októbri tohto roku prijali bratislavskí mestskí poslanci nové všeobecne záväzné nariadenie. V určených dňoch bude v hlavnom meste zakázané prevádzkovať hazardné hry. Zákaz obsahuje široké spektrum od výherných prístrojov, cez terminály videohier až po zariadenia obsluhované priamo hráčmi.

V pôvodnom návrhu boli uvedené štátne sviatky - 1. máj, 8.máj a 5.júl. Na návrh jedného z mestských poslancov boli nahradené inými dňami padajúcimi na Veľkonočnú sobotu, Veľkonočnú nedeľu a 17. november. Mestské zastupiteľstvo túto zmenu akceptovalo a schválilo.

Online kasín sa zákaz netýka

Zákaz sa už štandardne netýka online hazardu, na ktorý nemajú mestá, obce a ani VÚC dosah. Stávkové kancelárie a online kasína budú dostupné teda aj počas týchto dní.

Online kasína na Slovensku sú pomerne nová záležitosť. K ich legalizácii došlo iba pred niečo vyše 2 rokmi a prvé online kasíno bolo spustené v januári 2020. Dnes pôsobí na našom území hneď niekoľko legálnych online kasín.

Dá sa predpokladať že s obmedzovaním klasických herní bude online hazard naďalej rásť.

Hazard v hlavnom meste v číslach

Ku koncu roka 2019 bolo v Bratislave prevádzkovaných 89 herní, šesť kasín a dve prevádzky binga. Počet technických zariadení radených do kategórie hazardných hier bol ku koncu rovnakého roka 2651 kusov. Sem spadajú napríklad videohry, výherné prístroje, rulety či výherné prístroje umiestnené v kasíne.

Príjem mesta z hazardných hier bol v roku 2019 vo výške 2 756 433€. Aj napriek tomu mesto tvrdí, že prijatím obmedzení hazardu v Bratislave neutrpí rozpočet mesta žiadnu stratu.

Kroky mesta za posledné roky majú jasný smer. Postupne vytlačiť hazard z Bratislavy. Či táto snaha bude alebo nebude úspešná a hlavne prospešná pre obyvateľov mesta ukáže čas.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.