Dobré noviny
Takmer polovica Slovákov nevie uviesť pozitívny krok vlády
SITA
SITA

Takmer polovica Slovákov nevie uviesť pozitívny krok vlády

Pri otázke o najlepšom kroku vlády Roberta Fica v roku 2006 uviedlo konkrétny pozitívny krok 60 percent respondentov.

BRATISLAVA 15. júla - V súvislosti s hodnotením prvých krokov vlády Roberta Fica až 47 percent respondentov nevedelo uviesť nijaký konkrétny dobrý krok súčasnej vlády.

Informujú o tom výsledky projektu IVO Barometer, ktoré vyhodnotili analytici Inštitútu pre verejné otázky (IVO) v spolupráci s ďalšími expertmi.

Ďalších 12 percent takýto krok jednoducho nevidelo a konkrétny pozitívny krok uviedlo 41 percent opýtaných.

Horšie ako v roku 2006

Pri otázke o najlepšom kroku vlády Roberta Fica v rámci sociologického prieskumu v novembri 2006 uviedlo konkrétny pozitívny krok 60 percent respondentov.

"Desať percent pokladalo za najpozitívnejší samotný fakt politickej zmeny a zostavenia vlády jednej strany, Smeru-SD, pričom viacerí si od nej sľubovali ľahšie presadzovanie zámerov, viac politickej stability a pokoja," uvádzajú výsledky projektu.

Títo respondenti zároveň pozitívne hodnotili snahu vlády o dialóg s opozíciou, spoluprácu s predstaviteľmi rozličných sektorov a odvetví, ako aj ponúknutie pozície splnomocnenca pre národnostné menšiny predstaviteľovi opozičného Mostu-Híd.

Tri percentá nepoznajú zlý krok vlády

Najčastejšie uvádzané pozitívne kroky vlády Fica sa podľa projektu IVO Barometer týkali pripravovaných sociálno-ekonomických opatrení.

Druhú stranu mince ukazujú predstavy verejnosti o najhoršom kroku vlády.

"Ani k nemu sa nevedela vyjadriť takmer polovica respondentov (48 percent)," píše sa v projekte.

Ďalšie tri percentá žiadny zlý krok nevideli. V konkrétnych odpovediach opýtaní najčastejšie uvádzali rozhodnutie vlády zrušiť rovnú daň a zvýšiť daňové zaťaženie úspešnejším jednotlivcom, firmám i bankám.

Euroval, dôchodky i populizmus

"Tŕňom v oku" desiatich percent bola samotná politická zmena, ktorá priniesla k moci vládu jednej strany, nedostatočne kontrolovanú roztrieštenou opozíciou.

Nespokojní respondenti podľa výsledkov vyčítali vláde či jej konkrétnym členom odbornú nekompetentnosť, populizmus, autoritárstvo premiéra Fica, stranícky klientelizmus a podliehanie vplyvu finančných skupín.

"Opýtaní tiež negatívne hodnotili chystané zmeny v dôchodkovom systéme, najmä zásahy do druhého piliera (šesť percent)," uvádzajú výsledky.

Terčom kritiky troch percent respondentov sa stalo schválenie trvalého eurovalu a finančná pomoc iným krajinám, v čom niektorí vidia prejav priveľkej ústupčivosti voči Bruselu.

Inštitút pre verejné otázky uskutočnil v dňoch 5. – 11. júna výskum názorov verejnosti na aktuálne spoločenské a politické otázky. Zber údajov zabezpečila agentúra FOCUS prostredníctvom siete vyškolených anketárov na reprezentatívnej vzorke 1 026 obyvateľov SR vo veku od 18 rokov.

Údaje boli zozbierané metódou osobných rozhovorov. Pri analýze povolebnej situácie na Slovensku boli použité aj dáta z predchádzajúcich výskumov IVO.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…