Dobré noviny
Prichádza lockdown, núdzový stav i zákaz vychádzania. Toto potrebujete vedieť o opatreniach, ktoré schválila vláda
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Prichádza lockdown, núdzový stav i zákaz vychádzania. Toto potrebujete vedieť o opatreniach, ktoré schválila vláda

— Foto: TASR

Situácia je najvážnejšia, v akej sme kedy boli. 

Potvrdené! Na Slovensku bude od štvrtka platiť na 90 dní núdzový stav. Schválený je aj zákaz vychádzania. Rozhodla o tom vláda a informoval o tom premiér Eduard Heger.

Zákaz vychádzania s výnimkami

Zákaz vychádzania bude platiť od štvrtka, výnimka bude od 1.00 do 5.00 h. Vláda schválila aj viacero výnimiek zo zákazu vychádzania, priblížil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ide napríklad o nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode (potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, noviny), nevyhnutné služby (okienkový predaj gastroprevádzok, banky, poisťovne, autoservisy a STK, čistiarne, výdajne e-shopov, kľúčová služba, optiky, servis mobilov, kúpele zo zdravotných dôvodov). Výnimkou bude aj cesta do a zo zamestnania s potvrdením od zamestnávateľa. Vláda podľa Lengvarského výrazne odporúča home office.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/obycajni.ludia.a.nezavisle.osobnosti/videos/617415819608603

Cesta na a z očkovania a testovania na ochorenie Covid-19 či cesta do jaslí a škôl tvorí tiež výnimku zo zákazu vychádzania. V tomto prípade je povolený sprievod. Ľudia budú môcť ísť aj do prírody v rámci okresu.

Výnimkou ďalej bude cesta na účel starostlivosti o hospodárske zvieratá, venčenie psov a mačiek do 500 metrov od bydliska. Zákaz vychádzania sa nebude týkať ani zdravotnej starostlivosti a cesty na účel starostlivosti o blízku osobu. Výnimky taktiež platia pre pohreb, sobáš a krst.

"Je potrebné, aby sme sa ako spoločnosť zomkli. Situácia je vážna," povedal premiér. Zomknutie je podľa neho dôležité medzi očkovanými aj neočkovanými, v koalícii aj opozícii a v celej spoločnosti. Núdzový stav upravuje ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Možno ho vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Zákon však dopĺňa, že "núdzový stav vyhlásený z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie" možno predĺžiť najviac o 40 dní, aj opakovane. Musí s tým však vysloviť súhlas Národná rada SR, a to do 20 dní od prvého dňa predĺženia. Tento systém má byť "ústavná poistka" v rámci deľby moci a systému bŕzd a protiváh v parlamentnej republike.

Naposledy bol núdzový stav na Slovensku vyhlásený vlani od 1. októbra do 14. mája tohto roka.

Školy nechajú otvorené, berú to na seba

Školy na Slovensku sa budú zatvárať ako posledné. Informoval o tom minister hospodárstva Richard Sulík s tým, že jeho liberáli si uplatnili právo veta. Súhlasí s tým, aby bolo testovanie na školách povinné. "Uplatnili sme si právo veta. Oceňujem, že koaliční partneri rešpektujú a dodržujú koaličnú zmluvu, ktorá takéto právo veta jednotlivým stranám priznáva. My to robíme mimoriadne zriedkavo," povedal minister hospodárstva.

"Nechceme vychovať generáciu nevzdelaných detí, to by bola obrovská spoločenská škoda," dodal. Minister hospodárstva poznamenal, že školy boli v predchádzajúcom období veľmi dlho zatvorené. To, že sa nezatárajú školy, nie je podľa Sulíka zodpovednosť premiéra, ale berú to na seba.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/branislav.grohling/posts/489759642510325

Minister školstva Branislav Gröhling na Facebooku otvorené školy obhajoval. Poukázal na to, že okrem škôl bude možné chodiť aj do práce a pracujúcich je štyrikrát viac ako žiakov, navyše, sú starší a rizikovejší. V tomto prípade poukázal aj na väčšiu mobilitu. Zároveň na sociálnej sieti tvrdí, že v školách je fixná skupina ľudí.

"V triede sa stretáva vždy tá istá skupina, ktorú vieme ľahko izolovať, ak sa tam objaví pozitívny človek. Toto neplatí pre obchod, reštauráciu, nákupné centrum či iné zariadenie," povedal minister školstva. Ak sa podľa jeho slov pozitívny človek objaví v reštaurácii, je prakticky nemožné izolovať ľudí, s ktorými prišiel do kontaktu.

Ako to bude s podnikmi a vstupom na pracovisko

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?