Dobré noviny
Letušky a pilot sa podelili o tipy, ako spať počas dlhých letov: Nebojte sa využiť veci, za ktoré platíte
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Letušky a pilot sa podelili o tipy, ako spať počas dlhých letov: Nebojte sa využiť veci, za ktoré platíte

Spánok v lietadle.
Spánok v lietadle. — Foto: Pexels, Alex Azabache / Unsplash, ismail mohamed - SoviLe

Tiež sa bojíte sklopiť sedadlo?

Dlhé lety môžu byť únavné, no a spánok v lietadle nepatrí práve k tým najkomfortnejším spôsobom oddychu. Poznáte to - nedostatok miesta na nohy, nepohodlné sedadlá a následná bolesť krku, nehovoriac o hlučných susedoch a neprimeranej klimatizácii. Lenže spánok počas diaľkového letu môže znamenať množstvo výhod, ktoré oceníte, keď dorazíte do cieľovej destinácie. Vrátane toho, že počas prvých dní na novom mieste na vás nedopadne prílišná únava.

Letušky a piloti pre portál Metro prezradili svoje tipy, ako sa čo najlepšie vyspať v lietadle a to dokonca aj keď lietate v ekonomickej triede.

Šikovný trik s vymenením sedadla

Bella Sapsworthová bola dlhé roky letuškou pre spoločnosť Emirates, takže dlhé lety zažívala na dennom poriadku. Jej prvý tip sa týka bežného cestovateľského triku – ide o sklápanie sedadla. Sused na sedadle za vami vás síce nepochváli, no len úplné sklopenie sedadla vám poskytne najlepšiu možnú polohu na spánok. „Skloňte si sedadlo, “ hovorí Bella. Keďže platíte za polohovateľné sedadlo, nemali by ste sa báť použiť ho.

Ďalším tipom od Belly je myslieť na správnu stravu či pitný režim. To, čo jete a pijete počas cestovania, môže mať veľký vplyv na to, ako sa počas cesty cítite či ako spíte. Áno, ste v dovolenkovom režime a je lákavé začať dovolenku pohárikom alkoholu, no Bella to neodporúča. „Pite veľa vody a hlavne sa vyhnite sa alkoholu a káve, pretože vás dehydrujú,“ hovorí.

Dôležité je podľa nej myslieť aj na to, kde v lietadle sedíte. Ak sa chcete po pristátí cítiť oddýchnutí, oplatí sa rezervovať si konkrétne miesto. „Skúste si zarezervovať miesto pri krídle a ďaleko od toaliet,“ hovorí Bella a vysvetľuje: „Toalety sú hlučné a rad nad krídlom má viac miesta pre nohy, keďže ide o núdzový východ.“ Ďalej dodáva šikovný spôsob, ako takéto miesto získať na poslednú chvíľu: „Ak sa spýtate pri odbavovacej prepážke, zvyčajne nechajú tieto miesta voľné, ak let nie je plný – takže vám môžu miesto vymeniť.“

Nevyhnutné drobnosti

Pri cestovaní by ste podľa Belly nemali zabudnúť ani na pár drobností, ktoré sa oplatí mať v príručnej batožine. Ide o masku na oči, vankúšik či deku a hrubšie ponožky – klimatizácia môže byť naozaj chladná. Pri nadmernom hluku oceníte aj slúchadlá, no uistite sa, že sú pohodlné a dokážete v nich spať. Čo sa týka pohodlnosti, mali by ste myslieť aj na pohodlné oblečenie, ktoré vám spánok taktiež uľahčí.

Priplaťte si

O svoje tipy sa podelil aj pilot Mike, ktorý lieta na VIP biznis lietadlách. „Mojím najlepším tipom je urobiť čokoľvek, aby ste mohli letieť v business triede,“ hovorí. „Pozrite sa na predajné ceny lístkov, choďte mimo špičky a uistite sa, že máte ploché lôžko." Rovnaké lety využíva aj on pri presunoch mimo službu. Zároveň je dobré, pokiaľ si už pri nástupe do lietadla zmeníte čas na čas v cieľovej destinácii a počas celej cesty sa mu prispôsobíte.

Manažérka kabíny Helen Varcoeová ešte dodáva, že by ste večer pred letom mali ísť spať bez pozerania televízora a včasne odložiť telefón, ktorý môže spánok narúšať. Počas letu je dôležité aj zachovanie bežnej rutiny: „Vaša rutina pred spaním by mala byť takmer rovnaká ako u vás doma, takže dodržujte postup, ktorý si vyberiete. Umyte si zuby, prezlečte sa...“

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…