Život tohto pedagóga dokazuje, že práca so znevýhodnenými deťmi je poslaním: Všetky sú pre mňa výnimočné
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Život tohto pedagóga dokazuje, že práca so znevýhodnenými deťmi je poslaním: Všetky sú pre mňa výnimočné

Jeho študenti sú naozaj nadaní, len im chýbajú potrebné zariadenia.

Učiteľ spraví pre študentov všetko. — Foto: TikTok @cguazam

Práca so zdravotne znevýhodnenými deťmi nie je len obyčajná práca. Špeciálny pedagóg Cikgu Azama je dôkazom toho, že je to celoživotné poslanie. Je to prejav vášne pomáhať druhým.

Od lesníka cez IT až k deťom

Cikgu najprv neplánoval takúto životnú dráhu. Na malajzijskej univerzite získal titul v odbore lesníctvo, neskôr pracoval na IT oddelení. Okrem toho mal však aj druhú prácu, kde pripravoval rôzne aktivity pre školákov.

@cguazam

This is my inovation project.Special to assist my blind student for their running.. 😁😁😁 Berjaya habiskan 5km last year.Bangga cikgu

♬ original sound - HRC IWAN🇮🇩 - IWAN🇮🇩

Po čase ho táto vedľajšia práca priviedla k vytváraniu aktivít pre deti so špeciálnymi potrebami. Pretože Cikgu nebol oboznámený s potrebami týchto študentov, vo voľnom čase sa vzdelával prostredníctvom kníh či časopisov.

Rodičovské slzy radosti

Počas tohto obdobia dokázal pomôcť študentovi s detskou mozgovou obrnou, ktorý mal problém zbierať kamene z rieky ako ostatní študenti. Cikgu zalovil v pamäti a spomenul si, ako sa z knihy učil o vodnej terapii. Poradil študentovi, aby ponoril ruky do vody. „Po niekoľkých minútach sa stuhnutosť jeho rúk začala uvoľňovať a keď som mu viedol ruky, dokázal nazbierať z rieky nejaké kamene," povedal pre portál Malay Mail. „Keď som mu pomáhal, počul som slzy radosti jeho rodičov, ktorí tam boli s nami."

Tento moment sa vryl do Cikguoveho srdca natoľko, že sa vrátil naspäť do školy, aby získal titul zo špeciálnej pedagogiky. Napriek tomu, že bol vyškolený na to, aby učil študentov s autizmom a hyperaktívnou poruchou, zistil, že bude učiť aj zrakovo postihnutých a nevidomých. Prekvapilo ho to, no zobral to ako výzvu. Cikgu vo voľnom čase opäť zisťoval, čo všetko môže spraviť pre svojich študentov, aby im uľahčil život.

Keď s nimi začal komunikovať, uvedomil si, že mnohé z jeho detí nerozpoznali svoj potenciál. „Je sklamaním vidieť, že sú to inteligentné deti, ale sú tak zvyknuté na uzavreté prostredie, že nechcú spoznávať vonkajší svet. Aj keď sú zrakovo postihnutí alebo nevidomí, zaslúžia si preskúmať vonkajší svet,“ povedal. „Výzvou pre mňa je teda vrátiť im stratenú dôveru a to pomocou vonkajších aktivít či interakcií."

Skladací vozík ako pomôcka

Robí to napríklad tak, že pomáha svojim študentom bežať - jednoducho im položí ruky na ramená, aby ich viedol. Jedna z jeho žiačok, Nur Yusrina Alisyaová, nielenže miluje beh, ale stala sa aj absolútnou hviezdou, ktorá získala niekoľko ocenení a trofejí na športových podujatiach.

Cikgu rád dáva svojim študentom slobodu behať, no ako starne, nedokáže s nimi držať krok. Našťastie, jeden z jeho študentov mu dal presnú inšpiráciu, ktorú potreboval. „Jedného dňa na tréningu som videl jedného zo študentov tlačiť skladací vozík a vtedy mi to napadlo." povedal. „Požiadal som Alisyu, aby vykonala skúšobnú jazdu s vozíkom a funguje to. Teda okrem nedostatočnej flexibility vozíka, pretože sa nemôže otáčať."

@cguazam

Ramai tanya ttg versi awal.Sebijik mcm trolley pasaraya 😂.Tapi Alisya waktu ni gembira sgt sebab 1st time lari xperlu pegang bahu cikgu @ guna tali.

♬ original sound - K H A I

Odvtedy si Cikgu stanovil za cieľ vytvoriť ešte lepšie zariadenie. Video jeho prvého prototypu sa okamžite stalo virálnym. „Všetci moji študenti sú pre mňa výnimoční a niektorí z nich sú aj súčasťou športového tímu školy. Potrebujú však zariadenie, ktoré im pomôže, aby sa mohli zapojiť do športových aktivít,“ povedal. „Toto zariadenie je schopné naplniť túto potrebu a pomáha aj pri budovaní sebadôvery mojich študentov."

Odvtedy vydal aj vylepšenú verziu, no výroba tretej sa v dôsledku pandémie spomalila. To však Cikgua nezastavilo v snahe omáhať svojim študentom, pre ktorých vymýšľa ďalšie a ďalšie vynálezy alebo terapie, aby mohli všetci prosperovať, pretože si to zaslúžia.

Už ste čítali?

Čakáte pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke? Máme…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.