Dobré noviny
Príbeh pomoci i lásky. Katolícky tínedžer Jan skrýval pred nacistami Židovku, do ktorej bol zamilovaný
Simona Gálová
Simona Gálová

Príbeh pomoci i lásky. Katolícky tínedžer Jan skrýval pred nacistami Židovku, do ktorej bol zamilovaný

Jan a Nacha.
Jan a Nacha. — Foto: United states holocaust memorial museum; Elizabeth Gilliam

Janova rodina skutočne dodržiavala jedno z kresťanských príkázaní - miluj blížného svojho. Židom pomáhali, aj keď im za to hrozil trest smrti.

Každého, kto pomôže Židom, ktorí utiekli z geta, čaká smrť. Toto nariadenie, ktoré vydali v roku 1942 nemecké úrady vo Varšave, si prečítal aj poľský katolícky tínedžer Jan Kostanski. Po chrbte mu prebehli zimomriavky hrôzy. Bol to práve on, ktorý z geta len pred pár dňami prepašoval troch Židov do bezpečia.

Rodina Kostanských a Wierzbických.
Rodina Kostanských a Wierzbických. Foto: United states holocaust memorial museum

Židia a Nežidia

Jan Kostanski mal pätnásť rokov, keď sa spolu dvoma sestrami a matkou Vladislavou presťahovali do činžiaku vo Varšave, kde nadviazali hlboké priateľstvo so židovskou rodinou Wierzbických. Už o pár mesiacov na to Nemci vytvorili varšavské geto, aby oddelili nenávidených Židov od ostatných. Múr, ktorý rozdeľoval geto od okolitého sveta, prechádzal presne medzi bytmi Kostanských a Wierzbických. Susedské vzťahy mali byť odvtedy minulosťou.

Namiesto toho, aby poslúchli nacistické príkazy nemať už nič spoločné so Židmi, mama Vladislava a syn Jan začali do geta zmáhaného chudobou a biedou pašovať potrebné jedlo a lieky. Nedostatočné nemecké prídely odsudzovali Židov uväznených v gete na pomalú smrť hladom. Ich prežitie záviselo od toho, ako veľmi odvážni budú pašeráci.

Wierzbický vo varšavskom gete.
Wierzbicky vo varšavskom gete. Foto: United states holocaust memorial museum

Prepašovať jedlo dnu a ľudí von

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?