Príbeh pomoci i lásky. Katolícky tínedžer Jan skrýval pred nacistami Židovku, do ktorej bol zamilovaný
Simona Gálová
Simona Gálová

Príbeh pomoci i lásky. Katolícky tínedžer Jan skrýval pred nacistami Židovku, do ktorej bol zamilovaný

Janova rodina skutočne dodržiavala jedno z kresťanských príkázaní - miluj blížného svojho. Židom pomáhali, aj keď im za to hrozil trest smrti.

Jan a Nacha. — Foto: United states holocaust memorial museum; Elizabeth Gilliam

Po niekoľkých týždňoch sa tak presunuli do menšieho geta v Otwocku pri Varšave, ktoré nebolo tak nebezpečné ako to varšavské. Nacisti sa však v jeden deň rozhodli geto uzavrieť a poslať všetkých obyvateľov do koncentračných táborov. V ten deň bola v gete aj Janova sestra, Jadzia, ktorá utekala do Varšavy, aby oznámila Janovi a mame, že susedov vezú na smrť. Keď prišli na vlakovú stanicu, bolo už neskoro. Vlak spolu s Wierzbickými smeroval do tábora smrti Treblinka.

Keď prechádzal vlak cez Varšavu, Židom vo vlaku sa podarilo uvoľniť ostatný drôt na okne, a keď vlak spomaľoval, podarilo sa im uniknúť. Medzi nimi boli aj Wierzbickí, ktorých Jan s mamou opäť ukryli. Dva roky Vladislava riskovala svoj život i životy svojich detí, aby ochránila židovskú rodinu. Napriek tomu, že jej za schovávanie Židov hrozil trest smrti, vo svojej pomoci neprestávala a rovnaký prístup mal aj jej syn Jan. Dôvodom však už nebola len záchrana nevinných životov, Vladislava sa zamilovala do Aizika Wierzbického a Jan sa zase zaľúbil do peknej Aizikovej dcéry, Nechy.

Nacha a Jan vo varšavskom gete (1941).
Nacha a Jan vo varšavskom gete (1941). Foto: United states holocaust memorial museum

Prečkali až do oslobodenia

Obaja preto neváhali tvrdo pracovať, aby uživili seba aj Wierzbických. Vo svojej záchrannej misii pokračovali až do roku 1944, kedy vo Varšave vypuklo povstanie. Vladislava spolu s dcérami boli nútené opustiť mesto, zatiaľ čo mladý Jan sa pridal počas neúspešného povstania na stranu Židov.

Keď Nemci zničili aj ich byt, kde ukrývali susedov, Jan sa s nimi presťahoval do pivnice, ktorá sa však skôr podobala bunkru v troskách. Tí, ktoré sa tam ukrývali, čelili neustálemu nebezpečenstvu. No napriek ťažkým podmienkam si Jan vždy našiel spôsob, ako nájsť útočisko pre tých, ktorí to potrebujú. V úkryte spoločne čakali až do 17. januára 1945, kedy Varšavu oslobodili sovietski vojaci.

Jan a Nacha v Austrálii.
Jan a Nacha v Austrálii. Foto: Elizabeth Gilliam

Po vojne sa obe rodiny presťahovali do Austrálie, kde si Vladislava vzala za muža Aizika Wierzbického a mladý Jan sa zase oženil s Nachou. V roku 1983 Vladislava aj so synom získali ocenenie Spravodliví medzi národmi za pomoc, ktorú poskytli, aj keď im samým hrozila smrť. „Urobil som to, pretože to bola pre mňa prirodzená vec,“ vysvetlil Jan, ktorý sa riadil heslom – nikdy sa nevzdávať, nikdy sa nebáť a nikdy neohroziť svoju integritu. „Jan s jeho sestrami a matkou stelesňovali ideál ľudskosti. Miluj blížneho svojho – to znamená oveľa viac než len fyzickú odvahu, ale najmä morálnu silu,“ povedal o Janovi jeho priateľ John Searle.

Časť 3 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…