Dobré noviny
Šárku na základnej škole šikanovali. Napísala knihu, ktorou pomáha tým, ktorí sa ocitli v podobnej situácii
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Šárku na základnej škole šikanovali. Napísala knihu, ktorou pomáha tým, ktorí sa ocitli v podobnej situácii

Mladá Šárka bojuje proti šikane.
Mladá Šárka bojuje proti šikane. — Foto: Instagram @pointa.cz / Instagram @denik_svacinka

Mladá Češka bojuje proti šikane.

Šárka Tomečková je mladá Češka, ktorá na základnej škole čelila nepríjemnostiam, aké by nemalo zažiť žiadne dieťa. Stretla sa s neprijatím a šikanou, ktorá sa vo veľkej miere podpísala aj na jej sebavedomí. Teraz však nabrala odvahu a vydáva knihu, ktorá má za úlohu pomáhať iným v podobných situáciách.

Začala veriť, že za šikanu môže ona sama

Šikanováná Šárka začala na ZŠ postupne verit, že za šikanu môže ona sama. Čo bolo horšie, prestala si veriť a prestala veriť aj druhým. „Väčšinou to boli také krátke úseky, v ktorých som bola stredobodom pozornosti zo strany niektorých spolužiakov, ale nebola to pozornosť, ktorú by som chcela. Boli aj dni, kedy to nekončilo v škole, ale pokračovalo v súkromných správach. Cítila som sa chvíľami na rozpadnutie, pretože znášať posmešky kvôli vzhľadu nie je pre dieťa jednoduché,” povedala Šárka pre portál Hate Free

Šárka sa so svojimi problémami rozhodla bojovať po svojom. Začala si písať denník. Nepísala si však zážitky, ako zvykne väčšina mladých dievčat, ale zamerala sa na svoje pocity, náladu či pohľad na samú seba.

Jej denník by mohol pomôcť aj druhým

„Pomohlo mi to, preto som si povedala, že by denník mohol byť prínosom aj pre druhých,“ opisuje svoj zámer mladá Češka. Z jednoduchej myšlienky vznikla knižka Svačinka, ktorá prináša rôzne úlohy. Tie počas desiatich dní pomôžu čitateľom porozumieť vlastným pocitom a získať nadhľad. „Úlohy sa väčšinou týkajú tém sebalásky a sebavedomia, ktoré veľa ľuďom, a predovšetkým mladým, chýbajú. Ukazujú iný pohľad, ktorý som ja sama musela hľadať,“ ozrejmuje Šárka.

Napriek tomu, že autorka pri tvorbe publikácie spolupracovala s odborníkmi, nejde o odbornú literatúru. Šárkiným hlavným cieľom je podporiť druhých a možno aj ukázať nové riešenia či cesty. Publikácia podľa nej môže byť pomôckou predovšetkým pri prekonávaní šikany alebo hľadaní seba samého. „Snažila som sa do knihy zahrnúť tipy, ktoré by mohli čitatelia využiť v ťažších chvíľach vrátane kontaktov na organizácie, ktoré sa týmto témam venujú. Na čo v knihe stále upozorňujem, je: nie si sám/sama, všetci nie sú zlí, zver sa niekomu, si skvelý/á,” dodáva.

Už ste čítali?