Dobré noviny
Ľudia nabíjajú svoje mobily nesprávne. Stačí sa vyhnúť týmto piatim chybám a budú nám fungovať dlhšie
Simona Gálová
Simona Gálová

Ľudia nabíjajú svoje mobily nesprávne. Stačí sa vyhnúť týmto piatim chybám a budú nám fungovať dlhšie

Ilustratívna fotografia.
Ilustratívna fotografia. — Foto: Pexels

Kapacita batérie s časom nevyhnutne klesá. Existujú však činnosti, vďaka ktorým môžeme predĺžiť životnosť batérie.

Všetky batérie v mobiloch majú obmedzenú životnosť a ani jedna nevydrží večne. Zlým spôsobom nabíjania však urýchľujeme „starnutie“ batérie, a tak po dvoch rokoch už častokrát mobil nie je použiteľný. Každý majiteľ telefónu by sa mal podľa expertov oblúkom vyhnúť týmto piatim návykom, ktorými znižujeme funkčnosť batérie.

1. Nevybíjať na minimum a nenabíjať na maximum

Odborníci z portálu Tech Advisor hovoria o zlatom pravidle – udržiavať batériu nabitú väčšinu času medzi 30 % a 90 %. „Mobil nabite, ak klesne pod päťdesiat percent, ale odpojte ho skôr, než dosiahne sto percent. Práve posledné nabitie medzi 80 a 100 % spôsobuje rýchlejšie starnutie batérie,“ vysvetlili. Podobne sa treba vyhnúť tomu, aby batéria telefónu klesla pod 20 %. „Lítium-iónovým batériám sa skrátka najlepšie darí v strede. Čiastočné vybitie a čiastočné nabitie je správna cesta,“ podporil tvrdenie portál PC Mag.

2. Nenabíjať mobil v noci

Nie je nič ľahšie, ako si dať po celodennom používaní mobil cez noc na nabíjačku, aby sme mohli mať ráno plnú batériu. „Keď nabíjate telefón cez noc, stane sa, že batéria klesne na 99 % a začne sa znova nabíjať. Toto sa nazýva udržiavacie nabíjanie a bude sa to počas noci diať často. Problém s udržiavacím nabíjaním je ten, že vytvára teplo, a ak je miestnosť horúca alebo máte na telefóne umiestnené predmety, teplo môže poškodiť batériu,“ vysvetlil portál Text Magic.

Ak sa len predsa rozhodnete pre nabíjanie v noci, odborníci odporúčajú zabezpečiť mobil tak, aby nebol v obale a aby bol v dobre vetranej miestnosti. Mobil by rozhodne nemal byť pod vankúšom, kde by sa mohol zohriať na príliš vysokú teplotu. Experti upozorňujú, že v špecifických prípadoch môže vankúš začať dokonca horieť.

3. Pozor na teplo i chlad

Ako naznačuje nevhodné „vankúšové nabíjanie“, batériu telefónu by sme nemali udržiavať v horúcom prostredí. „Teplo je nepriateľom batérie. Batérie sú trochu ako ľudia, najlepšie sa im darí, keď sú v prostredí, kde je 20 až 25 stupňov Celzia,“ uviedol portál Tech Advisor. Najhoršie podľa odborníkov môže byť nabíjanie mobilu cez powerbanku na horúcej pláži či cez nabíjačku vo vyhriatom aute. Ak nabíjame mobil doma a nabíjačka je blízko teplého radiátora, mali by sme jej nájsť iné miesto. „Ani chlad však nie je priateľom batérie. Ak prídeme z dlhej zimnej prechádzky, pred nabíjaním necháme mobil tak, aby sa zohrial na úroveň izbovej teploty,“ dodal portál.

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?