Dobré noviny
Víťaz Českého slávika spieval o znásilnení. Ospravedlnil sa a pesničku stiahol zo všetkých platforiem
Simona Gálová
Simona Gálová

Víťaz Českého slávika spieval o znásilnení. Ospravedlnil sa a pesničku stiahol zo všetkých platforiem

Marek Ztracený a text jeho piesne.
Marek Ztracený a text jeho piesne. — Foto: Twitter - @nejedlova; Instagram - @marekztraceny

V čase tvorby piesne sa mu zdal text zábavný, dnes sa kajá a hovorí, že text mu už vtipný nepríde.

Tohtoročný víťaz Českého slávika Marek Ztracený sa ocitol pod paľbou kritiky. Dôvodom je text jednej z jeho starších piesní, ktorú napísal pred piatimi rokmi. Výkonná riaditeľka organizácie Konsent Johanna Nejedlová upozornila na nevhodnú skladbu na svojom Twitteri, kde vysvetlila, že pieseň zľahčuje znásilnenie. Ztracený sa za text ospravedlnil a oznámil, že pieseň stiahne zo všetkých streamovacích platforiem.

„To takto chcel Marek Stratený zložiť vtipnú pesničku o tom, ako ide chlap na desať pív, ale nejako si ich asi sám Marek dal desať a zložil omylom pesničku o rapeculture (kultúre znásilnenia). Gratulujem k Sláviku, ale nie je to veľmi funny, s Konsentom radi vysvetlíme prečo,“ napísala Nejedlová tweet, v ktorom je text piesne Stáva sa to aj v lepších rodinách. Podľa kritikov text opisuje a zľahčuje sexuálne násilie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Když to nechce, tak to nechce (@konsent_)

Podľa speváka išlo v piesni o zveličenie. Uviedol, že neopisoval znásilnenie, ale zosmiešňoval muža, ktorý sa vrátil domov, myslel si, že bude veľký milenec, ale zaspal. Dnes už uznáva, že slová zvolil nevhodne a spätne mu text vtipný nepríde.

Po kritike sa spevák rozhodol ospravedlniť a stiahnuť pieseň zo všetkých platforiem. „Úplne odsudzujem znásilnenie v akejkoľvek podobe a som pripravený podporiť akýkoľvek projekt, ktorý sa touto problematikou zaoberá. Ako empatický človek si uvedomujem, že text pre niekoho, kto takto traumatizujúci zážitok má, môže vyznieť nevhodne a pieseň stiahnem zo všetkých streamovacích služieb,“ uviedol Ztracený pre portál Echo24. Okrem toho sa spevák stretne s autorkou tweetu, aby sa pobavili o tom, čo môže ako známa osobnosť urobiť pre to, aby sa v spoločnosti vyskytovalo menej sexuálneho násilia.

Organizácia Konstent dlhodobo bojuje proti sexuálnemu násiliu a iným rôznym stereotypom a zmenu chce presadiť najmä v legislatíve. Súčasný zákon o znásilnení totiž tvrdí, že k nemu musí byť použitý fyzický či psychický nátlak. Naopak ľudia z Konsentu tvrdia, že sex bez súhlasu je znásilnením.

Už ste čítali?