Dobré noviny
Hrdinský taxikár zachránil mesto pred atentátnikom. Vďační ľudia sa mu za to takto krásne odmenili
Simona Gálová
Simona Gálová

Hrdinský taxikár zachránil mesto pred atentátnikom. Vďační ľudia sa mu za to takto krásne odmenili

David Perry s manželkou.
David Perry s manželkou. — Foto: TASR/AP

Kolegovia z taxi služby pre rodinu vytvorili zbierku, ktorá má pomôcť taxikárovi pri zotavení.

Taxikár, David Perry, ktorý prežil teroristický útok v Liverpoole, v otvorenom liste priznal, že je zázrak, že je nažive. Zároveň je rád, že sa okrem neho pri tomto ohavnom čine nezranil nikto ďalší.

Z auta ušiel len o vlások

Perry viezol v nedeľu 14. novembra vo svojom taxíku muža, ktorý plánoval odpáliť bombu pri katedrále, kde sa v tom čase nachádzalo viac ako tisíc britských vojakov a ich rodín, ktorí oslavovali Deň vojnových veteránov. Duchaprítomný vodič zamkol atentátnika v aute, ktoré presne o jedenástej hodine vybuchlo. Taxikár z auta ušiel ako zázrakom. „Bude chvíľu trvať, kým sa vyrovnám so všetkým, čo sa stalo,“ priznal Perry, ktorý sa chce teraz sústrediť na svoje fyzické i duševné zotavenie. Zároveň vyzval ľudí, aby boli láskaví, bdelí a v bezpečí.

Po medializovaní jeho hrdinského činu založili jeho kolegovia taxikári zbierku, aby rodina prežila toto náročné obdobie bez strachu o financie. Do dnešného dňa vyzbierali viac ako 35-tisíc libier, ktoré Perrymu pomôžu pri zotavovaní z nehody. „Sme ohromení prílevom podpory od verejnosti, polície, ale aj personálu v nemocnici. Sme skutočne veľmi vďační,“ dodal Perry spolu s manželkou.

Útočník konvertoval na kresťanstvo

Polícia, ktorá vyšetruje výbuch v liverpoolskej nemocnici, tvrdí, že podozrivý útočník Emad al-Swealmeen začal útok plánovať najmenej pred siedmimi mesiacmi. Swealmeen začal kupovať diely potrebné na podomácky vyrobenú bombu najneskôr v apríli tohto roku.

Iračan sa nechal v roku 2015 pokrstiť práve v Liverpoolskej katedrále, kde plánoval vykonať svoj útok. Keď konvertoval z islamu na kresťanstvo, prijal nové meno Enzo Almeni. V tom istom čase požiadal aj o azyl, no úrady mu ho zamietli a v krajine tak do roku 2021 ostal len vďaka pracovným vízam. Od roku 2016 sa podľa Guardian vyskytoval aj v kresťanskej komunite. „Moja skúsenosť s Enzom bola taká, že bol milý, tichý, plachý. Bol priateľský. Skromný, sympatický,“ povedala manželka reverenda Kate Hindleyová. Enzo Almeni trpel roky psychickými problémamy, ktoré ho podľa vyšetrovateľov mohli dohnať až k útoku.

Už ste čítali?