Dobré noviny
Tieto zvyky by ste mali zaradiť do svojej každodennej rutiny. Udržia vás v strehu a podporia obnovu mozgových buniek
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Tieto zvyky by ste mali zaradiť do svojej každodennej rutiny. Udržia vás v strehu a podporia obnovu mozgových buniek

Ilustračné fotografie.
Ilustračné fotografie. — Foto: Unsplash, Clique Images / Unsplash, Andisheh A

Takto jednoducho podporíte činnosť svojho mozgu.

Mozog je najkomplexnejší orgán tela. Reguluje viaceré telesné funkcie, interpretuje prichádzajúce zmyslové informácie a spracováva naše emócie. Je tiež sídlom pamäti, inteligencie a kreativity. Pred pár rokmi sa verilo, že mozgové bunky nie sú schopné obnovy. Dnes už vieme, že sa regenerovať vedia, no trvá im po výrazne pomalšie ako akýmkoľvek iným bunkám v tele. Svojimi návykmi im však dokážete v obnove trochu pomôcť. Odborníci pre Medical News Today uviedli zopár činností, ktoré by ste mali zaradiť do svojej každodennej rutiny, aby ste podporili a zároveň urýchlili obnovu mozgových buniek. Tu sú niektoré z nich:

1. Zaraďte do rutiny veľa pohybu

Pravidelná fyzická aktivita prispieva k zdraviu mozgu i tela. Cvičenie pomáha okysličiť bunky, vrátane tých v mozgu. Zvýšený prívod kyslíka zlepšuje kondíciu mozgových buniek a zároveň vo veľkej miere podporuje ich regeneráciu. Pohyb zároveň vedie k vyplavovaniu hormónov šťastia endorfínov, ktoré pomáhajú zlepšovať náladu a znižovať dlhodobý stres, čo je jedna z príčin zvýšenej straty dôležitých mozgových buniek.

2. Každý deň sa naučte niečo nové

Viete, že mozog dokážete trénovať ako svaly? Je preto dôležité, aby ste do každodennej rutiny zaradili vzdelávanie. Môže však ísť aj o úplne jednoduché návyky ako zvyšovanie svojej slovnej zásoby, učenie sa slovíčok v cudzom jazyku či trénovanie na novom hudobnom nástroji.

3. Trénujte pozornosť

Schopnosť sústrediť patrí medzi kľúčové poznávacie funkcie a jej tréning pomerne jednoducho zaradíte do svojej každodennej rutiny. Môžete začať svoj mozog trénovať pri hlavolamoch, sudoku či hraní šachu, no dokážete to robiť aj za pochodu, pri úplne bežných situáciách: „Keď si ráno dávate kávu, zamerajte na to pozornosť všetkými zmyslami: vnímajte jej vôňu, sledujte penu na povrchu. Počúvajte, ako vám prúdi do úst, rozoberte, ako chutí na špičke jazyka. Uvedomte si teplo v ruke, keď zdvíhate hrnček. Ak vám myšlienky utečú, nič sa nedeje a pokojne vráťte pozornosť na pitie kávy,“ popisuje Kateřina Kufová pre portál Pro ženy.

4. Skúste robiť veci iným spôsobom

Skúste rozbiť svoju zaužívanú rutinu a prinútiť mozgové bunky, aby zostali v strehu. Je to jednoduché. Zmeňte poradie činností, keď ráno vstanete. Šnurujte si tenisky inak, než ste zvyknutí. Alebo sa pokúste dvere odomknúť druhou rukou. Mozgové bunky sa vám poďakujú.

5. Socializácia

Aj obyčajná spoločnosť priateľov pomáha vašim mozgovým bunkám. Štúdia z roku 2019 zistila, že ľudia s častejším sociálnym kontaktom mali menšiu pravdepodobnosť úpadku kognitívnych funkcií a demencie. Zaraďte preto do svojho života viac pútavých diskusií, hranie spoločenských hier či kolektívne športy.

6. Dbajte na kvalitný spánok

Mozog v noci nespí, naopak intenzívne pracuje, ukladá a organizuje informácie nazbierané cez deň. Väčšina dospelých ľudí potrebuje spať 7 až 9 hodín každú noc. Kvalitný spánok podporuje pamäť a znižuje duševnú únavu, naopak nedostatok spánku vedie k zníženiu pozornosti a sústredenia, zhoršeniu schopnosti učiť sa a zvýšeniu rizika psychických ťažkostí.

7. Správne dýchanie a meditácia

Správne dýchanie znižuje stres a napätie, čo zároveň zmenšuje aj stratovosť mozgových buniek. Meditácia okrem toho pomáha zlepšiť pamäť, koncentráciu či pozornosť, čo posilňuje poznávacie funkcie mozgu.

Už ste čítali?