Bývalí partneri založili Múzeum stroskotaných vzťahov: Ľudia doma nechcú veci, ktoré im pripomínajú expartnerov
Lucia Lukušová
Lucia Lukušová

Bývalí partneri založili Múzeum stroskotaných vzťahov: Ľudia doma nechcú veci, ktoré im pripomínajú expartnerov

Chorváti na jednom mieste hromadia šperky, škatule od pizze i kúsky oblečenia: „Američanka nám poslala svadobné šaty. Vydávala sa v nich za muža, o ktorom až po svadbe zistila, že ju okrádal.“

Bývalí partneri si otvorili naozaj unikátne múzeum — Foto: Lucia Lukušová

Nechceme vedieť mená konkrétnych ľudí. Stačí, že napíšu dôvod, ktorý ich spája s danou vecou. Napríklad rodená Američanka, ktorá sa po roku od zoznámenia vydala za Taliana, nám poslala svadobné šaty i topánky. Vydala sa zaňho v lete 2015 a v novembri toho istého roka zistila, že jej manžel namiesto chodenia do práce, sa zaoberal drogami, ukradol jej počítač, peniaze a jednoducho zmizol preč. Páčilo sa mi, že oklamaná na záver listu napísala, že napriek všetkému si svadobný deň užila a daruje nám jedinú pozitívnu spomienku na svojho exmanžela,“ hovorí Olinka Vištica, ktorá by si nikdy nebola pomyslela, že tento biznis bude mať takú pozitívnu odozvu po celom svete. Navyše v roku 2011 získalo múzeum cenu za najinovatívnejšie múzeum v Európe.

Múzeum skrachovaných vzťahov
Múzeum skrachovaných vzťahov Foto: Lucia Lukušová

Tým, ktorým to nevyšlo

Medzi dvesto exponátmi sú napríklad plyšový medvedík, sekera, vibrátor, list na rozlúčku či bicykel. „Práve bicykel nám poslala šesťdesiatnička z Belgicka, s ktorou sa partner rozišiel po šestnástich rokoch. Obidvaja milovali šport. Keď si on kúpil nový dvojkolesový prostriedok, jej daroval svoj starý, lebo vraj už naňho vo svojom byte nemal miesto. Časom to začalo medzi nimi škrípať, a tak po rozchode už spomínaná dáma nemala priestor na tento podľa nej starý vrak, čiže ho vystavujeme my. Máme tu aj originálny sveter, ktorý si vyžiadal partner od svojej drahej. Mal byť atypický. Trvalo jej niekoľko rokov, kým ho dokončila. On si ho ale nikdy nevyskúšal, lebo medzitým si našiel o dvadsať rokov mladšiu. Ďalšie svadobné šaty sú zas spomienkou na dvojročné turecké spolužitie. Svadba bola na spadnutie. Nikdy sa ale neuskutočnila, lebo týždeň pred svadbou sa stala nešťastná náhoda. Snúbenec sa cestou z práce stal obeťou teroristického útoku,“ vypichuje tie exponáty, ktoré majú najväčší úspech.

Ľudia múzeu zvyknú darovať veci, ktoré by im bývalého partnera zbytočne pripomínali
Ľudia múzeu zvyknú darovať veci, ktoré by im bývalého partnera zbytočne pripomínali Foto: Lucia Lukušová

Pravdou je, že väčšinou prispievajú ženy, no protézu na koleno priniesol Záhrebčan. Šialene sa zamiloval do sociálnej pracovníčky v nemocnici, ktorá sa oňho počas hospitalizácie starala. V skutočnosti mal protézu na nohe dlhšie ako trvala ich nenaplnená láska.

Spoločné miesta stále navštevujú

Múzeum ročne navštívi zhruba stodvadsaťtisíc turistov z celého sveta. Tým, že objektov majú viac, ako sa vmestí do expozície, z času na čas ich obmieňajú. Olinka, ktorá je absolventka francúzštiny, angličtiny a navyše aj kultúrneho manažmentu, už smútok za láskou z mladosti dávno zahnala. Je však šťastná, že s Draženom sú dodnes veľmi dobrí priatelia a z času na čas radi zájdu na miesta, ktoré navštevovali ešte ako pár. „Milovali sme chodiť do takzvaného horného mesta ku Kostolu sv. Marka. Našou tradíciou bolo nakupovať na trhu Dolac, kde sú lokálni farmári z celého okolia. Okrem pestovateľov zeleniny a ovocia tam chodia aj rybári s čerstvými rybami. Táto vôňa mi pripomína moje detstvo pri mori,“ uzatvára.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…