Nepožičiavate si knižky, ale ľudí. V tejto knižnici môžete byť súčasťou tých najsilnejších príbehov
Dominik Slavkovský
Dominik Slavkovský

Nepožičiavate si knižky, ale ľudí. V tejto knižnici môžete byť súčasťou tých najsilnejších príbehov

Na jednu "knižku" máte iba 30 minút, preto hostiteľ odporúča nestrácať čas debatami o počasí: „Nech je to osobné, pýtajte sa tie najťažšie otázky, a to čo najrýchlejšie.“  Knižkou mesiaca je tento mesiac žena, ktorá prežila holokaust.

— Foto: FB - Human Library Organization

Na rozdiel od iných knižníc sa táto - ľudská, snaží pozornosť ľud upriamiť primárne na jej obsah a nie obal. Cestuje po svete a posadí oproti sebe dvoch hodnotovo protikladných ľudí. V rozhovore sa tak môže ocitnúť ekologická aktivistka s popieračom klimatickej krízy. Dvere do tejto knižnice má ale otvorené bezdomovec, alkoholik, moslimka či transgender žena. Každý si prinesie svoj vlastný príbeh, ktorý chce ostatným vyrozprávať. Pritom jediné, čo od svojho partnera očakáva, je porozumenie, píše CNN.

Cieľ je ľudí spájať

Knižnicu založil pred dvadsaťjeden rokmi Ronni Abergel, aktivista a novinár, s jediným cieľom. Búrať predsudky a ukázať ľuďom možnosť vzájomného pochopenia prostredníctvom úprimného rozhovoru. „Naozaj som veril, že sa to podarí, nakoľko knižnica je skutočne jedno z mála miest, kde je vítaný ktokoľvek. Nezáleží, či ste bohatý alebo chudobný, či ste na ulici alebo bývate v obrovskom zámku, či ste profesor alebo analfabet,“hovorí Abergel. 

Liečiaci sa alkoholik
Liečiaci sa alkoholik Foto: Human Library

Mal pravdu. Knižnica už prešla viac ako 80 krajín a na vypožičanie ponúka viac ako 1000 ľudských knižiek. Kdekoľvek sa knižnica nachádza, má tam svoje regionálne knižky, ktoré rozprávajú miestnym jazykom. Pre nikoho teda nehrozí, že by sa ocitol v konverzácií s niekým, komu kvôli jazykovej bariére nerozumie.

Podľa Ronniho je dnes význam tejto unikátnej knižnice ešte dôležitejší, než pri jej vzniku. Svoj argument odôvodňuje dnešnou spoločnosťou, ktorú rozdeľujú bubliny sociálnych médií, politické názory a predovšetkým demagógovia, ktorí z toho všetkého získavajú ešte väčšiu popularitu a relevanciu v spoločnosti.

Jeden silný príbeh za druhým

Knižnica pomohla napríklad aj Charlize Jamieson, ktorá desiatky rokov svoju skutočnú tvár skrývala. Mala ženu a tri deti, no svoje naozajstné ja nikdy neukázala. Do ženských šiat sa obliekla len vtedy, keď ju nikto nevidel. Myslela si totiž, že ak pôjde s pravdou von, o všetko príde. Opak bol však pravdou. Keď konečne nabrala odvahu a všetko prezradila, rodina ju podporila. Vlastný syn jej povedal, že tu bude pre ňu kedykoľvek. Z pliec jej tak opadlo jedno obrovské bremeno a ona mohla byť konečne sama sebou. Jej manželstvo pokračuje šťastne aj naďalej. Dnes o svojom príbehu rozpráva ako jedna z knižiek ľudskej knižnice.

Charlize Jamieson
Charlize Jamieson Foto: FB - Charlize Jamieson

 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…