Je to nový začiatok. Muž mal už po šesťdesiatke, keď sa stal otcom dvoch dcér a úplne zmenil svoj život
Barbora Libayová
Barbora Libayová

Je to nový začiatok. Muž mal už po šesťdesiatke, keď sa stal otcom dvoch dcér a úplne zmenil svoj život

Mal krátko pred dôchodkom, ukončené manželstvo a dve dospelé deti. No potom sa zamiloval do mladšej ženy, ktorá chcela vlastné deti.

Jim našiel lásku aj vo vyššom veku a zmenil svoj život. — Foto: The Guardian

Jim Mason bol vo veku, kedy je už väčšina ľudí usadená a očakáva dôchodok, keď sa zaľúbil do svojej asistentky Liz. Mala o 33 rokov menej než on, no pár si nevedel pomôcť. Niekoľko rokov spolu pracovali bez jedinej iskry. Jim bol však v tom čase rozvedený a osamelý a s Liz mali mnoho spoločných záľub. Stretávali sa občas cez víkend. Najprv ako priatelia, no ich vzťah čoskoro prerástol v niečo silnejšie, píše The Guardian.

Opravoval hodinky, ktoré po sebe zanechá

Problém však bol v tom, že Liz chcela deti, no Jim bol takmer dvakrát starší než ona. „Milujem byť s tebou, ale musím viesť normálny život a chcem deti,“ povedala mu. Jim už deti mal z predchádzajúceho vzťahu – syna a dcéru v podobnom veku ako Liz. Rozhodol sa však nevzdať sa lásky ani vo vyššom veku a tak sa ako 61-ročný opäť stal otcom.

Predpôrodné kurzy pre pár neboli najľahšie. Mnohí si mysleli, že Jim je otcom Liz, pre čo sa Jim cítil trápne. Časom si však uvedomil, že „vek existuje, ale na ňom nezáleží. Bol som so sebou šťastnejší a spokojnejší.“ Na počesť narodenia ich prvej dcéry Isobel si Jim kúpil hodiny. Chcel totiž svojmu potomkovi niečo zanechať, keď už s ňou raz nebude. Kúpil preto také hodiny, ktoré boli rozbité a on potom mohol venovať čas ich oprave. Teraz si už nespomína, prečo si vybral práve hodiny, ale myslí si, „že to má niečo spoločné s novými začiatkami.“

Rozumejú si napriek vekovému rozdielu

Dnes už 73-ročný muž žije v dome, v ktorom vyrástli všetky jeho deti. Len tri roky po narodení Isobel totiž do rodiny pribudla ďalšie dievčatko s menom Elsie a Jim si uvedomil, že sa úplne zmenil. Kedysi pracoval od rána do večera a vracal sa unavený a otrávený. Teraz je všetko inak. Teraz, kým Liz vezie deti do školy, Jim uprace, odloží raňajky. Najmä však trávi veľa času so svojimi deťmi. „Sedím a kreslím s nimi celé hodiny – hlavne traktory,“ vraví.

Všetky štyri Jimove deti, syn Chris a jeho dcéry Elaine, Isobel a Elsie, sa považujú za súrodencov, aj keď je medzi nimi veľký vekový rozdiel. Slovo „nevlastný“ sa u nich nepoužíva. Vždy, keď sa jeho najmladšie deti vrátia domov, okamžite vbehnú dnu, nájdu otca a idú ho rovno pobozkať. Vzťahy v rodine sú teda naozaj pevné.

Spontánny život

Jim kedysi v práci riadil miliónové projekty a všetko muselo fungovať podľa predných pravidiel. Všetko sa zmenilo po tom, ako začal bývať s Liz. Stal sa omnoho spontánnejším, život si začal viac užívať. Cestovať začali iba s batohom a bez hotelov, chovať začali vzácne druhy oviec.

Jim verí na „šťastné náhody“. Koná bez plánu, ale dúfa v čo najlepšie výsledky – len preto, že skutočne verí, že všetko dopadne dobre. Nemyslí si o sebe, že sa až tak zmenil. Skôr sa podľa vlastných slov oslobodil od zaužívaných koľají života.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…