Hneď pri vstupe dostanete tisícky eur. Masívny výpadok prímestských autobusov riešia radikálnym spôsobom
Simona Gálová
Simona Gálová

Hneď pri vstupe dostanete tisícky eur. Masívny výpadok prímestských autobusov riešia radikálnym spôsobom

Dopravcovi chýbajú v Bratislavskom kraji desiatky vodičov, rozhodol sa vyplácať tisícky eur.

Ilustratívna fotografia. — Foto: TASR; Pexels

Aj vo štvrtok pretrvávajú obmedzenia v prímestskej autobusovej doprave v Bratislavskom kraji. Dôvodom výpadkov spojov je nedostatok vodičov. Spoločnosť Arriva láka vodičov vysokým náborovým príspevkom. Každému vodičovi, ktorý podpíše zmluvu do 26. novembra a začne voziť cestujúcich v Bratislavskom kraji, vyplatí poriadne vysoký jednorazový príspevok 4-tisíc eur.

Foto: Arriva

Peniaze dostanú všetci

Náborový príspevok v rovnakej výške dostanú aj tí zamestnanci, vrátane vodičov, dispečerov a garážmajstrov, ktorí zabezpečujú prímestskú autobusovú dopravu od 15. novembra,“ uviedol zástupca dopravcu.

Zverejnené cestovné poriadky na webe dopravcu potvrdzujú, že výpadky postihnú najmä linky v okolí Pezinka a Senca, zrušenie sa dotklo prvých ranných a posledných večerných spojov.

Podľa portálu imhd.sk sa pri porovnaní s pôvodnými grafikonmi zrušilo približne 43 percent spojov - z 1781 pôvodne plánovaných bolo zrušených 767. Bratislavský samosprávny kraj (BSK) cituje dispečing Bratislavskej integrovanej dopravy (BID), ktorý konštatuje, že už prišlo k zlepšeniu. „Pri avizovaných spojoch sú len mierne výpadky,“ uvádza BID.

Masívne výpadky spojov v dôsledku nedostatku vodičov prímestských autobusov nastali už v pondelok 15. novembra, v prvý deň zmeny dopravcu regionálnej autobusovej dopravy. Predseda BSK Juraj Droba na sociálnej sieti informoval, že situácia sa postupne lepší, počet vodičov sa zvyšuje každým dňom.

Začína sa cenová vojna?

Situácia okolo nového regionálneho autobusového dopravcu v Bratislavskom kraji - spoločnosti Arriva je "mega faux pas". Počas štvrtkového bratislavského mestského zastupiteľstva to vyhlásil primátor hlavného mesta Matúš Vallo. To, že pod tlakom nedostatku vodičov zvýšil nový dopravca náborový príspevok až na 4000 eur, mení podľa primátora trh v celej Bratislave. "Veľmi nás to znevýhodňuje a začína sa cenová vojna, na ktorú môžeme len všetci doplatiť," skonštatoval Vallo.

Sankciám sa nevyhnú

Župan Droba v stredu informoval, že záujem o prácu má približne 70 adeptov. „Pri počte 100 chýbajúcich vodičov by to výrazne mohlo pomôcť riešiť situáciu,“ vysvetlil. Droba na rokovaní so zástupcami spoločnosti Arriva dal dopravcovi deväť pracovných dní na to, aby problém do veľkej miery vyriešil. Zároveň avizuje, že ho za výpadky spojov neminú vysoké sankcie. BSK s Arrivou ako víťazom tendra podpísal zmluvu na desať rokov za vyše 330 miliónov eur. 

„Pre vodičov, ktorí ešte váhajú a veria na zázraky, mám len jedno posolstvo, Bratislavský samosprávny kraj nemá možnosť návratu k pôvodnému dopravcovi a neurobí to. Cesta nazad nie je možná. Ak vám niekto bude tvrdiť opak, nevie, o čom hovorí. Ak teda chcete naďalej za slušných pracovných podmienok jazdiť pre kraj, vaša šanca je teraz," uzavrel bratislavský župan.

Už ste čítali?

Čaká vás pred Vianocami niečo príjemné v poštovej schránke?…

Slovenské média obletela správa o odvážnom kroku siete supermarketov.…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.